Křeslo EGG od Arneho Jacobsena je i po šedesáti letech na špičce nábytkářského designu!

Někdy se narodí génius, který ve svém oboru udělá díru do světa na století i déle dopředu. Design není výjimkou. Tak jako my máme Libuši Niklovou, návrhářku nesmrtelných hraček, mají Dánové Arneho Jacobsena, neuvěřitelně vizionářského návrháře nábytku. Nejvíce se do povědomí obyčejných lidí dostal se svým křeslem Egg. I po šedesáti letech je stále žádané, pohodlné a neskutečně šmrncovní.

Ušák a vejce

Na první pohled nespojitelná kombinace se stala tím, co lidi už šedesát let baví. Čeho že si na něm nejvíce cení? Pohodlí ušáka a soukromí vejčitého prostoru, které toto křeslo nabízí i tam, kde byste soukromí vůbec nehledali. Ve veřejných prostorách. Původně bylo totiž navrhováno do prostoru haly hotelu Radisson Blu Royal Hotel v Kodani.

Ceněný je samozřejmě i neskutečně podařený design. Díky čistým, jednoduchým liniím a oblým tvarům se totiž křeslo Egg hodí do každého prostoru, do každé domácnosti, ať je vybavená v jakémkoliv stylu. V malém prostoru nezabere tolik místa jako klasické obývákové křeslo (je široké 86 cm, hluboké 95 cm a jeho výška dosahuje 107 cm), v prostoru velkém se rozhodně neztratí a působí jako důstojný solitér.

Křeslo je ovšem i podařeně praktické. Zejména vzhledem k původně koženému povrchu je totiž také lehce omyvatelné a udržovatelné. Vybavené je i houpacím mechanismem s možností aretace. A pokud byste si jej chtěli pořídit dnes nové, můžete mít křeslo, které se po otočení dokáže vrátit do původní polohy.

Vejčité linie lidského těla

Další prvek, který dodává křeslu na dokonalosti, je respektování linie lidského těla. Člověk sám o sobě má oblé tvary, rád se schoulí do klubíčka nebo relaxuje v polosedě. A tak bylo podle Arneho Jacobsena lepším útočištěm k odpočinku právě oblé křeslo kopírující linie lidského těla než hranaté a geometrické kusy nábytku.

Že se neskutečně trefil, to už víme. Navíc křeslo dovybavil i praktickou podnožkou, která umožňuje se úplně natáhnout, relaxovat a být dokonale oddělený od okolí. Křeslo navíc váží okolo 20 kg, takže z něj cítíte stabilitu a jistotu. Velmi pohodlné bezpečí.

Inspirace přírodou je kouzelná

Arne Jacobsen je důkazem faktu, že kdo umí naslouchat přírodě, může přijít na velké věci. On se přikláněl k ergonomicky příjemnému designu a nechával se inspirovat organickými tvary přírody. V jeho tvorbě se potkáte nejen s vajíčkem, ale také s židlí mravencem nebo s křeslem labuť.

Křeslo Egg společně se slavnými sourozenci, Kapkou (vleno) a Labutí (napravo).

Své nápady však Arne Johansen nerealizoval jen v křeslech a židlích. Vytvořil mnoho krásných tapet, textilií, příborů a dalších typů nábytku. Byl ale také architektem. K jeho architektonické práce patří bytové domy, divadlo, radnice nebo hotel. I když na některých z navrhovaných budov „pouze“ spolupracoval, je tu jeho duch patrný na první pohled.

Nové technologie

Výroba křesla Egg už tolik přírodní nebyla, ale o to lépe. Používal v jeho době (50 léta minulého století) technologickou novinku – tvarování pevné studené pěny, která vytvoří výslednou skořepinu. K tomu si přidejte otočné aluminiové podnoží, které je upevněno na podstavci z leštěné oceli.

Původní čalounění bylo z latexové pěny kombinované s kůží, vinylem nebo tkaninou byly. Tehdy se také jednalo o novinky. Obdiv nových materiálů a technologií prostě nikdy nezapřel. Kominace přírodních tvarů s novými materiály a postupy otevřely křeslu Egg dveře do síně slávy.

Původní křesla Egg jsou za miliony, nová za desetitisíce

Dodnes patří křesla a židle Arne Jacobsena mezi nejobdivovanější a také nejkopírovanější designy na světě. A jeho křesla Egg z první z konce 50. let minulého století se dnes prodávají v aukcích za miliony.

Nová křesla jsou samozřejmě mnohem levnější a průměrná domácnost si je může při troše šetření dovolit. Navíc jsou dnes k dispozici i mnohem pestřejší variace potahů. Jen při volbě kůže můžete vybírat ze sedmi variant. Pokud si přejete potah látkový, blíží se nabízené varianty ke dvacítce. A nejsou jen jednobarevné. Nabídka se pravidelně inovuje.

Video

Podívejte se, jak se křesla Egg vyrábějí.

Kde koupit

Kompletní originální produkty z řady Egg můžete koupit v e-shopu Designový nábytek. V nejlevnějším provedení z eko kůže stojí lehce přes 12 tisíc. Různé inspirace a napodobeniny pak najdete na Heuréce.

Obrázky:

  • By Fidelio (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
  • Designovynabytek.cz
  • By lglazier618 (Fritz Hansen) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo