Hledej
Hledej

Jak vybrat architekta

Toužíte bydlet ve stylovém domě, který nebude vypadat jako každý jiný? Chcete dům, ve kterém budou pocity, forma, materiály či kompozice prostoru ladit s vaším duševním nastavením? Ke splnění tohoto snu vede celkem snadná cesta: využít služeb architekta či kanceláře architektů. Tady se originálními stavbami i interiérovými designy zabývají. Zatímco typové stavby mívá na starosti spíše projektant nebo stavební inženýr, stavby umělečtější, neotřelé, vyladěné podle typu osobnosti klienta, zkrátka díla originální, bývají výsostnými vodami architektů. Jenže jak si vybrat architekta? Ukážeme vám sedm základních kroků, které jsou pro správný výběr architekta a dohodu s ním těmi nejdůležitějšími.

Internet, katalogy, výstavy nominovaných děl, reference od známých i od klientů

Výběr architekta nelze zvládnout za jeden večer. Musíte mu věnovat čas, neboť každý architekt dokáže nabídnout něco trochu jiného. Každý se soustředí na jiné materiály, jiné styly, jiné praktické využití domu, jinak vnímá okolí, do kterého své návrhy zasadí, jinak pracuje s prostorem, s energiemi, s náladami, s barvami, zkrátka, s architektovým stylem musíte ladit i vy.

Foto: Ateliér Bárka

Proto potřebujete spoustu času na prohlížení realizací, na pročítání referencí od klientů nebo na vyzpovídání známých, kteří také stavěli s architektem. Architekta totiž vybíráte proto, že chcete, aby dům nějak vypadal, aby ve vás probouzel nějaké nálady, aby se vám v něm žilo duševně dobře, nikoliv jen prakticky nebo ekonomicky. Kdybyste stáli jen o technické zakreslení vašich představ nebo typu domu z fotky v katalogu, půjdete za levnějším projektantem, stavebním inženýrem.

Nám se líbí přehled architektů na webu Bydlo.cz. Na jednom místě je jich opravdu hodně včetně ukázek jejich prací. Snadno tak najdete tvorbu, která vám bude stylově sedět.

Architekt musí být mít před jménem titul ing. arch. (nebo starší akad. arch.), případně MgA., musí být členem České komory architektů, absolvovat musí i zkoušku odborné způsobilosti (autorizační zkoušku) opravňující k samostatnému výkonu povolání na území České republiky.

Pravděpodobně vás zaujme více architektů. Oslovte je klidně všechny

Od více architektů se dočkáte pestřejších reakcí, které můžete později uplatnit, měli byste vyzkoušet i osobní schůzku, na které snadno zjistíte, zda si s architektem názorově sednete, zda bude ochoten pracovat i s vašimi představami, vytipovat vaši osobnost, respektovat vaše naladění, soustředit se však i na praktické stránky bydlení, zkrátka jestli vám jako klientovi bude ochoten naslouchat.

Někteří architekti se soustředí na evropské bydlení, jiní upřednostňují styly různých kontinentů, další třeba umějí pracovat se zásadami uspořádání bydlení tak, aby vyhovovalo i vašemu mimosmyslovému vnímání (feng šuej a další). Jestliže stojíte i o tato kriteria, vždy to v prvních kontaktech s architekty zmiňte.

Tip: 7 věcí, které jsou nezbytné pro úspěšný projekt rodinného domu

Chcete jen nákres, nebo se má architekt postarat o všechno?

Rozdíl je i v rozsahu nabízených služeb architekta. Někteří vám nabídnou jen samotné nákresy, o další realizaci se pak musíte postarat sami. Jiní (kanceláře architektů) však umějí zařídit vše, včetně stavebních povolení, dohlédnutí na realizaci, zkrátka vám projekt předají, až dům stojí a je vybaven přesně tak, jak jste si dohodli (pokud jste souhlasili i s návrhy interiérů).

Možná se potkáte i s architekty, kteří vůbec nedělají technologickou stránku věci, na to si najímají nebo mají ve své kanceláři projektanty, stavební inženýry. Tito architekti jen navrhují výslednou podobu, přičemž technická řešení nechávají na jiných. To pak prodraží zakázku, nicméně jen tak má architekt více prostoru pro vnímání okolí, své další umělecké i duševní vzdělávání a navrhování.

Orientujte se též podle ceny

U architektů rozhodně neplatí, že levněji znamená lépe pro vás. Architekt je technický umělec, který dává do svých návrhů nejen samotnou technickou stránku pro správnou výstavbu domu o požadovaných vlastnostech, ale hlavně umělecký zápal, designové nápady, zkrátka oblékne dům (a třeba i jeho interiér) do krásného a pohodlného, vyladěného kabátu. Může přinést i nová pojetí, nové technologie, mnozí z nich dokáží vnímat, jací jste lidé a v jak stylizovaném prostoru se vám bude nejlépe bydlet.

Dům za humny

Za to se samozřejmě platí. Výši honorářů však zhruba stanovuje Česká komora architektů, tam najdete interaktivní kalkulačku, která vám odměnu pomůže orientačně vypočítat. Obecně se za architektonické služby počítá 5 – 10 procent z ceny domu – podle rozsahu služeb architekta.

Konečná cena pak bude samozřejmě ovlivněna současnou pozicí architekta na trhu – jak je žádaný, schopný, jaký rozsah služeb nabízí. Vyhněte se podezřele levným architektům, případně si je velmi důkladně prověřte v referencích. Zda půjdete k těm nejdražším, už je jen na vás.

Tip: Vítkovo doupě od Ateliéru Bárka

I čas hraje roli

Velká část staveb se realizuje na hypotéku. Tu musíte začít čerpat a také ji dočerpat v termínu, který banka uvede ve smlouvě. Proto i čas hraje důležitou roli ve výběru architekta. Kde mají obsazeno na dva roky dopředu, tam nemá smysl ani chodit.

Jenže pozor, může se stát, že architekt si na vás sice udělá čas, dohodnete projekt, ale samotné kreslení pak odkládá ve prospěch své jiné práce. Vy se dostanete na řadu až za mnoho měsíců, přestože jste na to nebyli předem upozorněni. Vždy si proto s architektem stanovte závazné termíny se sankcemi, a to nejlépe přímo ve smlouvě o dílo. Nikdy nespoléhejte na dohody „per huba“, z nich pak žádné náhrady za čekání, ale hlavně na sankce za nečerpání hypotéky nevytáhnete.

Smlouvu procházejte pečlivě, klidně i s právníkem

Vzorovou smlouvu o dílo týkající se práce architekta mají profesionálové dostupnou na stránkách České komory architektů, často ji využívají. Vždy si ji však řádně projděte, a pokud jste ve specifické situaci, jistě si vezměte na pomoc právníka. Kvalitní architekt se bránit nebude. Na stránkách dTestu najdete podrobnější pojednání o smlouvách o dílo, i v souvislostech s projekty a stavbami domů.

Problematická komunikace?

Vybrali jste architekta, ale máte pocit, že si rozumíte stále méně? Nedokáže vám důkladně vysvětlit své návrhy, které se liší od vašich představ? Nebere vaše námitky v potaz? Nebo architekt vůbec nekomunikuje, stále schůzky s vámi odkládá? Rozlučte se s ním včas a rozjeďte hledání architekta nanovo. Služby architekta mohou vyjít i na půl milionu za větší rodinný dům, neváhejte se proto ozvat, bránit se nebo odejít jinam.

Vybrali jste správně?

Jestliže jste šli při výběru našimi postupnými kroky, jestliže sedmý bod nenastává, vypadá to, že jste si vybrali opravdu správně. Architekt je v takovém případě vaším partnerem, nikoliv soupeřem. Se správně vybraným architektem dokážete svůj dům dokonale zasadit do jeho okolí a bude se vám v něm žít pohodlně, s dobrým pocitem a s dokonalým využitím prostoru, i se zajímavými technologickými řešeními.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Lenka R.
Diskuse a zkušenosti

Menu