7 tipů na rekonstrukci malé koupelny

Koupelna často patří mezi nejmenší místnosti v bytě, a přesto je tak důležitá. Dostat do malého prostoru všechno nezbytné zařízení, nemusí být vůbec jednoduché. Proto se vám před plánovanou rekonstrukcí mohou hodit následující tipy, jak si poradit s chytrým zařízením malé koupelny.

I do malé koupelny dáte vanu

V malé koupelně se nutně nemusíte vzdávat vany. V závislosti na tvaru místnosti je často právě vana nenásilným řešením pro vyplnění obdélníkového či rohového výklenku. Zkuste si pohrát s případným umístěním vany a uvidíte, jestli by bylo takové řešení vůbec možné. Samozřejmě záleží i na osobních preferencích, protože sprchový kout je nejenom prostorově méně náročný, ale má celou řadu dalších výhod. Lépe se do něj vstupuje, takže bývá vhodnější variantou při rekonstrukci koupelny v bytě starších lidí. Při sprchování také v porovnání s napouštěním vany šetříte vodu.

Atypická vana nezabírá tolik místa. Zdroj: hezkakoupelna.cz

Pračku umístěte jinam

Většinou je koupelna přirozeným místem pro umístění pračky. Nemusí to však být nutností. Tím, že pračku přesunete jinam, získáte v koupelně cenné centimetry navíc, které se dají lépe využít. Novým místem pro předem plněnou pračku se může stát například volné místo pod kuchyňskou linkou, komora, chodba a podobně. Pokud opravdu nemáte jiný prostor, kam by se pračka vešla a je zde přívod vody, zkuste zapřemýšlet nad variantou pro umístění přímo pod speciální umyvadlo.

Světlé vybavení prostor opticky zvětší

Při volbě barev do malé koupelny se zaměřte spíše na světlé barvy. Dokážou opticky zvětšit prostor, takže vytvoří dojem, že má místnost o pár centimetrů navíc, než jak udává reálná výměra. Pomoci může i práce se světly a zrcadly. Vhodnou volbou je například široké zrcadlo bez rámu a světlo, které se v něm bude lehce a nenásilně odrážet. Dosáhnete tím prosvětlení celé místnosti. Pozor si však dejte při kombinování většího množství zrcadel, aby nebyla umístěná naproti sobě. Vznikne totiž nekonečný odraz, který nemusí být příjemné každé ráno v koupelně pozorovat.

Zvolte větší formáty obkladů

Do malých koupelen se výborně hodí velkoformátové obklady. Jejich předností je optické zvětšení prostoru. Vypadají navíc moderně a díky menšímu množství spár se lépe udržují v čistotě. Horizontálním umístěním na stěnách prostor opticky rozšíříte. Při obložení vertikálním směrem pomyslně zvednete strop, který bude vypadat vyšší. Všechny stěny nutně nemusí být obložené. Obklady využijete hlavně na zdech u vany či sprchového koutu a umyvadla. Ostatní části mohou být omítnuté, případně odložené do určité výšky. Podobně postupujte i s podlahovou dlažbou.

Velký formát obkladu přidá prostor. Zdroj: mbkeramika.cz

Praktické zakrytí servisních prostor

I v malé koupelně potřebujete zakrýt revizní a servisní prostory, kde jsou umístěny stoupačky, vodoměry, uzávěry a další. K tomu slouží revizní dvířka. Jestliže máte na manipulaci s dvířky v koupelně méně prostoru, ověřte si, zda mají dvířka možnost levého i pravého otvírání, pokud ne, vyberte si vhodnou variantu.

Protipožární dvířka pod obklad. Zdroj: https://www.reviznidvirka.com

Revizní dvířka je možné instalovat do sádrokartonu nebo do zdiva a mohou být tzv. přiznaná (do omítky) nebo neviditelná (ukrytá pod obkladem). Ve voděodolném provedení mohou být nainstalována i ve sprchovém koutě.

Vysoké skříňky pro dostatek úložného prostoru

Množství věcí, které potřebujeme do koupelny uložit, se bohužel neptá na velikost místnosti. Nejvíce úložného prostoru dostaneme do malé koupelny s pomocí vysokých skříněk. Nezaberou hodně místa u stěny, ale díky většímu množství poliček nabídnou dostatek prostoru pro ručníky, hygienické potřeby, čisticí prostředky a podobné. Nezapomeňte využít i dostupné místo pod umyvadlem, kde by byla škoda nepřidat skříňku, případně poličky pro odkládání dalších nezbytností. Místo obyčejného zrcadla zvolte koupelnovou neboli zrcadlovou skříňku pro ukládání drobností.

Propojení se záchodem a stavební zvětšení koupelny

Výše uvedené rady jsou stavebně nenáročné a týkají se především výběru zařízení a uspořádání malé koupelny. Někdy se však vyplatí přemýšlet ve větším a zvážit stavební zásah. Oddělený záchod má praktické výhody u koupelen využívaných větším počtem lidí, ale na druhou stranu spojení s koupelnou může přidat cenné centimetry, které při zařizování využijete.

Hodit se může i zvětšení koupelny na úkor velké chodby, komory a podobně. Záleží na uspořádání místností ve vašem bytě. Rekonstrukce spojená s výraznějšími stavebními úpravami však bude náročnější, dražší a pracnější. Výsledek však může stát za to.

1 Comment
  1. Řešíme rekonstrukci koupelny na chalupě a přemýšlím co dát za hydroizolaci. Máte někdo nějaký tip co vybrat za cement aby to ochránilo i proti vodě? Díky!

Komentujte

Obydlíčko
Logo