Jak na jídelní kout v malém bytě? Tady je pár tipů.

Jíst na gauči s talířem na kolenou není žádná radost. Pokud máte omezený prostor na jídelní aktivity, popřemýšlejte o chytrých řešeních.

Kolik vás doma je? A jaké máte jídelní zvyklosti? Snídaně ve všední dny obyčejně řeší každý zvlášť. Pokud ale ctíte společné rodinné večeře a víkendové jídlo, vyřešte raději jídelní kout bez nutnosti skládání a rozkládání stolu.

Pro menší počet obyvatel bytu stačí dvoumístné sezení. Pár může sedět třeba u desky pod oknem vedle sebe, u rozšířené pracovní desky kuchyňské linky, nebo u sklopného stolu u zdi. Řešením je i jídelní kout v obývacím pokoji, spojený se sedačkou. Umístit jej můžete i za její záda.

Rohové místo vybavte nejlépe lavicí. Usedne na ni více stolovníků, než na klasické jídelní židle. Lavici bez opěradla klidně dejte i na další strany stolu. Až dojíte, zasunete je prostě pod stůl a tak nebudou překážet. Obdobně vám poslouží jídelní stoličky.

Do úzkého rohu s rohovou lavicí sice můžete dát i kulatý stůl, ale praktičtější je obdélníkový. Zkuste netypický s jednou centrální nohou.

Úzký výklenek vyřešte sezením jako v bistru – dvě lavice proti sobě. Pod jejich sedáky získáte vítaný úložný prostor. Dobře vám poslouží také mělké poličky nad lavicemi.

Pro sváteční stolování ve více lidech zvažte, jak často potřebujete rozšířit prostor a počet míst u stolu. Vyplatí se vám rozkládací stůl? Stůl sklopný z obou stran sice nabízí variabilní sezení pro 2, 4 nebo 6 lidí, sklopné desky však můžou překážet. Nemáte v bytě jiný stůl, který výjimečně poslouží pro servírování jídla?

Pořiďte si několik skládacích nebo stohovatelných židlí a nezapomeňte na lehce přístupné místo pro jejich skladování.

Praktickým doplňkem je servírovací stolek na kolečkách. Uložíte si na něj ubrousky, příbory, různé pochutiny a další nezbytné věci, které se nevejdou na malou jídelní plochu. Pak ho jednoduše přesunete tam, kde nebude překážet.

Menší prostor odlehčete materiály, jako jsou subtilní sklo, plast, případně kov. Vsaďte spíše na světlé barvy, bílá je zřejmě nejlepší. A nezapomeňte na pořádné osvětlení.

Designérskými specialitami jsou třeba sklopný stůl jako obraz, nebo stůl v zásuvce kuchyňské linky. Inspirujte se třeba řešeními v miniaturních domcích na kolečkách („tiny house“).

Našli jste zajímavé a praktické řešení problému jídelního koutu v malém prostoru? Podělte se o něj, spousta lidí vám poděkuje!

Obydlíčko
Logo