Hledej
Hledej

Jak vybrat stahovací schody na půdu?

Máte doma půdu a řešíte, jak se tam dostat? Staré a nepěkné schody dosloužily, nebo jste tam dosud lezli jen po žebříku? Máme pro vás dobrou zprávu. Dneska si můžete na půdu pořídit krásné funkční a pohodlné stahovací schody. Jak je vybrat a na co si dát pozor?

Většina z nás na půdě skladuje vše, co se mu zrovna nehodí. Mnohdy se tam skrývají poklady z rodinného dědictví, památky na dětství, rozbité věci a jiné harampádí. Nebylo by fajn se tam zajít podívat a probrat to? Možná prostor využijete k lepšímu účelu.

Když se řekne schody

Vybavení bytu, které neměníme každý den. Jde o šikmou nosnou konstrukci, která slouží k propojení jednotlivých podlaží nebo pěšímu překonání výškového rozdílu. Jinak také stavební prvek, který by měl být bezpečný, stabilní a pohodlný. Vždyť jej v mnohých případech používáme a zatěžujeme každý den.

Schodiště dělíme na interiérové a exteriérové, setkáme se i se schodištěm jako samostatnou venkovní stavbou. K bezpečnému a snadnému přístupu do neobyvatelné půdy nebo podkroví slouží půdní schody. Ty mohou být výsuvné, skládací, mlynářské nebo stahovací.

Podle sklonu ramen dělíme schody do pěti skupin:

  • Rampové (7° – 20°)
  • Mírné (20° – 25°)
  • Běžné (25° – 35°)
  • Strmé (35° – 45°)
  • Žebříkové (45° – 58°) vhodné k výstupu na půdy rodinných domů

Když je sklon větší než 58°, ale menší než 80°, používají se žebříky skloněné, při sklonu 80°-90° pak žebříky svislé a stupadla.

Víte, že výhodou půdních schodů je skutečnost, že nemusíte plánovat náročnou výstavbu na pevno umístěných schodů?

Důležitou součástí schodů na půdu je kvalitní rám, který zajistí snadné otevírání a zajištění výsuvných i skládacích schodů.

Na co si dát pozor při výběru stahovacích schodů na půdu?

Stahovací schody na půdu vám zajistí pohodlný a snadný přístup do půdních prostor. Hodí se jak do rodinných domů, tak průmyslových objektů. Nevybírejte jen podle ceny, z hlediska obsluhy je důležité, aby se s nimi dalo dobře manipulovat. Na co dalšího si dát pozor?

Jaké jsou přednosti schodů na půdu?

  • Spoří místo, protože během skládání a rozkládání nepotřebují moc místa. Navíc se po složení „schovají“ ve stropu.
  • Snadná manipulace – Jednoduchá konstrukce půdních schodů se snadno a bezpečně roztáhne.
  • Nenáročná montáž
  • Dokonalá izolace mezi vytápěnými a nevytápěnými prostory.

Jak stahovací půdní schody vybrat?

Nabídka půdních schodů je široká. Vybírat můžete mezi klasickými, protipožárními i zateplenými stahovacími schody. Co rozhodně nepodcenit?

  • Rozměry
  • Konstrukční materiál
  • Způsob ukotvení
  • Konstrukční řešení žebříku
  • Typ konstrukce žebříku
  • Izolační vlastnosti schodů
  • Protipožární odolnost

Rozměry

Základem pro výběr půdních schodů jsou rozměry. Lidé se často dopouští chyby, že si nejprve připraví stavební otvor podle sebe a až pak vybírají schody. Není to neřešitelné, mnohé firmy vyrobí půdní schody pro atypické rozměry půdního otvoru, něco vás to ale bude stát. Kromě rozměru půdního otvoru je důležité znát celkovou sílu stropu a světlou výšku místnosti.

Víte, že nejčastěji zvoleným otvorem je obdélník s rozměry 120×60 cm, 120×70 cm, 130×70 cm a 140×70 cm?

Náš tip: Dejte si pozor na výšku žebříku a jeho nosnost. Ujistěte se, že jste výšku mezi podlahou a stropem dobře změřili. Zajímejte se i o nosnost žebříku. Budete po něm totiž chodit i s nákladem, tak ať to schody zvládnou.

Konstrukční materiál

Z čeho se půdní schody nejčastěji vyrábí? Na prvním místě je jednoznačně ocel, následuje dřevo. Půdní schody z oceli jsou pevnější, stabilnější, nepodléhají hnilobě. Někdy mají prvky z hliníku. Jejich největší výhodou ale je nehořlavost a fakt, že přidáním nebo odebráním segmentů upravíte jejich délku, a dokonce tím změníte i úhel sklonu žebříku.

Víte, že u ocelových schodů musíte počítat s větší hmotností? Při špatném těsnění víka se mohou rosit a korodovat.

Dřevěné schody zase lépe vypadají a jsou lehčí. Nevýhodou je náročná údržba (musí se natřít ochranným nátěrem nebo impregnací, důležitá je i péče proti dřevokazům a plísním). Nepříjemně vás může překvapit vrzání způsobené sesycháním dřeva.

Víte, že se můžete setkat i s kombinací dřevo – ocel? Schody i víko jsou ze dřevěného korpusu, žebřík z oceli.

Způsob ukotvení

Stahovací schody na půdu jsou poměrně těžké, proto je důležité je dobře upevnit ke stropní konstrukci. Kotvení se provádí dvěma způsoby. Oba vyžadují vytvoření konstrukce z trámů, která lemuje věnec okolo otvoru. Věnec musí být co nejpevněji připevněn ke stropu nebo střeše.

