V čem tkví kouzlo italského designu koupelen?

Italský design je dnes již pojmem – respektive “značkou samou o sobě”. Hned se vám vybaví luxus, kvalita, elegance, minimalizmus, či jednoduchost s originálními detaily. Italové díky své tradici s citem pro krásu mají design prostě v krvi a inspirují celý svět.

Itálie – nekonečný zdroj inspirace pro designéry

Proč je právě Itálie centrem světového designu? Zdejší designéři neberou design pouze jako prostředek, ale nahlíží na něj jako na součást každodenního života, vytvářející emoce, zážitky, životní příběhy a hnací motor do života, při němž si vychutnávají sílu přítomného okamžiku.

Prozkoumávají veškeré zažité vzorce, témata, motivy a nepodávají ukvapené závěry. Ve spleti nekonečných možností hledají své nápady za hranicemi konvenčních řešení. Inspirují se v širším kontextu, tzn. ve své historii, v přírodě, ale i prostředí, ve kterém žijí.

My bychom se od nich mohli inspirovat zejména v neotřelosti a odvaze kombinovat nejrůznější materiály, vzory a textury s nezaměnitelným důvtipem. Přinášíme vám několik originálních tipů přímo od italské designérky, které obyčejnou koupelnu promění v srdce vašeho domova.

Kombinace přírodních materiálů s důrazem na jejich nedokonalost působí útulně a teple. Zdroj: Idwitalia.com

Objevte krásu nedokonalosti

Přírodní materiály působí v interiérech velmi útulným a teplým dojmem, a to platí i pro stylové koupelny. Přední italské značky obkladů a dlažeb dnes využívají moderní digitální tisk, aby vytvořily dokonalé imitace přírodních materiálů – mramoru, kamene, lávy či dokonce dřeva.

Díky vyspělým technologiím tisku je dnes možné v těchto imitacích zachytit krásu nedokonalosti a přirozenost přírodních materiálů, díky čemuž budou od originálu k nerozeznání.

Obklady do koupelny můžete doplnit bateriemi v leštěném chromu či v broušeném nerezu, ale i v nadčasové černé barvě, která skvěle padne do moderních minimalisticky laděných koupelen. Absolutní novinkou posledního roku jsou nejrůznější kovové akcenty v barvě mosazi, mědi, zlata, titanu a niklu.

Neomezujte se pouze na keramické obklady

Italští designéři rádi experimentují s nejrůznějšími materiály. Zkuste zapomenout na klasické obklady a promyslete využití originálnějších materiálů, jako je dřevo, dekorativní stěrky, beton nebo povrchové akryláty. S kombinacemi materiálů a jejich rozmístěním si můžete více kreativně vyhrát

Pokud si přejete opravdu netradiční až artistické řešení, využijte některý z neotřelých dekorů tapet od společnosti Wall & Decò. Díky unikátnímu Wet Systemu, který je mimořádně voděodolný, můžete tapetu aplikovat do koupelny a prostor, které podléhají vyšší vlhkosti. Tím docílíte záruky odolnosti a dokonalého vzhledu i po letech užívání. Použijte ji například na jednu stěnu sprchového koutu, za umyvadlovou desku či vanu v dekoru, který bude odrážet váš styl a osobnost. 

Jestli nedáte na keramické dlaždice dopustit, zkuste vybírat z originálnějších tvarů, z nichž můžete vytvořit sofistikované mozaiky, použité v kombinaci i dvou odlišných tvarů: například hexagonů v kompozici s imitací dřevěných fošen nebo v dekoru rybí kosti ve dvou až třech odstínech a strukturách. 

Kombinace keramické dlažby a dřevěných fošen působí originálně, ale ne okázale. Zdroj: Idwitalia.com

Nebojte se vnést kousek Itálie i do malé koupelny

Většina Čechů má malé koupelny a na originálnější designové řešení proto nemá ani pomyšlení. To je ale škoda – i do paneláku můžete jednoduše vnést italskou eleganci. Snažte se být hlavně praktičtí a prostorově efektivní. Využijte podomítkových systémů baterií, které opticky prostor odlehčí. To samé platí i o vestavěném nábytku. Využívejte skleněné zástěny sprchových koutů připevněné až ke stropu namísto vany.

Využijte trik aplikace dvou odstínu barev v různých výškách. Spodní část v obložení keramiky by měla být vždy podstatně tmavší než horní část výmalby bílou či světle pastelovou barvou. V malých koupelnách si také můžete dovolit větší formáty s minimálními spárami v lesklém podání.

Trendem pro rok 2019 jsou baterie v netradičních kovových odstínech. Zdroj: Idwitalia.com

Další možností je využití stejného dekoru obkladu na stěně a dlažby na podlaze a určení jedné strany jako centrální za pomocí aplikace výraznějšího motivu mozaiky, tapety či barevného akrylátového nátěru. To vše v souladu s vaší osobností a preferencemi, které jsou vám nejbližší.

Článek vznikl ve spolupráci s designérkou Katerinou Kersey.

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo