5 tipů, jak si udržet vnitřní klid při rekonstrukci domácnosti

Přestěhovali jste se a předchozí nájemník měl podivný vkus úplně na všechno? Stropy jsou zelené, stěny červené, podlahy ochozené a uprostřed místnosti je nesmyslně postavená příčka? Pokud nejste technický typ, tak si v rámci duševního zdraví vlastnoruční úpravy dobře rozmyslete. Počítejte s tím, že vám to někdy nepůjde. Nejspíš někdy i rozčíleně mrsknete nářadím anebo se vší tou únavou opřete o natřené topení. Nicméně i s málem zkušeností (a koňskou dávkou elánu) to určitě zvládnete. Hlavně si vše dobře promyslete, jinak se vám může stát, že návštěvy hobbymarketu budou vaší každodenní rutinou.

Zjistěte si možnosti

Zhodnoťte, jaké máte možnosti. V prvé řadě opravdu zvažte, že vám vše zhotoví parta řemeslníků, ušetříte si tím spoustu času i nervů. Pokud vás ale samotné stěhování dostatečně nevyždímalo, a už jste si v minulosti nějaký ten ucpaný odpad opravili, tak se do toho pusťte sami. Sedněte na web a zjistěte si ceny materiálů.

Libí se vám určitá tapeta nebo barva nátěru? Víte jistě, že tu podlahu, co jste si včera vybrali, opravdu chcete? Nedělejte unáhlená rozhodnutí. Jeli to možné, zajeďte se přesvědčit, jak vaši favoriti vypadají na denním světle. Připravte se, že ceny na internetu jsou často nižší, než v kamenných prodejnách. Nevadí, důležitý přehled si i tak uděláte.

Nechte si poradit

Pravděpodobně brzy zjistíte, že odstín nátěru není přesně ten, který jste viděli na monitoru. Zkuste prodavači popsat, co přesně hledáte. Řekněte mu o svém projektu a pro jistotu si přečtěte i diskusní fóra, kde si lidé radí, jak a co použili. Snadno se vám tak stane, že objevíte něco, s čím jste vůbec nepočítali. Mějte na paměti, že nejste řemeslník a patřičné zkušenosti vám tedy chybí.

Vyplatí se vám to stejně jako čtení návodů, a to hlavně u přípravků, které držíte poprvé v ruce. Kdybyste třeba dělali něco s montážní pěnou, tak dejte pozor, aby vám neukápla, kam nemá. Obtížně ji pak beze stop odstraníte – není zač.

Prohlédněte si materiál a vybavení

Přistupujte k výběru pragmaticky a se selským rozumem. Pokud se například rozhodnete pro některou z podlah, tak si ji před objednáním naživo prohlédněte. Uvažte i jak moc klouže. Budete po ní často chodit bosí nebo v ponožkách. Vezměte si tedy oblíbený pár do kapsy a přejeďte s ním po vystaveném vzorku.

Důležitá je také hlučnost. Při nákupu vás to možná nenapadne, ale pokud sdílíte domácnost se čtyřnohým kamarádem, tak na některých typech krytin uslyšíte každý jeho krok. Myslete na extrémní případy a zvažte, zdali chcete poslouchat klapkání drápků brzy ráno nebo pozdě v noci.

Udělejte si harmonogram a počítejte s časovou rezervou

Může se vám stát, že si třeba koupíte velkou sedačku v akci. Dopravce se bude dožadovat brzké předávky, ale vy ještě nemáte položené podlahy. Koordinujte tedy práce s nákupy podle své výkonnosti. Naplánujte si, kdy chcete začít s jednotlivými úkony a promyslete si jejich průběh.

Zmíněnou podlahu položte až po vymalování nebo vyměňte zásuvky a zárubně dřív, než nainstalujete podlahové lišty. Zkuste odhadnout čas dokončení a snažte se postupovat systematicky. Připočtěte také vlastní lenost nebo povinnosti. Zdá se to jako maličkosti, ale dobrý plán vás posune mílovými kroky ke zdárnému konci.

Obrňte se trpělivostí

Raději si připište k termínu dokončení i nějaké ty hodiny či dny navíc. Vyhnete se tím velkému stresu, že nestíháte. Totiž vaše duševní pohoda je při tak velkém objemu práce stejně důležitá, jako všechny předchozí přípravy dohromady. Pokud budete dělat vše ve spěchu, tak místa, u kterých jste museli zrychlit, následně uvidíte ze všeho nejvíce. Návštěvy a rodina si nevšimnou. Zato vy se na to budete dívat pořád! Tedy minimálně do doby, než ve vás bouchnou saze a pustíte se znovu do oprav. Takže buďte v pohodě a nikam nespěchejte. Zkuste si to užívat. Vždyť to děláte pro sebe a někdy je to i sranda, no ne?

Obydlíčko
Logo