Křeslo nebo pohovku? Hlavně, ať je rozkládací

Sháníte sedací kus nábytku do vašeho bytu a nevíte, pro co se rozhodnout? Argumenty, proč si zvolit do bytu rozkládací verzi pohovky nebo křesla, jsou nasnadě. Za tuto funkci si sice připlatíte, ale když nemáte pokoj pro hosty, buďte si jistí, že se vám tato investice vyplatí.

Rozkládací pohovku můžete využít na pravidelné spaní v garsonce, díky čemuž si nebudete muset pořizovat postel, která by vám přes den překážela. Každá návštěva si bude jistá, že nemusí balit karimatku nebo plánovat odjezd před pozdní hodinou a občas si pohovku rádi rozložíte i jen tak přes den k filmovému maratonu nebo když stůněte.

Zvolte si typ rozkládání

Na trhu je několik rozkládacích mechanismů. Nejlevnější modely mají jednoduchý systém „clic-clac“, kdy opěrnou část nejprve sklopíte dopředu, čím se odblokuje západka, a následně ji sklopíte do vodorovné polohy k části sedací. Tento systém je vhodný pouze pro příležitostné spaní, protože ložná plocha není rovná a není zde ani speciální matrace.

U pohovek se sklopným mechanismem stačí sklopit opěrnou část, která se sedákem vytvoří rovnou plochu ke spaní. Nevýhodou tohoto systému je obtížnější manipulace. Pohovka totiž musí stát buď kousek od zdi, aby bylo pro sklápění opěradla za sedačkou dost místa, nebo ji musíte při každém rozkládání od stěny odsouvat. I tento systém se hodí spíše ke spaní „jednou za čas“.

Rozkládací sedací soupravy s vysouvacím mechanismem jsou vhodné i pro trvalé spaní. Matraci za speciální madlo vytáhnete a vysunete do výše sedáku, přičemž všechny části dohromady vytvoří pohodlnou postel.

U belgického typu rozkládání je matrace schovaná pod sedákem v „šuplíku“ a vytáhnete ji i s kovovými nohami. Je to jednoduchý systém s minimální poruchovostí. Pohovky s tímto typem rozkladu doporučují výrobci zejména pro příležitostné spaní, ale dobře poslouží i při pravidelném používání.

Nejlepší variantou pro kvalitní každodenní využití je rozkládací mechanismus s pevným kovovým roštem a speciální matrací. Pohovky s tímto systémem mohou směle konkurovat posteli. Nezapomeňte se však při nákupu podívat i na složení matrace, hlavně její tvrdost a zónování, aby vyhovovala vaší postavě.

Menší bratříček pohovky

Rozkládací křeslo najde své využití zejména v dětském nebo studentském pokoji při hoštění kamarádů. Prostorově bývá širší než klasické křeslo, takže menším dětem bohatě poslouží i ke společnému posezení u pohádek a limonády. Rozkládací křeslo se hodí také na chaty, do pracovny nebo do startovacího bytu pro jednoho.

Ať už se rozhodnete pro rozkládací křeslo nebo pohovku, vždy bude nejlepší vyzkoušet si systém rozkládání i pohodlnost matrace přímo na prodejně. Některé typy vám jako bonus nabídnou také úložný prostor, který dobře poslouží ke skladování peřin a ložního prádla. Pak už vám nebude k dobrému spánku chybět vůbec nic.

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo