Balkonový nábytek nemusí být fádní! Užijte si venku klid a pohodu

Máte u svého bytu balkon nebo terasu? Pak jste vyhráli. Pokud si ale chcete venkovního posezení do sytosti užít, musíte se poohlédnout po balkonovém nábytku. K dispozici jsou přírodní i plastové materiály pro malý i velký prostor.

Balkon nebo terasa v městském bytě je skvělá výhra. I když záleží na umístění a velikosti, můžete tu strávit venku hodně času nejen při odpočinku, ale třeba i při práci nebo kulinářských orgiích s grilem. V každém případě se neobejdete bez vhodného balkonového nábytku.

Typ a materiál balkonového nábytku si promyslete

Při výběru materiálu a typu nábytku si srovnejte ceny a promyslete nejčastější využití balkonu.  Skladiště kol nebo sušárna prádla nové vybavení určitě nepotřebují. V tuzemských podmínkách musíte počítat i s tradičně vrtkavým počasím, ale zahradní nábytek je zpravidla snáší.

Malý balkon v paneláku oživí skládací nebo závěsné stolky. Vyrábí se z různých materiálů a dokonale využijí stísněný prostor.  Nejčastěji budete zařizovat balkony s hloubkou 90 až 120 centimetrů. Hodí se tu spíše menší a skladnější zahradní stolky či sedačky.

👉Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Abyste se neproklínali při každém úklidu, jsou dobrou volbou stohovatelné nebo závěsné židle. V novějších stavbách s terasami už můžete počítat s tím, že se vejdete i s jídelním stolem, židlemi či lehátky. Prostě si jen prostřete a hodujte venku!

Balkonový nábytek ze dřeva chce pravidelnou údržbu 

Starosti vám částečně ušetří krytý prostor. Můžete si pomoci markýzou, plachtami nebo slunečníky, ale dřevěný nábytek bez povrchové ochrany bude trpět a dlouho nevydrží. Téměř bezúdržbový je naopak nábytek z hliníku, kovů v kombinaci s jinými materiály nebo z plastů.

Zahradní a balkonový dřevěný nábytek většinou kvalitně ošetří už výrobce. Pokud je to na vás, musíte jeho povrch napustit přípravkem, který omezí účinky povětrnostních vlivů, a pak natřít lazurou nebo napustit olejem. Čtyři až pět vrstev včelího vosku vám pomůže k sametově lesklému vzhledu nábytku, ale musíte jej mít v krytém prostoru.

Efektnější vzhled, ale za vyšší cenu, vám přinese nábytek z exotického a tvrdšího dřeva. Má rád olejování teakovým olejem. Impregnaci byste měli provést většinou dvakrát ročně. Lněná fermež zase pomůže oživit zašlý vzhled dřevěných zahradních sestav, které zůstaly dlouho na dešti a větru. Na údržbu nesmíte zapomenout u měkkého dřeva, tedy smrku a borovice, lépe na tom budete s bukem, dubem nebo akátem.

Nábytek z akátu, modřínu, borovice či smrku ošetřují výrobci tlakovou impregnací. Ta ale vydrží jenom jednu sezónu a musí následovat ochranný nátěr. Vlhčí prostředí snese nábytek z teaku a nemusíte s ním tak při každém dešti běžet do krytu. Má ale sklon k barevným změnám, bez ošetření ke stříbrošedé patině. Dají se tu použít speciální přípravky na bázi pryskyřice a přírodních olejů nebo vosky.

Na drobné nečistoty a prach si pomůžete jemným kartáčem s vodou. Po dešti nezapomeňte sušit obyčejným hadrem a na zimu uložit do suchých a větraných prostor. Zakrývání různými fóliemi přinese jen plesnivění.

Plastový nábytek postupně šedne

Není to dlouho, co se téměř všude objevily plastové židle a stolky. Lákaly snadnou manipulací, lácí a lehkostí údržby. Na nečistoty totiž stačí teplá voda a neagresivní čisticí prostředek. Nábytek ale časem ztrácí barevný odstín a šedne. Speciální povrchovou úpravou se proto někteří výrobci snaží omezit budoucí fádní vzhled.

