Hledej
Hledej

Jak na LED pásky

O tom, že jsou LED pásky v současné době jedním z nejoblíbenějších typů osvětlení, asi pochybuje málokdo. Abyste ale s nimi byli spokojení, je potřeba vědět, jaký typ vlastně vybrat. Proto jsme sepsali praktický manuál, v němž jednotlivé parametry rozebereme a přidáme i tipy, z jakých značek vybírat.

Kam se LED pásky hodí?

Nejčastěji se LED pásky používají v kuchyni (k osvětlení pracovní linky), v obývacím pokoji (za TV, do poliček, do stropních podhledů), v koupelně (u zrcadla, do niky, do sprchového kouta) a na schodišti (osvětlení schodů).  Samozřejmě tím ale výčet zdaleka nekončí, lidé používají LED pásky i do akvária, na osvětlení pergoly, … Dokonce společnost Philips uvedla na trh nový LED pásek, který u televizí osvětluje okolí podle toho, co se děje na obrazovce.

Zkrátka fantazii se meze nekladou, jen jak zmiňujeme níže, je nutné vybírat LED pásek s určitými parametry.

Tip: Poradíme, jak vybrat LED žárovku!

Desatero rad při výběru LED pásků

Barva světla

Důležitým parametrem při výběru LED pásků je barevná teplota. Ta se udává v kelvinech (K) a značí zabarvení světla. Například svíčka má 1900 K, obvyklé denní světlo 5000 K. Pro jednoduchost se ustálily tři základní barevné teploty. 

  • Teplá bílá (cca 1700 K až 3500 K) má nažloutlý nádech a je vhodná především pro osvětlení domácnosti, jako je obývací pokoj, ložnice, chodba a další odpočinková a relaxační místa, kde se nevykonávají pracovní činnosti. 
  • Neutrální bílá (cca 3800 K až 5200 K) se podobá dennímu světlu, které stimuluje lidskou aktivitu, a proto se hodí pro osvětlení pracovních prostor, jako je kuchyně, koupelna, domácí kancelář, dílna a další prostory, kde je vykonávána nějaká pracovní činnost. Například tedy pro osvětlení kuchyňské linky by se hodil právě LED pásek s neutrální bílou. 
  • Denní bílá (cca 5300 K až 6500 K) se stejně jako neutrální bílá používá pro osvětlení pracovních ploch. Teploty s denním bílým světlem jsou však oblíbeny především v jižních zemích, kde je na obloze méně oblačnosti než v našich geografických podmínkách.

Pokud byste si chtěli měnit teplotu světla, a to jednoduše pomocí dálkového ovladače, jsou na trhu CCT LED pásky. A pro ty, kteří mají rádi retro, jsou k dispozici i LED pásky v provedení Warm to DIM. Teplota světla LED pásku při stmívání žloutne podobně jako při stmívání zastaralých vláknových wolframových žárovek.

Velkou výhodou LED pásků je, že mohou svítit i barevně. Jedná se o RGB a RGBW LED pásky. Světlo a efekty jsou vytvořeny mícháním LED čipů R – Red = červená, G – Green = zelená, B – Blue = modrá. I když pomocí RGB pásku lze vytvořit i bílé světlo, takto vytvořené bíle svítící světlo pomocí RGB čipů nepůsobí přirozeně. Proto se pro požadavky na aplikace RGB a současně bílého světla (W – white) používají RGBW LED pásky, kde v případě bílé barvy máte možnost dle provedení LED pásku volit teploty světla teplá bílá, neutrální bílá a denní bílá.

Šířka

Šířka diodového pásku se vybírá zejména s ohledem na šířku prostoru v chladícím profilu, do kterého má být LED pásek instalován.

Výkon

LED pásky bývají k dispozici ve výkonech od cca 2 W/m až po desítky wattů na metr.

Způsob napájení

Nejčastěji jsou používané napěťové LED pásky 12V a 24V.

Index podání barev

Pohlídejte si, aby LED pásek dobře zobrazoval spektrum barev, tedy například abyste v koupelně viděli správnou barvu očních stínů. Hodnocení věrnosti barevného vjemu udává index podání barev (CRI), který rozlišuje hodnotu Ra od 0 do 100. Čím vyšší číslo, tím lépe. Pro běžné domácí činnosti postačí používat LED pásky s Ra 80-89.

Počet čipů na metr

Obecně platí, že čím hustěji jsou LED čipy na pásku rozmístěny, tím kontinuálněji světlo působí. Novinkou poslední doby jsou tzv. COB (Chip On The Board) LED pásky, které na svém povrchu svítí rovnoměrně a mají širší vyzařovací úhel, který může být až 180°, což oceníte především v instalacích s nedostatkem prostoru pro rozptyl světla.

IP krytí

Běžně se používají LED pásky v gelové zálivce, případně odolnější řešení v podobě LED pásků v pružném plastovém pouzdru. Pokud ale plánujete diodový pásek umístit tam, kde bude voda, např. do sprchy, je nutné zvolit LED pásky zalévané do silikonu, které se vyrábí na míru.

Maximální délka v celku

Při návrhu výkonnějších soustav je nezbytné pamatovat na možnosti napájení jednotlivých úseků LED pásků. Nejde jen o pokles svítivosti LED čipů na druhém konci od přívodu napájecího zdroje, ale také o proudovou zatížitelnost vnitřních rozvodů LED pásku. Obvykle platí, že čím užší LED pásek, tím kratší úseky vcelku mohou být napájeny. A také že čím delší LED pásek je napájený v celku, tím je menší jeho výkon.

Vyzařovací úhel LED pásku

Pokud není LED pásek vybaven optikou, pak je vyzařovací úhel LED pásku 120°.

Ovládání

 Z důvodu jednoduchosti instalace jsou používány především bezdrátové ovladače, které mají minimální nároky na přípravu elektroinstalace.

Jak LED pásky zapojit a napájet?  

LED pásky lze nejčastěji zakoupit v délkách 3 m, 5 m a 10 m, kde pomocí těchto délek lze realizovat téměř neomezené světelné sestavy.  Potřebujete-li LED pásek zkrátit, pak většina jich je dělitelná po 50 mm. Zkrácení LED pásků provádíme nejčastěji pevnějšími nůžkami, v místech označení pro dělení, kde jsou současně i pájecí body pro připájení napájecího vedení. 

Jak popisuje odborník na osvětlení Ludvík Málek a majitel e-shopu E-light, každý kotouč LED pásku má z výroby již připájené vodiče délky cca 150 mm, které lze pro připojení LED pásků použít. „Pokud tato délka kabeláže pro připojení LED pásku nevyhovuje, pak lze toto vedení  prodloužit pomocí svorkovnice. Je to nejjednodušší řešení, které umožňuje jednoduché rozpojení, či měření například při hledání závady.

Pokud máte málo prostoru a svorkovnice z nějakého důvodu nemůžete použít, pak další možností je prodloužení pomocí například dutinkových spojek, které jsou rozměrově menší než svorkovnice, nebo připájení prodlužovacího vedení. Komu ani toto řešení nevyhovuje, pak může na LED pásek napájet přívody vlastní. Pájení se provádí pomocí tzv. mikropájky a platí přitom stejné zásady jako při pájení mikroelektroniky osazované na plošné spoje.

Prodlužovací vedení zvolte nejlépe z měkkého lankového kabelu. Průřez přívodu pro LED pásky berte s ohledem na výkon sestavy a délky přívodního vedení tak, aby byly kompenzovány ztráty v důsledku úbytku napětí na vedení,“ vysvětluje Málek.

Poté, co máte navolenou vhodnou délku, se LED pásek pomocí samolepící vrstvy nalepí do chladícího profilu a následně se připojí napájecí zdroj. V současnosti se téměř výlučně jedná o tzv. spínané napájecí zdroje, které jsou vybavené elektronickou ochranou proti zkratu a přetížení. Pokud plánujete mít LED pásek ve vlhkém prostředí, doporučujeme používat napájecí zdroje pro LED pásky v provedení SELV.

Osvědčené značky LED pásků

Základem kvality LED pásků je kvalita použitých čipů. Mezi nejznámější patří čipy značek SAMSUNG, CREE, EPISTAR, takže pokud uvidíte v popisku tyto názvy, neměli byste šlápnout vedle.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

x komentováno
  • jak si poradit s tím ze kdyz je sundam jde to i s barvou??? (mamka mi je nechce poridit kvuly tomu)

    • Myslíte s barvou ze zdi? To je problém. Ideální je nedávat na zeď, ale třeba na nábytek ze stran, kde pásek není vidět.

Menu