Hledej
Hledej

Hliníkové pergoly a ploty se pyšní nadčasovým designem a dlouhou životností. Jak je správně udržovat?

Drobné bezúdržové stavby jako hliníkové pergoly bývají vyrobeny z kvalitního pevného materiálu, který odolává korozi. Z čeho se přesně vyrábí? Jsou opravdu bezúdržbové, nebo potřebují čas od času péči? Zeptali jsme se odborníků, pana Lukáše Miča ze společnosti SUN SYSTEM Servis a pana Radka Pelze z ALARIS Czech Republic. 

Bezúdržbová a moderní zahrada

V exteriéru více než kde jinde oceníte bezúdržbové materiály, které nevyžadují žádnou speciální péči. Jedná se především o ploty, pergoly, brány a bezúdržbový může být dokonce i zahradní nábytek.

Tyto zahradní prvky bývají obvykle zhotoveny z hliníku, případně z jeho slitiny. Samotný vzhled je však poměrně variabilní. Povrch může připomínat dřevo, žulu, nebo třeba mramor. Bezúdržbový zahradní nábytek bývá nejčastěji vyroben z hliníku nebo umělého ratanu, ze kterého se snadno odstraní případné nečistoty. 

Hi-tech stínění. Jak fungují bioklimatické pergoly?

Moderní pergola vás dokáže ochránit nejen před sluncem, ale i deštěm a sněhem. Společnost SUNTECH například vyrábí pergolu s posuvnou střechou EVA, která pracuje s nepromokavou třívrstvou PVC látkou. Řešením může být také pergola s pevnou střechou ze skla nebo polykarbonátu (např. LEGEND od německé společnosti Gardendreams), případně rolovací pergola s látkovým stíněním.

👉 Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Moderním a skutečně hi-tech řešením jsou bioklimatické pergoly PLACEO od české firmy Alaris. Střechu pergoly tvoří naklápěcí hliníkové lamely, které reagují na aktuální změny počasí. Jedná se o velmi oblíbené řešení pro zastřešení terasy, přičemž pergola může stát buď na čtyřech nosných sloupech, nebo být částečně ukotvená ke stavbě. 

Jaký materiál se pro výrobu hliníkových staveb používá?

Pro výrobu bioklimatických pergol PLACEO se nevyužívá hliník jako takový. Pracuje se se slitinou hliníku, která odpovídá normám EN AW 6060 T66, nebo EN AW 6066 T6. Oproti standardnímu hliníku nabízí vysokou pevnost a skvěle odolává korozi.

Radek Pelz, majitel společnosti Alaris, která vyrábí bioklimatické pergoly PLACEO, říká:

„Všechny naše pergoly mají vždy povrchovou úpravu v barevné škále RAL. Veškeré naše profily jsou přitom lakovány, aby splňovaly ty nejpřísnější požadavky na chemickou předúpravu a pasivaci kvůli korozní separaci barvy.“

Jak výroba bioklimatických pergol probíhá? Podívejte se na celý proces zblízka. 

Pergola se stane výrazným prvkem vaší zahrady. Zdroj: Sunsystem.cz

Výroba hliníkových pergol je technologicky náročná

Výroba bioklimatických pergol je časově i technologicky poměrně náročná.

Celý proces začíná přípravou hliníkových profilů, které tvoří základní konstrukci pergoly. Ty bývají i 7 metrů dlouhé a po vyskladnění putují do certifikované lakovny, kde jsou ošetřeny práškovou barvou od rakouského výrobce Tiger Drylac. Zárukou kvality této lakovny jsou dva velmi důležité certifikáty:

  • Qualicoat 
  • GSB 

Zákazníci si mohou vybrat populární i méně známé odstíny RAL barev. Pro jedinečný vzhled je dále možné využít speciální technologii Decoral, při které se nanáší prášková barva a následně dochází k sublimací inkoustu z transferové fólie. S touto fólií je možné dosáhnout dřevěné, žulové, nebo třeba mramorové dekorace hliníkové pergoly.

Po lakování v certifikované lakovně se konce profilů seřizují do 45stupňového úhlu, díky čemuž vytvoří roh. Poté je nutné do profilů podle šablony navrtat otvory, ve kterých se zanýtuje držák motoru a do něj se poté vloží samotný motor. O bezpečnější uchycení motoru se postarají závlačky a na motor se připevňuje ochranný kryt. 

