Máte hodně knih? Domácí knihovna zútulní obývák. Poslouží i jako dělicí příčka

Klasická papírová kniha zůstává i přes velký rozmach elektronických čteček stále nepostradatelným zdrojem informací, ale i příběhů, plných fantazie. Máte také doma sloupy knih, rozmístěných po bytě a přemýšlíte nad jejich důstojným uložením? Pořiďte si do obývacího pokoje novou knihovnu. Při šikovném výběru podle vašeho stylu bydlení se stane kouskem, který zútulní celý interiér.

Jednoduchým způsobem knihy uložíte do otevřených polic. Kovový profil se zasunutými deskami přišroubujte do zdi s pomocí hmoždinek, nebo využijte kovové konzoly. Výhodou polic je rychlá dostupnost knih, musíte se ale smířit s daleko častějším utíráním prachu a vybrat pro vaše knihy spíše tmavší kouty místnosti. Knižní hřbety a obaly totiž postupně „vyšisuje“ sluneční světlo.

Nejjednodušší je uložení knih na police, tam ale trpí prachem

Krásná komoda do JENA Nábytek

Patříte mezi náruživé čtenáře a máte doma hodně literárních děl? Vyberte si klasickou knihovnu a rozmyslete si, zda pořídíte dražší zasklenou nebo levnější otevřenou. Pokud máte doma malé děti, prosklené skříně od podlahy ke stropu raději kvůli bezpečnosti oželte. Nezapomeňte u všech polic a knihoven počítat s budoucí zátěží a stanovený limit nikdy nepřekročte.

Největší a nejtěžší knihy patří logicky do spodních polic. Často používané encyklopedie, slovníky a jazykové příručky umístěte do jedné police, zbytek již roztřiďte podle oboru. Lehčí knihy dejte do horních polic, těžší do spodních. Malé a málokdy používané knihy uložte do nejhornějších polic.

Za nezbytné minimum k průchodu kolem knihovny berte 60 centimetrů

Většina zasklených knihoven chrání svůj obsah před prachem jen částečně, takže budete muset i tady občas sáhnout po prachovce. Lepší jsou horizontální výklopná skleněná dvířka pro každou polici. Kompromisem jsou pak knihovny s velkými skleněnými posuvnými dveřmi. Vždy berte ohled na prostorové možnosti dané místnosti, protože velké knihovny od podlahy po strop opticky celý prostor zmenšují.

Teplý a přírodní materiál neztrácí oblibu, proto je z použitých materiálů stálicí dřevo. Pamatujte i na další prostor v obýváku. Za nezbytné minimum na průchod kolem knihovny považujte 60 cm a ideální hloubku knihovny minimálně 30 centimetrů. Police v knihovně musí být alespoň 1,8 cm silné, při šířce knihovny nad 80 centimetrů nejméně 2,3 centimetru, nebo je vybavte podpěrami. Běžný výškový rozestup mezi regály se pohybuje kolem 50 cm, vyšší knihy objevíte zřídka.

Knihovnu dimenzujte asi na dvojnásobek toho, co máte doma

Knihovnu budete zřejmě doplňovat, pořiďte si ji zhruba na dvojnásobek současného počtu vašich knih. Vertikální nosné prvky nemusí být ve stejných rozestupech. Je to jeden z mála způsobu, jak knihovnu ozvláštníte. Jestliže se přece jenom „rozmáchnete“ a pořídíte ji vysokou, bude se vám lépe dostávat do horních pater z malých, několikastupňových schůdků.

Největší zájem je o knihovny střední velikosti

Velikostně nejčastější bývá v interiéru knihovna střední velikosti. Poslouží vám pro určité množství knih, ale navíc oživí interiér z hlediska designu. Pořídíte je v různých barvách, takže dobře sednou do příslušné místnosti. Miniaturní knihovnu uplatníte pouze pro několik svých oblíbených svazků.

Knihovna do obývacího pokoje patří, protože je přístupná všem členům rodiny. Může fungovat i jako dělicí příčka. Prostor rozčleníte a přidáte mu na dynamice. Stále oblíbenější jsou knihovny ve dvou verzích, s dvířky nebo bez nich, a také se zasklenou i otevřenou částí. Sektorový nábytek zase dokupte časem podle potřeby, což je u knihoven velmi výhodné.

Moderní styl bydlení pěkně doplní knihovna ve tvaru čtverce

Vášniví a dlouholetí čtenáři mají rádi mezi svými literárními díly pořádek. Patříte také mezi ně? Na samostatných poličkách roztřiďte knihy podle žánru nebo autorů. Různobarevné hřbety pak výrazně ovlivní celkový dojem z vašeho interiéru. Byt v moderním stylu vhodně doplníte knihovnou ve tvaru čtverce, do jejíchž poliček vystavíte i různé dekorace nebo drobné předměty.

Ať už si pořídíte knihovnu nebo necháte své papírové nejlepší přátele na policích, potřebujete k četbě příjemné posezení. Neradi čtete vleže? Pořiďte si hezké a pohodlné křeslo, postavte je nejlépe u okna a doplňte svítilnou na stojánku. Ani za soumraku či večer se tak nebudete muset odtrhnout od napínavých kapitol a vychutnáte si pohodu a kouzlo, které k listování a četbě patří.

Kde koupit online

Kliknutím na některý z linků se dostanete přímo na výběr knihoven v uvedeném eshopu:

Obydlíčko
Logo