Hledej
Hledej

Jak ovládat Philips Hue? Způsobů je víc, než možná tušíte

Loni v říjnu jsme tu recenzovali Starter Kit od Philips Hue. Po roce bych vám rád ukázal, jak se dá doma s chytrým osvětlením pracovat.

Obsluha přes aplikaci

První a nejjednodušší způsob je nativní aplikace od Philipsu. Ke stažení je pochopitelně zdarma a Philip ji neustále vylepšuje. Jak funguje?

Vytvoříte si v ní profily jednotlivých místností a k nim spárujete žárovky a další Hue světla, pokud nějaké máte. Párování je jednoduché a Philips si tu zaslouží pochvalu.

Tip: Poradíme, jak vybrat LED žárovku!

Když pak chcete nějaké světlo ručně zapnout, či vypnout, v aplikaci to uděláte jednoduše posuvníkem.

Jiná úroveň rutin může rozsvěcet světla večer, jakmile zapadá slunce. Tímto fíglem můžete doma navodit útulnou atmosféru, pokud máte od Hue třeba bodovky nebo malé nástěnné lampy.

Rutiny

Vyšší úrovní ovládání jsou rutiny. Tak Philips označuje scénáře, kdy necháte světla reagovat na předem nastavenou událost.

Nastavit si tak můžete třeba pozvolné rozsvícení v rámci budíčku přes pracovní týden. Vyberete si dny a dobu, po jako má světlo postupně zesilovat svit. V opačném gardu tak funguje rutina usínání.

Kdo bydlí sám, tak ocení akce navázané na polohu vašeho telefonu. Můžete si nastavit, že všechna světla se vypnout, jakmile nejste  doma. Aplikace to sama pozná, jen jí musíte povolit v mobilu běh na pozadí. Z domu tak můžete už vždy odcházet s jistotou, že jste nikde nenechali svítit.

Pro pokročilejší automatizace pak můžete využít například aplikaci Yonomi.

Senzory

Pro chytré žárovky na chodbě můžete přikoupit klasické pohybové senzory. Ty reagují zhruba do vzdálenosti 5 metrů, což je pro většinu prostor v pořádku. Přesné chování si, jak jinak, nastavíte v aplikaci. Senzor je mobilní, napájí jej baterie a pochopitelně umí reagovat jinak ve dne a jinak v noci. Pokud jej chcete dát někam napevno, dá se i přišroubovat a díky magnetům bude sám držet na kovových podkladech.

Fyzické ovladače

Velký komfort přinášejí dálkové ovladače. Nedávno jsem jich pár pořídil domů z eshopu E1.cz, kde mají na celý sortiment Philips Hue opravdu dobré ceny a hodně mě překvapily provedením i funkcemi.

Vypínač Hue Switch v ruce
Vypínač Hue Switch v ruce

Samotný vypínač je opravdu drobek, jak ukazuje fotka. Najdete na něm 4 tlačítka:

  • zapnout
  • vypnout
  • snížit jas
  • zvýšit jas

Protože jde ale o chytré osvětlení, v aplikaci si můžete přidat akce, které světlo provede například po dvojkliku. Sice si je musíte zapamatovat, ale oproti běžnému světlu je to obří funkční skok.

Tlačítka nedělají hluk, jen mírně cvaknout, abyste měli zpětnou vazbu. Stisk je velmi jemný.

K uložení vypínače slouží plastová kolébka s prolisem, v níž ovladač drží sada magnetů. K uchycení je přímo na kolébce připravena dvojice lepících pásků, nebo otvory pro vruty, které si dáte do z dní. Doma i u přátel nám kolébka na zdi drží jen pomocí zmíněné pásky, takže se nemusíte zatěžovat vrtáním. Kolébku jsem umístil nad běžný vypínač.

Sympatické na tomto řešení je, že si samotný ovladač můžete vzít s sebou třeba na sedačku v obýváku a intenzitu světla měnit podle potřeba. Jen pozor, ovladač je opravdu prcek a dovedu si představit, že méně pořádkumilovné povahy jej někam zastrčí.

Hlasové ovládání

Pro skutečné milovníky je pak určeno ovládání hlasem. K tomu ale potřebujete chytrý reproduktor s hlasovým asistentem. Jde tedy například o:

Oba asistenty  nemusíte mít v orginálním provedení, Alexu můžete například používat v Sonos One, Googlího asistenta zase v TicHome Mini od Mobvoi.

V ovládací aplikaci hlasového asistenta pak požádáte o přístup k Philips Hue. Následně tamtéž přiřadíte jednotlivá zařízení k místnostem, které si pojmenujete. Náš obývací pokoj jsem pojmenoval Living a v Google Home rozsvítím povelem “OK, Google, turn Living on”. Je to opravdu jednoduché a zvládnou to i obě naše děti (5, 7 let), proto už mají v pokojíčku Home Mini, na němž kromě žárovky poslouchají i Spotify.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu