Hledej
Hledej

Domy vytisknuté na 3D tiskárně? Univerzita v Eindhovenu už má plány hotové. A opravdu v nich půjde bydlet

Univerzita technologie v Eindhovenu zveřejnila svůj záměr vytisknout betonové domy na 3D tiskárně. Budou to první takto vyrobené domy na světě ve kterých bude možné bydlet a univerzita plánuje tyto domy prodat. V nejbližších pěti letech plánuje vytisknout prvních pět domů.

Domy nebudou prvním počinem univerzity s 3D tiskem z betonu

Univerzita spolupracovala také na nedávno otevřeném mostu pro cyklisty, který jako první na světě byl vytisknutý na 3D tiskárně. Konkrétně se tiskly betonové bloky, ze kterých byl výsledný most sestaven. Dokončen byl závěrem roku 2017. Je sice určen pro cyklisty, ale má nosnost čtyřiceti nákladních aut. Tentokrát se však Univerzita v Eindhovenu chystá na náročnější projekt v 3D tisku.

3D domy budou splňovat všechny požadavky na moderní komfort

Univerzita v Eindhovenu se nechala slyšet, že „plánované domy tisknuté na 3D tiskárně budou první komerčním 3D betonovým projektem na světě určeným k zajištění bydlení. V domech budou splněny všechny nároky na moderní komfort“.

Video ukazuje celý projekt, spustí se v části, která ukazuje samotnou výrobu a následují vizualizace

Milníkem do slova a do písmene

Jakmile budou domy hotové, prodají se realitní společnosti. Design a ostatní vizuální prvky má na starosti místní studio Houben & Van Mierlo Architecten. Projekt byl příznačně nazván „Milník“. A pokud se osvědčí, jistě čekají stavebnictví velké změny. Domy budou stavěny z betonových prvků z 3D tisku.

Projektu se účastní i město a soukromé firmy

Projekt prvních domů vytisknutých na 3D tiskárně nezůstává bez pozornosti nejbližšího okolí. Podporuje jej město, ale i firmy spolupracující s univerzitou. Ta totiž bude zajišťovat samotný tisk, ale specializované firmy dodají potřebný materiál a některé nezbytné vybavení, pokud pochybí.

První dům již v roce 2019

První dům by podle plánů univerzity měl být dokončen již v roce 2019. Půjde o přízemní třípokojový bungalov. Teprve až následující čtyři domy budou vícepatrové. Umístěny budou v Meerhovenu, nové části Eindhovenu, která se nachází západně od centra města, poblíž letiště.

Domy se budou tisknout a kompletovat postupně jeden po druhém. Lidé zapojení do projektu se totiž chtějí postupně učit z realizace každé ze staveb. První dům, respektive jeho komponenty, se sice bude tisknout na univerzitě a převážet na místo stavby, ale poslední dům by měl být vytištěn a sestaven přímo na místě.

Vizualizace slibuje nezvyklou architekturu

Studio Houben & Van Mierlo Architecten zveřejnilo vizualizace projektu, které ukazují nezvyklé vlastnosti architektury samotných domů. Zakřivené betonové stěny, velké balkonové výklenky a také hluboce zasazená okna.

Univerzita dodala, že „návrh domů je založen na nepravidelných blocích umístěných v zelené krajině. A právě nepravidelný tvar domů může být realizován díky jedné ze základních předností 3D tisku: schopnosti vytvořit v podstatě jakýkoliv tvar“.

Domů vytisknutých 3D tiskem již stojí několik, v žádném se ale nebydlí

V poslední době bylo sice vytisknuto již poměrně hodně domů na 3D tiskárnách, ale všechny zatím sloužily pouze pro účely dalšího zkoumání a rozvoje oboru. Například v Rusku, v Číně, i v Nizozemí. Typickým příkladem je micro dům v Amsterodamu od DUS Architects nebo ukázkový dům prezentovaný v Miláně a vyrobený společností Cybe Construction zabývající se 3D tiskem.

Eindhoven by se rád specializoval na 3D tisk z betonu. Nahrává mu k tomu i fakt, že ve městě sídlí prestižní Design Academy Eindhoven, která může pro obor vhodně připravit absolventy. Výzkumný tým Univerzity v Eindhovenu, jehož lídr je Theo Salet, stál za již zmíněným tisknutým mostem pro cyklisty.

Betonový 3D tisk změní stavebnictví

Podle Saletova týmu je stavebnictví na prahu velké změny. 3D tisk z betonu je totiž potenciálním silným hráčem, který dovolí to, co jiné technologie zatím nikoliv: vytvořit jakýkoliv tvar a též velmi jemné betonové struktury.

Další velkou výhodou 3D tisku z betonu je její udržitelnost. Pro stavby z betonu technologií 3D tisku je totiž potřeba mnohem méně samotného betonu. Tedy i méně cementu. A díky tomu se sníží produkce CO2 pocházející právě z výroby cementu.

Zdroje:

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Lenka R.
Diskuse a zkušenosti

Menu