10 otázek, na které chcete znát odpovědi, než si vyberete tapetu

Tapeta je prostředek k tomu, abyste doma jednoduše a zároveň i razantně změnili interiér. Zeptali jsem se proto odborníka, na co si dát pozor a jaké jsou aktuální trendy.

Pro jaké situace nebo prostory byste tapety absolutně doporučili? A kdy je z výběru naopak rozhodně vyřadit?

Tapety se hodí do všech typů interiérů soukromých i komerčních. Zejména jsou vhodné do obývacích pokojů, ložnic, dětských pokojů, chodeb, ale i do kuchyní a větších koupelen. V komerční oblasti pak nacházejí široké použití v restauracích, hotelech, kadeřnictvích, kosmetických salonech a nejrůznějších dalších typech obchodních prostor. Tapety lze nalepit prakticky na veškeré stěny v interiérech. O jejich případném nepoužití bych uvažoval v případě prostor ve špatném technickém stavu (vlhkých apod.) a dále se nemusí úplně hodit do prostor výrazně technicky namáhaných, ať už vlhkostí (např. bazény, případně jiným druhem znečištění (např. zdravotnické prostory).

Když mě motiv tapety přestane bavit, jak moc obtížné je vyměnit jej za jiný?

Pokud je správně připraven podklad (stěna) a použije se vliesová tapeta, která se správně nalepí, je možné ji bezezbytku za sucha odstranit (stáhnout) a zůstane čistá napenetrovaná stěna, na niž lze rovnou znovu tapetovat. tapetování vliesových tapet je zároveň velmi snadné, takže je jejich výměna zcela bez problémů.

Dají se tapety kombinovat s dalšími dekoracemi na stěně?

Jistě. Nabízí se nepřeberné množství doplňkových samolepek na stěnu, dekoračních lišt i dalších prvků, které lze s tapetou na stěně vkusně kombinovat.

Dá se pořídit třeba fototapeta s vlastním motivem?

Ano, moderní tiskové technologie umožňují výrobu v podstatě jakkoliv velké fototapety s vlastním motivem zákazníka. Fototapetu s vlastním motivem si často nechávají vyrábět zákazníci, kteří mají vlastní fotky nejčastěji s přírodní tématikou z nějaké dovolené a také firmy, které si na ně nechávají tisknout vlastní loga, případně potisky ve firemních barvách.

Jaké motivy u tapet nejspíše odolají změnám trendů?

Strohé, minimalistické motivy v tlumených barvách s velmi jemnými a jednoduchými vzory.

Co teď vlastně nejvíc frčí?

Velkým hitem jsou květiny a přírodní motivy ztvárněné na mnoho různých způsobů, ať už co nejvěrněji podle přírodní předlohy anebo naopak spíše umělecky s velkým vkladem výtvarného zpracování přírodního vzoru. Dalším silným trendem jsou minimalistické a industriální povrchy se vzory různých materiálu jako je beton, ocel, písek, obkladový kámen, železo apod. K industriálním a minimalistickým vzorům je k dispozici na kombinaci široká paleta jednobarevných tapet v módních barvách. 

Jak si mám spočítat, kolik tapety koupit na moji zeď?

Jednoduchý vzorec pro výpočet spotřeby tapet je:

Rozměr tapet v m2 = (výška podkladových stěn x součet šířek ploch, na které budeme tapety umisťovat – okna a dveře na podkladových plochách) x 1,1

Koeficient 1,1, vyjadřuje, že bychom při tapetování měli počítat cca s 10 % ztrátami.

Každý interiér a každý vzor tapety je však jedinečný a výše uvedený vzorec platí pouze jako orientační vodítko. Zejména v případech neobvyklých interiérů (např. s výškou stropu 3 m a více) a tapet s velkým raportem (např. 64 cm a více) je vždy nutné spočítat spotřebu tapet přesně podle rozměrů konkrétní místnosti, která se má tapetovat.

Jak se lepí tapety do rohů?

Pruhy tapet v rozích místnosti zastřihněte tak, aby na další stěnu přesahovaly jen o cca 1 až 2 cm. Tento přesah pak na několika místech vodorovně nastřihněte, vyrovnáte tím případné nerovnosti navazujících stěn. Nový pruh tapety nalepte na tento přesah. Vnější ostré rohy lze také opatřit ochrannou tapetářskou lištou zabraňující protržení tapety v oblasti hrany rohu.

Mám zkušenost, že se mi vliesová tapeta po nalepení přes noc odlepila. Co jsem udělal špatně?

Nejčastěji k tomu dochází kvůli nedostatečné penetraci (napuštění) podkladu (stěny) a použití příliš malého množství lepidla. Lepidlo se pak při lepení vsákne příliš rychle do stěny a tapeta nestačí přilnout. Důležité je tedy zejména savé stěny před tapetováním důkladně napenetrovat, buď speciální malířskou penetrací nebo řídkým roztokem lepidla na tapety.

Nedávno jsem zaregistroval, že existuje barva na zeď, na níž je možné psát a pak zeď očistit. Existuje něco podobného u tapet?

Samozřejmě ano. Existuje samolepicí tapeta v několika základních barvách (černá, šedá, bílá, zelená), kterou je možné nalepit kromě nesavých povrchů i na klasické zdi a psát na ni křídou jako na školní tabuli. Navíc je tato tapeta magnetická, takže na ní lze použít i školní magnety. Dále existuje samolepicí fólie popisovatelná fixy na flipcharty, která při nalepení na jakýkoliv hladký povrch funguje stejně jako flipchart.

Za odpovědi děkujeme Matěji Vokáčovi z Tapety Metro Florenc.

Obrázky: biano.cz

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo