Hledej
Hledej

Jak zařídit dětský pokoj podle Montessori

Chystáte dětský pokoj a rádi byste se řídili pravidly, se kterými přišla Marie Montessori? Možná máte představu, jak by takový dětský pokoj podle Montessori měl vypadat, ale nejste si jisti, jaký zvolit nábytek, kam co umístit, nebo jaké dětem koupit hračky. Nachystali jsme pro vás vysvětlující manuál, který vás krok po krůčku naučí, jak takový pokojík správně zařídit.

Montessori pedagogika

Ještě, než se pustíme do tipů, jak zařídit dětský pokoj podle Montessori, pojďme si vysvětlit, kde se tento pojem vzal a kdo za ním stojí.

Montessori pedagogika je způsob, jakým vychovávat děti, jak postupovat při jejich rozvoji i jaké jim předkládat hračky. Zjednodušeně se jedná o alternativní výchovně-vzdělávací program, který se řídí pravidly a zásadami navrženými italskou pedagožkou Marií Montessori, a to už na začátku minulého století.

Montessori výchova je oblíbená u nás i ve světě, a to především díky tomu, že respektuje přirozený vývoj dítěte. Dítě je považováno za jedinečnou a skvělou osobnost tak, jak ho příroda stvořila. Nemá smysl tlačit ho k úkonům, které mu ještě přirozeně nejdou. Žádné tabulky a nesmyslná nařízení. Dospělý má především podporovat dítě při jeho rozvoji a objevování nových zkušeností, poznatků a znalostí. Dospělý sice dítěti může pomáhat, ale nijak „násilně“. V podstatě mu předkládá možná řešení či vhodné pomůcky, ale je jen na dítěti, zda a nakolik je využije.

Pokoj podle Montessori

Aby se vám Montessori výchova v praxi co nejlépe uplatňovala, je ideální, když i dítě vyrůstá v prostředí, které tyto principy respektuje. Zapomeňte na pokoj přecpaný hračkami, na které dítě nedosáhne. Filozofie Montessori vede děti už od nejmladšího věku k samostatnosti, svobodě v jednání a rozhodování, k soběstačnosti, ale zároveň klade důraz na bezpečí. Dítě by mělo spát tak, aby se kdykoli mohlo z postele zvednout a jít, kam potřebuje. Na všechny hračky by mělo bez problémů dosáhnout. Principů, jak zařídit dětský pokoj podle Montessori je však mnohem více. Pojďme se na ně podívat.

Nízká postel od narození

Prvním důležitým principem, je svoboda dítěte. Montessori klade důraz na to, aby nebylo dítě pokládáno do postýlky s mřížemi či na jiné lůžko, které nějakým způsobem omezí jeho pohyb. Aby byl jeho spánek nejen svobodný, ale i bezpečný, doporučují se místo klasických postelí se zábranou jen nízké postele u země, nebo matrace přímo na zemi. Když se dítě skulí na zem, tak si neublíží a když bude chtít vstát a někam jít, má možnost.

Zdroj: samostatne-dite.cz/

Bezpečný prostor i nábytek

U tématu nízké postele už jsme naznačili další důležitý princip a tím je bezpečnost. Nejde jen o to, aby dítě nespadlo z postele a neuhodilo se. Veškerý nábytek, který dítě v pokoji má, by měl být bezpečný. Žádné ostré hrany a rohy, o které by se dítě praštilo, žádné vysoké knihovny a police, po kterých by šplhalo, nebo které by na sebe strhlo. Stejně jako v jakémkoli jiném dětském pokoji dejte pozor na elektrické zásuvky a také na dlouhé záclony a závěsy, za které by se dítě mohlo pověsit a strhnout na sebe celou garnýž.

Nábytek odpovídající velikosti dítěte

Montessori principy se krásně prolínají. Nábytek, který odpovídá velikosti dítěte, už jsme totiž tak trochu nastínili v předchozím bodě. Dítě by mělo mít stolek a židličku ve své velikosti, aby správně sedělo, postel, ze které nespadne a bude se moci svobodně pohybovat, skříňky a police tak vysoké, aby na vše pohodlně dosáhlo.

učící věž

Tím vlastně zmiňujeme další princip – mít hračky na dostupných místech. Pokud dítě na všechny své hračky pohodlně dosáhne, nemusíte se obávat, že v nestřeženém okamžiku vyšplhá někam na skříň, vyleze na stůl nebo se pověsí na polici, která s ním spadne.

Nechte dítěti prostor pro hru

Dětský pokoj podle Montessori by měl obsahovat minimum hraček – a když už, tak hračky rozvojové. Cílem je především hodně prostoru pro hru, zkoumání světa a rozvíjení kreativity. Dítě musí mít prostor na to, aby se mohlo volně pohybovat, skákat, tančit, ale také vysypat koš s kostkami a stavět hrady a cestičky podle své fantazie. Ideální je, když má dítě část pokoje vymezenou pro tvoření – barvy, papíry, tabuli, křídy, pastelky apod. Pokud máte místo na boxy nebo koše, ve kterých by mělo uložené věci z různých materiálů, aby se je naučilo samo rozeznávat, využijte to!

Rozvíjejte hmat dítěte

Pokud už jste někdy viděli zařízený dětský pokoj podle Montessori, možná jste dumali, proč v něm je tolik druhů různých materiálů. Není to proto, že se maminka „vyřádila“ při zařizování, nebo se neuměla rozhodnout, co do pokoje pořídit. Naopak. Maminka nejspíš věděla velmi dobře, že Montessori pokoj má mít co nejvíce různých materiálů, které dítě může objevovat a poznávat.

Nechte dítě lézt po dřevěné podlaze, přidejte na ni háčkovaný koberec, kožešinu, korkovou rohožku, položte měkoučkou deku na křeslo či postel. Ať si vaše dítko samo materiály ohmatá a naučí se poznávat, co je teplé, co studí, co je heboučké a co naopak drsné na dotek. Samozřejmě vždy jen do takové míry, aby pokoj nebyl přeplácaný a aby se dítě neporanilo.

Zrcadlo do pokoje

Možná vám to přijde divné, ale do dětského pokoje podle Montessori principů by mělo patřit i zrcadlo. Umístěte ho co nejníže, ideálně do blízkosti plochy, kde si dítě hraje. Do roka a půl se s ním krásně zabaví. Bude se v něm prohlížet, dělat různé pohyby, posunky, usmívat se, nebo se šklebit, zjistí, jak se tváří při různých emocích atd. To vše je pro dítě nesmírně důležité a přínosné.

Montessori hračky

Pokud budete vybírat Montessori hračky, možná vás v první chvíli překvapí, že jsou oproti jiným hračkám velmi jednoduché. Jednoduché, ale plně funkční. Rozvíjí totiž smysly a schopnosti vašeho dítěte tak, že si na vše přijde samo.

Montessori hračky jsou často z přírodních materiálů, takže jsou příjemné na dotek. Mají klidné barvy, které dítě zaujmou a zároveň se je může učit. Ideální hračky jsou různé kostky, které dítě může poznávat po hmatu, určovat velikosti, tvary, stavět z nich dle své fantazie apod. Jmenujme např. přírodní dřevěné kostky, dřevěné montážní stavebnice, tvary naplněné různým materiálem, které se dítě učí rozpoznávat podle sluchu apod.

Postupem času, jak dítě roste, můžete přidávat různé skládačky a stavebnice, kde vytváří obličeje, stavby, vozy, kde poznává zvířata, učí se počítat, číst nebo dokonce psát. Nezapomínejte však, že vše má svůj čas a podle Montessori byste měli vždy podsouvat svému

dítěti takové hračky, které ho aktuálně zajímají. Můžete zkusit samozřejmě i něco nového. Ale pokud ho to v danou chvíli nezaujme, nenuťte ho do hry. Schovejte hru na později. Však její čas jistě přijde.

Už máte představu, jak bude pokoj pro vaše dítko vypadat? Věříme, že nyní už víte, jak jej vytvořit podle Montessori principů. Ať už bude jakýkoli, přejeme vám i vašemu děťátku, aby se v něm krásně spinkalo i hrálo.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

Menu