Slunce dokáže plast pořádně rozpálit. Pokud už se pro plastový zahradní nábytek rozhodnete, nezapomeňte na látkové sedáky a také úložný prostor na ně.

Kovový nábytek na balkonech je téměř věčný

Nejméně údržby vyžaduje kovový zahradní nábytek, kde kontrolujete uvolněné spoje a nátěr proti korozi. Vodou čas od času umyjte i nábytek z ušlechtilé oceli nebo hliníku. Speciální péči pak chtějí kovové materiály v kombinaci s dřevem a plastem.

Pokud máte na balkoně více místa, můžete si dopřát příjemné posezení v kovových zahradních křeslech. Doplníte je pouze o polštářky a komfort máte zajištěn. Materiál je pevný a odolný, navíc nemusíte kovová křesla na noc schovávat.

Ratan je lehký, ale trochu choulostivý

Snadno přenosný je nábytek z lehkého ratanu, vyráběný v řadě tvarů a provedení. Na balkoně uplatníte stolky, křesílka i taburety. Oblíbený je i v zimních zahradách nebo koupelnách. 

Přírodní surovině ale neprospívá mráz, dlouhodobější pobyt na dešti nebo prudké střídání teplot. Pokud se pro něj rozhodnete, počítejte s jeho zakrýváním a zimním úklidem. Úklid s prachovkou nebo vlhkým hadříkem je jednoduchý, ale jednou za rok byste nábytek měli přelakovat.

Na údržbu nábytku z umělého ratanu můžete použít i vlažnou mýdlovou vodu. Před nákupem si ale raději zkontrolujte tloušťku výpletu a buďte opatrní při vedrech nebo velkých mrazech. Materiál totiž křehne a rád popraská.

Balkon může zdobit i zásobovat kuchyni 

Milujete zelenou zahrádku, květiny nebo si chcete vypěstovat třeba bylinky do kuchyně? Pořiďte si závěsné květináče nebo truhlíky. Vyrábí se z plechu nebo plastu a nezapomeňte je dobře upevnit. Zalitá zemina totiž váží neuvěřitelná kila. Populární jsou i stohovatelné květináče, keramické petrželáky nebo závěsné kapsáře na zábradlí či stěnu.

Balkonových květin je celá řada druhů a s jejich výběrem vám poradí v zahradnictví. Ne každá totiž snese celodenní sluneční úpal nebo naopak trvalejší zastínění. Starostí o zálivku u žíznivých rostlin vás pak zbaví samozavlažovací truhlíky.

Nelíbí se vám zvědavé pohledy sousedů a máte rádi soukromí? Existují lehké balkonové zástěny na zábradlí, které můžete lehce umýt a vydrží i tuhou zimu. Když na balkoně nechcete použít materiál z plastických hmot, využijte k zakrytí výhledu popínavé rostliny. Je to sice běh na delší trať, ale výsledek stojí opravdu za to.

Posviťte si u grilování na balkoně

Při večerním posezení vás do té pravé nálady určitě dostane dekorativní osvětlení. Můžete si vybrat třeba mezi nástěnnými nebo sloupovými svítidly. Drahou energii vám ušetří úsporné solární lampy, které se nabíjí přes den a vydrží svítit kolem čtyř hodin.

Pokud máte tolerantní sousedy, vyzkoušejte stále populárnější grilování. Klasické grily na dřevěné uhlí a k němu doprovodné „vůně“ teď doplnily plynové a elektrické. Vyzkoušejte si udělat voňavou večeři na svém balkóně! Receptů a návodů je nepřeberné množství nejen na internetu, ale i v televizi.

Po vybavení balkonu nábytkem nezapomeňte ani na podlahu. Dříve rozšířený umělý trávník té jediné zelené barvy má dnes už na výběr širokou barevnou škálu. Lehce namontovat můžete zase venkovní dřevěné podlahy z dlaždic.

Obydlíčko
Logo