Jaké barvy do kuchyně? Vybírejte pečlivě

Lámete si hlavu nad tím, jakými barvami bude zářit vaše nová kuchyň? Spodní skříňky, horní skříňky, obklad i spotřebiče, barvou všech těchto nedílných součástí každého kuchařského království můžete pořádně ovlivnit jeho celkové vyznění. Budete mít místo kuchyně nehostinný malý kamrlík nebo budete vařit a poté i jíst v příjemně prozářeném a k hostinám vyzývajícím prostředí, které vás nabije pozitivní energií? Kromě toho, zda se u vás ve dřezu nekupí pyramidy špinavých talířů, jsou to právě barvy, které rozhodují o dojmech z vaší kuchyně. Inspirujte se, abyste s nimi nešlápli vedle.

Povzbuďte chuťové buňky

Patříte mezi kuchařská esa, vaříte rádi, ale přesto vašim pochutinám něco schází a nevypadají jako na stránkách gurmánských časopisů? Jasně, doma si dobroty těžko nasvítíte jako v profesionálním ateliéru, ale dojem z nich můžete výrazně ovlivnit barvami použitými v kuchyni.

Obecně platí, že chuť k jídlu podporují teplejší barvy, nejvíce pak oranžová a teplé odstíny červené. Můžete využít i střídmější odstín žluté, která vám přinese energii, radost a dobrou náladu.

Naopak, vzpomenete si na restauraci, a tím nemyslíme zapadlé asijské bistro, vymalovanou výraznou zelenou barvou? Asi ne, že? Profesionálové vědí proč. Právě velké plochy zelené způsobí, že jídlo v jimi ovlivněném světle nevypadá příliš vábně, maso dokonce může působit jako zkažené. Pokud bez brčálové zeleně nemůžete být, využijte ji jen okrajově, třeba na prostírání či utěrkách.

Metry čtvereční rozhodují

Výběr barev do kuchyně výrazně ovlivňuje velikost místnosti i koncept celé domácnosti. Jestliže kuchtíte v malé nudličce jako vystřižené z klasického panelákového bytu, volte světlé střídmé barvy či světlejší dřevěné dekory. Co byste řekli na světlounce žlutou nebo meruňkovou v kombinaci s bílým obkladem a tmavě mramorovou pracovní deskou?

V malém prostoru určitě nechte bílý strop, aby vám opticky nepadal na hlavu a bohužel zapomeňte na tmavé a syté kombinace. Například výrazná červená opticky pohltí hodně prostoru, ale když máte kuchyň spojenou s velkým obývákem nebo obýváte rovnou prosvětlený mezonet, můžete se i s ní pořádně vyřádit a využijete ji třeba na obkladovém skle. Bude vypadat úžasně elegantně, stejně jako sytě modrý obklad v kombinaci s dřevěnými skříňkami. Jen nezapomeňte, že případné křiklavé kombinace se vám mohou rychle okoukat. A měnit kuchyň není totéž, jako vymalovat předsíň.

Klasikou nic nezkazíte

Vysnili jste si kuchyň kombinující skříňky v tmavém dubovém dekoru s výrazným limetkovým obkladem? Skvěle. Pokud však jasnou představu nemáte, vyberte si raději méně výrazné barevné kombinace, které vás nezačnou po pár týdnech nebezpečně dráždit.

Klasika všech klasik je bílá. Je neutrální, snadno ji zkombinujete prakticky s jakoukoli pracovní deskou i doplňky. V malých kuchyních vytvoří iluzi většího prostoru a vzdušnosti, jen musíte dát pozor na oděrky i kapky od bublajícího guláše. Stejně dobře jako bílá vám poslouží i krémová, přírodní béžová, světle šedé odstíny nebo svěžejší světle žlutá nebo broskvová.

Aby vám neutrálně vyvedená kuchyň nepřišla moc nudná, vyhrajte si s doplňky. Kupte si veselé nálepky, magnetky na lednici, háčky na utěrky ve tvaru zvířátek, barevné příbory nebo nádobí. S neutrálními hlavními barvami se nemusíte výrazných maličkostí vůbec bát. A až se vám okoukají, duhové prostírání za pár korun nahradíte jiným a hezčím.

Pozor, abyste neumrzli

Jste tvrdohlaví a rady, že teplejší odstíny podporující chuť k jídlu se do kuchyně hodí víc, vás neobměkčí? Nic proti. Vysněnou do modra laděnou kuchyň však zařizujte opravdu s rozmyslem. Zvláště v kombinaci s šedou pracovní deskou, nerezovými spotřebiči a dřezem by vám v ní mohla být pořádná kosa. Vedle zářivě bílé barvy pak dost možná vznikne zbytečně agresivní kontrast. V případě modré či zelené rozbijte výrazné přechody dřevem nebo jemnějšími odstíny stejné nebo neutrální barvy. Například světlé dřevo s bílou podlahou příjemně prosvětlí i menší tmavomodrou místnost. Barevným fantaziím se tedy ani navzdory doporučením nebraňte, všeho ovšem s mírou, abyste později nelitovali.

Obydlíčko
Logo