Hledej
Hledej

Neničte si při dlouhodobé práci na počítači záda, pořiďte si kvalitní kancelářskou židli

Čím více času trávíte sezením u počítače, tím kvalitnější kancelářskou židli potřebujete. Při dlouhodobém sezení se u vás mohou projevit různé zdravotní obtíže, protože sezení není pro člověka přirozené. Špatným sezením si zaděláte na bolesti hlavy, zátylku, zad, páteře, kolen, hýždí a stehen a na problémy s koncentrací, výběrem správné pracovní židle však můžete tyto nepříjemnosti částečně omezit.

Zdravé sezení = dynamické sezení

Správná kancelářská židle by měla umožnit dynamické sezení, tedy častou změnu polohy těla, abyste nenamáhali pořád jednu a tu samou skupinu svalů. Zároveň se však židle musí všem polohám přizpůsobit tak, aby vždy podepírala důležité partie. Při správném sezení musí být záda ve stálém kontaktu s opěradlem, které na ně vyvíjí nepřetržitý tlak, chodidla se musí celou plochou dotýkat země a sedák nesmí tlačit do podkolenních jamek.

Židle musí umožnit alespoň nastavení výšky sezení, měla by se snadno otáčet a kolečka nesmí drhnout. Navíc by měla židli udržet na požadovaném místě. Kvalitní pracovní židle musí mít pohodlný sedák, nastavitelné opěrky rukou, anatomické opěradlo s bederní opěrkou, synchronní nebo houpací mechanismus, správná kolečka pro daný typ podlahy a kvalitní pětiramenný kříž podnože. Větší pohodlí pak zajistí i opěrka hlavy. Sedák by měl být spíše tvrdší, anatomicky tvarovaný a zaoblený. Z hlediska prodyšnosti je nejlepším materiálem síťovina, ale v chladnějších místnostech a v zimě může některým uživatelům vadit snížený tepelný komfort.

Čím může být kancelářská židle vybavená?

Všechny pracovní židle, tedy i ty nejlevnější, mívají plynový píst, který umožňuje plynulé nastavení výšky sedu. Područky židle mohou být výškově nastavitelné, u dražších modelů židlí pak můžete nastavit i jejich úhel a vzdálenost od těla. Větší komfort vám poskytnou čalouněné područky. CP mechanismus umožňuje nastavení náklonu opěradla proti sedáku, výšky i úhlu opěradla a hloubku sedáku. Některé mechanismy umožňují i automatické zaaretování v požadované pozici.

Houpací mechanismus umožňuje plynulou změnu úhlu sezení s nastavením odporu houpání, přičemž některé mechanismy umožňují také fixaci v daném úhlu. Úhel opěráku a sedáku se přitom nemění, takže se páteř nemůže prakticky pohybovat. Většinou můžete nastavit i sílu odporu a zajistit náklon křesla v několika pozicích. Pomocí asynchronního mechanismu nastavíte sklon opěráku a sedáku nezávisle na sobě, a to ve všech pozicích. Nejlepší pracovní židle jsou vybaveny synchronním mechanismem, který dovoluje současný pohyb opěradla a sedáku, díky čemuž se tvar židle přizpůsobuje vašim pohybům na židli. Záda jsou tlačena k opěradlu a jejich spodní část zůstává neustále v jedné poloze.

Zkoumali jste pracovní židli při nákupu důkladně, nebo vás zajímala pouze její cena? Pište do komentáře pod článkem.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu