Záleží na velikosti? Které rozměry byste měli při nákupu matrace sledovat?

Na matraci, ze které vám čouhají nohy nebo na které cítíte každou laťku roštu, se nikdy dobře nevyspíte. Proto je důležité, abyste při nákupu zvolili správné rozměry. Důležité je sledovat především výšku a délku matrace, které přímo ovlivní kvalitu a komfort spánku. Šířka matrace ovlivní akorát to, jak moc se budete moci během spánku převalovat nebo prát o místo s partnerem.

Délku matrace vybírejte podle svojí výšky

Délka matrace se odvíjí od vaší výšky. Měla by být minimálně o 10 cm větší, ale 20 cm navíc je lepších. Matrace se většinou vyrábí v délkách od 190 do 200 cm, někdy seženete i prodlouženou matraci o délce 220 cm. Všechny matrace jsou vyráběny tak, aby se vešly do běžných postelí. Pokud máte netypickou výšku, budete muset hledat pečlivěji, případně si budete muset nechat vyrobit postel i matraci na míru.

Je lepší nízká, nebo vysoká matrace?

Výška matrace závisí především na jejím vnitřním složení. Obecně platí, že čím větší výšku zvolíte, tím lépe uděláte. Výška matrace by neměla být menší jak šířka bočnice postele a neměla by klesnout pod 15 cm. Ideální výška matrace se pohybuje mezi 16 – 20 cm. Tenká matrace se může snáze proležet, a navíc by vás mohl při ležení tlačit rošt. Příliš vysoká matrace zase nemusí pasovat do každé postele a nemusely by v ní být využity pružící vlastnosti všech materiálových vrstev. Podle výrobců by alespoň ¼ matrace měla být zakrytá jejími bočnicemi, jinak nemusí matrace správně fungovat a z postele by „utíkala“.

Na šířce matrace moc nezáleží…

Šířka matrace není až tak důležitá a závisí hlavně na vašich preferencích a prostoru, který máte k dispozici. Za nejmenší šířku pro jednolůžko lze považovat 90 cm, pro jeden a půl lůžko 120 cm. U dvoulůžek se musíte rozhodnout, jestli zvolíte jednu celistvou matraci (pak by šířka matrace neměla klesnout pod 160 cm), nebo zda si každý koupíte samostatnou matraci (pak můžete zvolit i dvě matrace o šířce 80 cm). Samostatné matrace jsou vhodné v případě, kdy každý z partnerů preferuje jinou tvrdost matrace, musíte si však dát pozor na to, aby matrace měly stejnou výšku. Navíc musíte počítat i s mezerou mezi oběma matracemi.

Máte na dvoulůžku jednu velkou matraci, nebo dvě samostatné? Pište do komentáře pod článkem.

Obydlíčko
Logo