Jak vybrat botník

Boty potřebuje každý, ale téměř nikdo je nechce vidět poházené po předsíni. Sezónní obuv můžete uklidit do komory, pokud nějakou máte, ale co s botami, které zrovna nosíte? Ukliďte je do botníku. Boty budete mít vždy při ruce, ale budou hezky schované. Pokud si vyberete botník bez otevřeného úložného prostoru na právě nošenou obuv, budete potřebovat ještě místo na okapávání bot. Ideální je malá rohož položená přímo pod skříňkou.

Před nákupem si dobře promyslete, kolik bot chcete do botníku ukládat a jak velké boty máte, aby se do něj pohodlně vešly. Při výběru vhodného botníku nezapomeňte na kvalitní odvětrávání. Tak odvedete zápach a vlhkost z obuvi. Důležitým kritériem při výběru je způsob uložení bot, materiál, rozměry a cena. V případě botníku se sedátkem si v kamenném obchodě můžete vyzkoušet jeho pevnost a stabilitu, případně i pohodlnost.

Co musí botník splňovat

  • boty se v něm nesmí mačkat
  • nesmí být plně uzavřený, aby byl dobře odvětraný
  • měl by mít zásuvku (třeba na krémy na boty, hadříky či tkaničky) a háček pro pověšení lžíce

Konstrukce a design

Botníky mohou být otevřené i uzavřené. Lepší jsou ty uzavřené, protože boty ochrání před prachem a zabrání i případnému úniku pachu z bot do dalších místností. Uzavíratelné botníky jsou buďto dvířkové nebo výklopné. Výklopné ušetří prostor potřebný při otevírání, a přitom máte snadný přístup k botám. Tento typ botníků je však vhodný pouze pro ukládání nižší obuvi. Vyšší se totiž do zásuvek nevejdou.

Dominantním rozměrem u výklopných botníků bývá výška. Ty nejužší jsou pak hluboké asi 17 cm. Pokud je pro vás důležitá kapacita botníku, volte raději klasické policové skříně či skříňky. Výhodou je, že do botníku uložíte boty nejrůznějších výšek. Nevýhodou jsou pak vyšší prostorové nároky, a to především na hloubku. Doporučovaná hloubka klasického botníku je 35 až 40 cm.

Kdo si rád při obouvání sedne, ocení botník s možností usednutí. Buďto je řešen jako lavice s policemi, nebo jako nižší skříňka. Nevýhodou bývá méně prostoru pro uložení bot. Pro zvýšení komfortu pak volte botník s čalouněnou sedací částí. Do menších předsíní jsou vhodné závěsné botníky, které upevníte na zeď či dveře.

Jednotlivé police botníku mohou být tvořeny pevnými deskami, mřížkami nebo tyčkami. Především u policových botníků, kdy jednotlivá patra tvoří pouze mřížka nebo tyčky, se stává, že z podrážek vrchních bot padá písek a kamínky do bot umístěných ve spodnějších částech. Kvůli zajištění odvětrávání by zadní část botníku měla být dírkovaná, případně by měla být mezi dvířky a zbytkem konstrukce mezera.

Z jakých materiálů se botníky vyrábí

Boty jsou často mokré nebo znečištěné, takže plochy, s nimiž přijdou do styku, by měly být odolné proti vlhkosti i mechanickému poškození a snadno udržovatelné. Botníky se vyrábí z lamina, masivu, kovu i plastu, případně z jejich kombinací. Lamino je levné, stálobarevné, snadno se udržuje a máte na výběr ze široké škály barev a dekorů.

Při nákupu se zaměřte především na tloušťku materiálu. U lamina odborníci doporučují minimální tloušťku 18 mm. Menší tloušťka je vhodná na dna zásuvek či záda skříní, případně na mezistěny. U menších botníků, které neslouží k sezení, však může být tloušťka i menší. Hrany desek by měly být dokončeny ABS páskami. Ty jsou na rozdíl od papírových hran odolnější proti mechanickému poškození a lépe zabraňují průniku vlhkosti do jádra desky.

Botníky z masivu jsou na omak teplé a příjemné, a navíc mají příjemnou vůni. Pro výrobu se nejčastěji používá smrk a borovice. Pokud si vyberete botník z masivního dřeva, dbejte na kvalitní povrchovou úpravu. Při nákupu botníku z masivu počítejte s tím, že dřevo postupem času mění barvu. Pokud tedy chcete, aby byl nábytek v předsíni ve stejné barvě, nakupte vše od stejného výrobce.

U čalouněného botníku dbejte na snadnost údržby a odolnost potahového materiálu. Potah může být textilní, kožený či koženkový, změkčení je pak řešeno některou z PUR pěn. Ta by neměla být příliš měkká. Z hlediska snadnosti čištění je vhodný potah z kůže, koženky či omyvatelné textilie, případně snímatelný a pratelný potah.

Kde koupit online?

Doporučujeme tyto obchody:

Obydlíčko
Logo