  • Boční kotvení, které je typické u schodů s dřevěným rámem. Ten se vruty přišroubuje ke krokvím.
  • Kotvení v rozích se používá u ocelových schodů, které mají v každém rohu oko, kterým se protáhnou závitové tyče. Ty se následně zavěsí pomocí plochého profilu na nosné konstrukce.

Skládací nebo stahovací konstrukce žebříku?

Skládací konstrukci žebříku tvoří tři nebo čtyři díly spojené panty a uložené na víku. Při manipulaci se skládají na sebe. Výška stropu je dána standardně, v případě potřeby můžete žebřík přiříznout.

Stahovací konstrukci se někdy přezdívá nůžková, je z ocelových segmentů poskládaných jako pružina. Podle potřeby je můžete natahovat a stahovat.

Náš tip: Pro atypické vertikální vstupy do půdních prostor nebo podkroví se hodí stahovací schody JAP VERTICALE s dřevotřískovým víkem bez tepelné izolace a protipožární úpravy, které se montují do svislé stěny. Celá konstrukce váží 45 kg, nosnost schodů je 200 kg. Nůžkovité schody se skládají jako harmonika, potěší vás i snadná manipulace.

Tepelně izolační vlastnosti

Schody na půdu oddělují vytápěnou a nevytápěnou část domu. Podle toho, kam schody umístíte, je třeba řešit jejich schopnost izolovat teplo.

  • Budou zajišťovat přesun do nevytápěných a nezaizolovaných prostor, které sousedí s obytnými místnostmi, ve kterých topíte? Hlavně v zimě je důležité vzít potaz teplotní rozdíl mezi těmito místnostmi.
  • Chcete je instalovat v domě, kde normálně žijete, nebo na chatě či v hospodářském stavení?

Víte, že nejlepší je sehnat izolant silný víc než 250 mm? Cena bude vyšší, poroste i hmotnost celé konstrukce, ale vyplatí se to. Menší síla izolantu je vhodná třeba na chatu. Dalším řešením je přidat k základní konstrukci chodů ještě horní víko.

Náš tip: Pro nízkoenergetické a pasivní domy jsou vhodné zateplené schody, kdy je žebřík namontovaný na spodním víku s vrstvou tepelné izolace. Do hospodářských stavení stačí schody bez izolace, teplotní rozdíly mezi jednotlivými místnostmi jsou totiž minimální nebo nulové. 

Co dělat, když schody už máte, ale jejich izolační vlastnosti jsou nedostačující?

Zkuste si vyrobit izolovaný kryt, na který z vnější strany nalepíte polystyrén. Sice ho budete při každém výlezu muset odsunout stranou a pak zase vrátit na své místo, zlepšíte tím ale izolační vlastnosti schodů. Navíc je to poměrně levné řešení, které zabrání i nechtěnému srážení vlhkosti na kovových částech schodů.

Protipožární odolnost schodů

Otázka, kterou se trápí mnoho majitelů domů. Opravdu potřebujete schody s požární odolností? Asi nejjednodušší je zeptat se svého projektanta. Ten vám jistě poradí.

Náš tip: Obecně se můžete řídit i velikostí podlahové plochy. Do 250 m2 podlahové plochy není u rodinných domů požární odolnost schodů zapotřebí. Jakmile toto číslo překročíte, potřebujete schody s deklarovanou odolností.

Víte, že požární odolnost se udává v minutách? Čím větší odolnost, tím lépe. Většinou schody odolávají přímému ohni 45 minut, za příplatek ale můžete mít i odolnost 60 nebo 120 minut.

Náš tip: Vaší pozornosti by neměly uniknout stahovací schody JAP LUSSO PP, které představují komfortní variantu se zatepleným sendvičovým víkem a s protipožární vložkou. Skládají se z kovového rámu, oplechovaného sendvičového víka s tepelnou izolací, mají protipožární vložku a stahovací schůdky. Potěší vás protipožární odolnost 60 minut a nosnost do 200 kg.

Jaké stahovací schody na půdu vybrat do nízkoenergetického nebo pasivního domu?

Tématem číslo jedna ve stavitelství je energetická úspora, díky tomu stále roste počet nízkoenergetických nebo pasivních domů. I tyto domy mají půdní prostor, do kterého se majitelé potřebují nějak dostat.

Víte, že pokud chcete do novostavby zabudovat protipožární stahovací schody, musíte mít jistotu, že jsou zdi i betonové podlahy dostatečně vyschlé? Když tomu tak nebude, mohlo by víko stahovacích schodů a další kovové součásti začít vlivem vlhkosti rezavět.

Pasivní a nízkoenergetické stavby musí splnit velmi přísné požadavky na vnitřní zařízení a technologie, půdní schody nejsou výjimkou. Všechno dohromady musí splnit přísná energetická kritéria, aby dům ve výsledku vykazoval skoro nulovou energetickou spotřebu.

Uvedeme zde příklad – půdní stahovací schody JAP ARISTO se zateplením. Součinitel prostupu tepla dosahuje hodnoty U = 0,66 W/m2K, v sádrokartonovém stropu odolá víko přímému ohni po dobu 45 minut. Za takto nízkým tepelným prostupem stojí tepelná a protipožární izolace. spára mezi víkem a rámem, která je těsněna protipožární zpěnovací páskou a také přidání horního zatepleného víka, které se otevírá souběžně s tím spodním. Čtěte také: Jak na montáž stahovacích schodů JAP ARISTO?

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

Menu