V tomto okamžiku jsou profily připravené k expedici a zaměstnanci se pouštějí do chystání lamel. Na ty je potřeba osadit krycí okapnice a krytky

Na závěr je ještě nutné nahrát řídící jednotku a připravit dálkový ovladač, který se propojí s motorem. V závislosti na tom, co všechno zákazník od své nové pergoly očekává, se na ovladač nahrává nejen funkce pro manipulaci s lamelami, ale také LED osvětlení či ovládání bočních rolet.

Jak vidíte, celý proces zabere poměrně hodně času a je k němu zapotřebí řada proškolených zaměstnanců.

„Naše momentální výroba je nastavena až na 5 pergol za den v plné sezóně. To je ale v tuto chvíli naše výrobní maximum při stávajících technologiích a nastavení výrobních procesů a bez toho, abychom jakkoliv snížili kvalitu,“ říká Radek Pelz. 

Výroba pergoly na míru je časově náročná, ale výsledek stojí za to. Zdroj: Alaris.cz

Jak se starat o hliníkové pergoly, oplocení a další stavby?

K poškození hliníkové pergoly může dojít vlivem nesprávného používání a neodborné údržby, například poškrábáním nebo odřením.

Lukáš Mičo, jednatel společnosti SUN SYSTEM Servis, která hliníkové pergoly, zimní zahrady a ploty instaluje, tvrdí, že drobné oděrky v barvě lze případně skrýt používáním lakové tužky, kterou pořídíte v prodejnách s barvami a laky.

Zeptali jsme se Lukáše Miča a Radka Pelze na několik doplňujících otázek.

Jak pergolu vyčístíte po zimě? 

Hliníkové pergoly jsou prakticky bezúdržbové.

„Čas od času doporučujeme konstrukci i lamely ošetřit čistou vodou,“ říká Lukáš Mičo.

Po zimním období se zaměřte na čištění odtokového žlabu a otvoru v horní části střechy, kde ulpívají nečistoty (například listí a jiné). 

Lze hliníkový materiál něčím poškodit?

Pro čištění hliníkového materiálu je potřeba používat neagresivní čistící prostředky. Zvýšené množství nečistot a prachu na pergole umyjte mýdlovým roztokem, houbou nebo jemným kartáčem a následně opláchněte čistou vodou

Jak pergolu nebo oplocení očistíte od ptačího trusu?

Pokud se na vaší pergole objeví ptačí trus, nemusíte se bát. Spolehlivě jej odstraníte směsí saponátu, který na postižené místo aplikujete klasickou houbou. Následně stačí vše umýt čistou vodou. Střechu stačí v případě znečištění opláchnout proudem vody z hadice.

Existuje přípravek na čištění hliníku?

Pokud je znečištění větší a nepomáhá mýdlový roztok nebo směs saponátu, vyzkoušejte přípravek na čištění hliníkových povrchů. Nejdříve vyzkoušejte na malém povrchu. Znečištění ale většinou nebývá tak rozsáhlé a vystačíte si s obyčejným saponátem a vodou.

Může hliníkovým pergolám ublížit posypová sůl?

V případě, že hliníkový profil není nijak poškozen, nemá klasická posypová sůl na povrch žádný vliv. O pergolu nebo hliníkové oplocení (inspirace plotů od Novavisio) se proto nemusíte bát ani v zimním období.

Může u hliníku nebo slitin hliníku dojít ke korozi? 

Pokud jsou hliníkové profily ošetřeny povrchovou úpravou, nedochází u nich ke korozi ani takzvané oxidaci surového hliníku. Dá se proto říct, že hliníkové pergoly a ploty vám vydrží celý život. 

„Spojovací materiál se ve většině případů používá nerezový a má stejnou životnost jako hliníkové profily“, říká Lukáš Mičo. 

Použitý hliník je zdravotně nezávadný

Malé děti někdy vymyslí něco, co by nás ani ve snu nenapadlo. Při hraní a dovádění tak například mohou hliníkovou pergolu olíznout. Z hlediska použitého materiálu jim v takovém případě prakticky nic nehrozí. Povrchově ošetřené hliníkové profily jsou totiž zdravotně nezávadné.

Lukáš Mičo dodává: „V každém případě se nedoporučuje povrch olizovat, a to z důvodů kontaminace venkovním prostředím.“

Vsaďte na hliníkové stavby i vy

Jak již nyní vidíte, hliníkové vybavení na zahradu nejen pěkně vypadá, ale především se s ním nepojí příliš mnoho starostí. Čištění hliníku je snadné a u ošetřených hliníkových profilů navíc postupem času ani nedochází ke korozi. Jedná se zkrátka o moderní řešení, které se ve vaší zahradě bude vyjímat. 

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu