Choďte do práce i relaxovat a odpočívat

Titulek článku může u leckoho vyvolat pocit, že půjde o čtení z oblasti sci-fi, ale nenechte se zmýlit. Stejně jako ve světě i u nás přibývá zaměstnavatelů, kteří umožňují svým lidem v práci na chvíli vypnout a odreagovat se. A co víc, u mnohých je pravidelná relaxační přestávka přímo pevnou součástí pracovní doby.

Ať se během této pauzy natáhnete na kanape, zahrajete si stolní fotbálek nebo si v klidu vychutnáte šálek čaje, vaše mozkové závity si vždy uleví od soustředěného přemýšlení a mohou pak dál fungovat zase na 100 procent.

Máte už ve firmě místnost pro odpočinek? Jak ji vytvořit a zařídit?

Své o tom ví třeba zaměstnanci výrobce ochranného softwaru AVG. V brněnském sídle mají otevřené kanceláře plynule propojené s různými zónami odpočinku. Mohou si zajít na pláž nebo na zahradu, ale i do baru na kulečník. Nechybí ani oddělené “kukaně” pro telefonování v soukromí.

Což samozřejmě stálo spoustu peněz, ovšem funkční odpočinkový prostor se dá vybudovat i v mnohem skromnějším prostředí. Pro začátek stačí vyčlenit jednu místnost a pořídit do ní pohodlné sedačky. Od necelých šesti tisíc, což není velká investice, se už dají pohodlné sedačky koupit. Místnost vymalujte  relaxačními barvami (modrá, zelená), pověste na stěnu šipkový terč, nakupte nějaké čtení, přidejte kávovar a máte hotovo.

Shodněte se napříč celou firmou

Jste majitelem společnosti a rozhodl jste se vybudovat zaměstnancům oázu odpočinku? Pak se jich předem zeptejte, jak má vypadat. Vaše představy se nemusí shodovat a výsledek by ve finále mohl být spíše kontraproduktivní. Vyřaďte nereálné návrhy, ty seriózní zkombinujte a zlepšení pracovních výkonů na sebe nenechá dlouho čekat.

Výborným a jednoduchým doplňkem pro všechny jsou každopádně sedací pytle plněné polystyrenovými kuličkami, které uleví svalům a kloubům po dlouhém pobytu na kancelářské židli. V případě, že vaši firmu živí komunikace s lidmi, popřemýšlejte i nad koupí boxovacího pytle. Můžete díky němu předejít řadě konfliktů.

Jste zaměstnanec a klidová zóna na pracovišti by vám přišla vhod? Neváhejte oslovit nadřízeného s návrhem na její vytvoření. Argumentujte kvalitnějším soustředěním, zvýšenou produktivitou i příjemnější atmosférou mezi kolegy.

Inženýrům z Googlu můžeme jen tiše závidět

První odpočinkové kouty začali už před lety ve svých kancelářských budovách zavádět Japonci. Původně se jednalo o místnosti vybavené jen pohovkami a lehátky, na kterých si mohli unavení úředníci “dát dvacet”. Časem ale odborníci přišli s tím, že není až tak důležité si v práci zdřímnout, jako spíš dělat chvíli něco, co člověka rozptýlí.

Proto dnes v budovách velkých nadnárodních koncernů mají zaměstnanci k dispozici celé relaxační zóny a každý si tak od práce oddechne po svém. Možností je přitom spousta. Záleží na tom, jak jsou manažeři přístupní přáním pracovníků a pochopitelně také na tom, kolik si mohou dovolit do podobných atrakcí investovat.

Průkopníkem v tomto směru je miliardový gigant Google, který před nedávnem otevřel impozantní kanceláře s odpočinkovým centrem v newyorském Manhattanu. Zaměstnanci využívají kavárny, bufety i kuchyně, knihovnu, několik hřišť pro různé sporty i venkovní terasy s lehátky. Chodí na masáže nebo na jógu a dokonce mohou mít v kancelářích i své psy. Filozofie Googlu je taková, že čím je člověk v práci svobodnější, tím je i produktivnější. A výzkumy mu to potvrzují.

Podobných pracovišť bude přibývat

Vylepšením pracovního prostředí pomocí relaxačních místností se zkrátka nic nezkazí, navíc je jisté, že tento hned tak nepřestane. Zaměstnanci se díky němu budou více usmívat a chodit do práce raději, což se pozitivně odrazí na výsledcích firem. Jen je potřeba pohlídat, kdo se opravdu zlepšil, a kdo se začal takzvaně “zašívat”.

A nezapomeňte. Klidové zóny jsou určené opravdu ke klidu, proto by v nich nikdo neměl vyřizovat pracovní záležitosti ani telefonovat. Jinak veškerá snaha ztrácí na svém významu.

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo