Hledej
Hledej

Feng Shui není instatní polévka. Inspirujte svou domácnost východním učením

Byli jste na dovolené v Asii a vrátili jste se nadšení z jejich způsobu života? Feng Shui vám ukáže cestu, jakým způsobem se doma můžete cítit líp. Obecně vzato jsou jeho principy běžně využívány architekty i designéry po celém světě. Některé rysy tak snadno poznáte, ale přesto vám poradíme pár tipů pro rozestavění nábytku v pokojích, dozvíte se co umístit do rohů, i které dveře je dobré vždy zavírat.

K čemu je to dobré?

Feng Shui je tradiční východní učení o harmonii člověka, času a prostoru. Pracuje s polaritou jinu a jangu a s pěti přírodními elementy. Těmi jsou oheň, voda, země, kov a dřevo. Žít sám se sebou, šťastný a v symbióze s okolním prostředím, to je v kostce „Feng Šuej“. Vzniklo přibližně 2,5 až 3 tisíce let před naším letopočtem. Feng znamená vítr a Shui je zase voda. Časem několikrát změnilo název a původně je z Číny.

V posledních letech se stalo oblíbeným v západních zemích, a to především v USA. Učenci a mistři působící v mnoha školách po světě uzpůsobují jeho pravidla a principy k obrazu západního stylu života. Nejspíš jste už o něm slyšeli a to právě díky masivní popularizaci, kterou celé učení procházelo před pár lety. Původní myšlenky jsou velice obsáhlé a kombinují několik faktorů včetně čínské astrologie. My si je zjednodušíme a ukážeme si na pár příkladech, jak je můžeme využít ke své spokojenosti.

Nehledejte návod pro lepší život

Feng Shui vám neřekne co je dobré, a co špatné. Zabývá se vzájemnými interakcemi prostoru, času a naší přítomností. Na východě je vnímáno zcela přirozeně. Lidé ho běžně zohledňuje při stavbě i výbavě domu nebo při léčbě životem unaveného člověka. Na nás „civilizované“ Evropany, kteří máme zcela jiné vnímaní reality, působí nadneseně, až ezotericky. Feng Shui je však ve svém základu praktické a obsahuje i mnoho logiky. Neoznačujme ho proto nutně za spiritualismus. Určitého „ducha“ však v sobě má a hlavně by měl mít při každé své aplikaci.

Není možné říct, že když si například vybavíte domácnost jen přírodními materiály, že se vám bude automaticky bydlet líp. Je to spíše psychologická hra a jde o to, abyste si přizpůsobili prostor tak, že konečný výsledek pro vás bude harmonický. Jakékoliv tabulkové využití tedy postrádá smysl a vždy je třeba vnímat prostor individuálně. Nečekejte však okamžité zázraky, tohle nejsou instantní rýžové nudle.

Na co se zaměřit?

Existuje spoustu rad a metodik pro bydlení ve stylu Feng Shui. Pojďme si jich pár ukázat a vyzkoušejte sami jejich účinnost. Buďte ale trpěliví. S odstupem času si třeba uvědomíte, že nedávno provedená změna na vás působí zcela přirozeně. Gratulujeme! V takovém případě jste se posunuli k příjemnějšímu životnímu prostředí.

Barvy

Pro každý z pěti elementů jsou typické jednotlivé barvy. Jejich zvolená kombinace pro vás bude nejsnazší způsob, jak domů přivedete více energie nebo jak napomůžete jejímu proudění. Základní jsou 4 a vsadit tak můžete na odstíny černé, bílé, červené a zlaté. K nim náleží ještě hojně užívaná modrá, žlutá, zelená ale i stříbrná.

U samotných 5 elementů je to následovně. Oheň zastupuje červená, oranžová, sytě žlutá a růžová. Produkují velkou energii a s tím i spojenou vášeň. Zástupci země jsou odstíny písku, světle žluté a béžové, ty generují stabilitu a výživu. Blahodárná voda je v tmavě modré a černé. Společně vnášejí do prostoru klid, svěžest, hojnost a lehkost. Pro element kovu je typická šedá, stříbrná a bílá. Indikují přesnost a čirost. Na závěr dřevo a to není jinak než hnědá a zelená, z nich je pak odvozena přirozená vitalita i dobré zdraví.

Světla

Vyhněte se ostrému a přímému svícení i obnaženým žárovkám bez stínítek. Naopak aplikujte tlumená, až dekorační světla a lustry s matným svícením. Pokuste se mít hlavní světlo ve středu místnosti, a pokud má ostré hrany, tak je nasměrujte vždy ke stropu, nikdy k sobě. Zvažte i váhu lustru. Nedávejte si v žádném případě těžké světlo nad postel. Mysl se přirozeně brání jeho tíze a obavami ze zřícení vám kazí dobré spaní. Udělejte to naopak a pověste si do ložnice lehké – kulaté světlo.

Dveře

Všechny hezky promažte a zkontrolujte jejich přilnavost. Vrzající, skřípající či jinak hlasité vnášejí do prostoru zmatek a způsobují vám podráždění. Vhodně seřízené umožňují správné proudění energie. Snažte se je také vždy zavírat v koupelně. Prkénko na WC by mělo být naopak sklopené. Je to pro náš styl života poněkud nepraktické, ale v poloze nahoře prkénko způsobuje velké úniky pozitivní energie.

Nábytek

Sedací soupravu či pohovku, umístěte čelem ke dveřím a pod postelí byste neměli mít naházené věci. Nejlepší variantou je stavět nábytek do kruhu, křivky či osmihranu. Nepřeplňujte pokoje jednotlivými kousky a snažte se je sladiti i výškově. Pomozte si také zmíněným osvětlením a eliminací ostrých hran. Neměly by mířit na vás. Tmavé části vám pomohou projasnit rostliny i zrcadla, která pověste do úrovně hlavy. Čím jednodušší, tím lepší. Honosně zdobené rámy jsou nechtěné a nejlépe uděláte s oválným tvarem odrazové plochy.

Interiér

Pokud to jen trochu jde, snažte se mít doma stále uklizeno. Hladký tok energii podpoříte odstraněním nepořádku ve všech jeho formách. Platí to i pro vaše emoce. Zbavte se starých fotografií a artefaktů, které vám připomínají starý život. Nahraďte jejich místa něčím novým. Nejlépe čerstvými bylinkami či květinami se zakulacenými listy. Zaměřte se také na rohy a výklenky. Postavte do nich dekorační osvětlení, nejlepší jsou zase čerstvé rostliny. Vyvarujte se však těm umělým, z energetického hlediska jsou zcela mrtvé a zadržují prach.

Exteriér

Vstup do vašeho domu i cesta k němu by měla být takřka dokonalá. Čistě uklizená, dobře osvětlená a bez zbytečností. Promažte skřípající branku, poupravte cestičku, zastřihněte živý plot a pěstujte trávník či květinovou zahrádku. Dobře sladěné Feng Shui v exteriéru je důležitou součástí síly, koncentrované uvnitř vaší domácnosti.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu