Jak vybavit byt k pronájmu? Jednoduše a funkčně

Stěhovat se do zařízeného bytu je snazší a rychlejší a zejména studenti, mladé rodiny, singles, ale i cizinci takovou nabídku často ocení. Pokud pronajímáte zařízený byt, získáte samozřejmě i vyšší nájemné. Jak byt k pronájmu zařídit, aby byl atraktivní pro solidní zájemce a mohli jste si vybírat, koho ve své nemovitosti necháte bydlet?

Zvolte neutrální styl bez výstředností

Vy sami možná nedáte dopustit na malovanou skříň po prababičce, nebo naopak upřednostňujete moderní kombinaci kovu a skla. Při zařizování nájemního bytu se však držte raději při zemi a vsaďte na minimalistický styl.

„Každý člověk má jiný vkus, takže je nejlepší vybírat zařízení a nábytek v konvenčním designu, který nikoho neurazí. Střídmost zachovejte i při výběru barev a materiálů,“ doporučuje provozovatel služby StálýNájem.cz Robert Urban, který má s pronájmem zařízených bytů bohaté zkušenosti.

Při zařizování nájemního bytu byste měli sledovat tři důležité cíle:

  • efektivitu,
  • praktičnost
  • a útulnost.

Neutrácejte za nábytek a zařízení příliš velké peníze, protože nájemníci se k nim pravděpodobně nebudou chovat s takovou opatrností jako k vlastnímu majetku. Na druhou stranu se však vyvarujte podezřele levných kousků, protože rozhodně nechcete, aby se nábytek za dva měsíce rozpadl. Hlídejte si tedy poměr cena/výkon a nebuďte zbytečně velkorysí, ale ani nesmyslně šetřiví.

Neutrální barvy a jednoduchý styl jsou sázkou na jistotu, jak radí i na Ulovdomov.cz

Zkuste se vcítit do svých budoucích nájemníků

Ujasněte si, jaké nájemníky ve svém bytě uvítáte nejraději – parta vysokoškoláků bude mít pravděpodobně trochu jiné potřeby než mladá rodina či zahraniční manažer. Podle vybrané cílové skupiny pak přemýšlejte, co tito nájemníci budou v zařízeném bytě očekávat.

Z domácích spotřebičů patří k základnímu vybavení zpravidla

  • lednice s mrazákem
  • pračka
  • sporák
  • televize
  • případně sušička
  • myčka nádobí
  • a také vysavač a rychlovarná konvice.

Co se týče nábytku, nájemníci v první řadě posuzují velikost úložných prostorů. Vestavěné skříně nebo větší šatní skříně s posuvnými dveřmi poslouží nejlépe. Jsou prostorné, využívají celou nebo téměř celou výšku místnosti a šetří místo. Dobře je doplní jednoduché regály, nástěnné police a komody z lamina.

Vestavená skříň maximálne zužitkuje prostor, který máte k dispozici. Foto: ©depositphotos.com/ThreeDiCube

Kuchyňská linka musí být funkční a odolná

Kuchyň je v mnoha domácnostech středobodem dění a jakousi náhradou pověstného „rodinného krbu“. Tady se vaří, povídá a žije – a zájemci o pronájem určitě neprojdou kuchyní bez zájmu. Kuchyňská linka by měla být hlavně praktická – s velikostí odpovídající prostoru, s funkčními spotřebiči a osvětlením. I tady si pravděpodobně jako materiál vyberete raději lamino než masiv, který je drahý náročnější na údržbu a náchylnější k poškození.

Dál už je na vás, zda kuchyň vybavíte kompletním nádobím, nebo jen základní technikou, a jestli se rozhodnete do zařízení bytu zahrnout i jídelní stůl a židle. Někteří nájemníci si tento nábytek raději pořídí sami, jiní naopak ocení, že se nemusí o nic starat. Totéž platí i pro sedací soupravy a postele. Pokud se však rozhodnete zahrnout je do vybavení bytu, vybírejte odolnější a kvalitnější kousky, protože tyto druhy nábytku se díky každodennímu intenzivnímu používání snadněji opotřebují. Při zaplňování interiéru nábytkem vezměte v úvahu i to, aby se byt dobře uklízel.

Jednoduché funkční kuchyně si vyberete například v obchodních domech IKEA. Foto: Ikea.cz

Byt zařiďte útulně, ale nepřeplňte jej nábytkem

Snažte se vytvořit alespoň takovou domácí pohodu, jakou dokážou nabídnout rodinné penziony. Bílé nebo pastelovými barvami natřené stěny, nábytek v dřevěném designu, světlá dlažba či plovoucí podlaha působí na většinu lidí příjemně a nenásilně. Podlahy můžete pokrýt i odolným PVC nebo zátěžovým kobercem. Nepodceňujte také osvětlení – skomírající žárovka u stropu a nefunkční zářivka na kuchyňské lince vám plusové body nezískají.

Nepřecpěte byt nábytkem a nevnucujte nájemníkům dekorativní předměty podle svého vkusu, ať už jde o obrazy, závěsy či fototapety. Ponechte na nich, čím si vyzdobí pokoj, zda si dají na okenní parapet květiny nebo ke dveřím rohožku s roztomilým pejskem. Prohlédněte si weby nebo katalogy velkých prodejců nábytku, jako jsou například Biano.cz nebo IKEA, a určitě nasbíráte dostatek nápadů a inspirace, abyste si s vybavením bytu k pronájmu poradili.


We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo