Hledej
Hledej

Lamino, nebo masiv? Který materiál je pro výrobu kuchyňské linky lepší a na co si dát při nákupu pozor?

Kupujete novou kuchyňskou linku a chcete, aby vám sloužila dlouhá léta a stále vypadala jako nová? Pak nehleďte jen na design a cenu, ale i na materiály, ze kterých je daná linka vyrobená. Každý materiál má totiž jiné vlastnosti a jinou odolnost. Většinou se k výrobě kuchyňských linek používá lamino a masiv, takže je dobré znát jejich vlastnosti i výhody a nevýhody.

Lamino je v kurzu

Lamino je levné, snadné na údržbu a můžete ho mít prakticky v jakékoliv barvě nebo dekoru. Nevýhodou lamina je, že do něj nelze frézovat různé reliéfy, takže kuchyně mívají jen obyčejná plochá dvířka. Jestliže se vám taková dvířka nelíbí, tak můžete zkombinovat skříňky z lamina s profilovanými dvířky z MDF. Kvalitní kuchyně se vyrábí z lamina o tloušťce 18 mm, ty levnější z desek o tloušťce 16 mm i méně. Na tloušťku lamina si dejte pozor hlavně u polic, na které plánujete ukládat těžší nádobí. Desky o tloušťce 16 mm a méně se mnohem snadněji pod daným zatížením prohnou.

Kvalitu kuchyně vyrobené z lamina ovlivňuje nejen tloušťka materiálu, ale i způsob dokončení hran. Pokud jsou olepeny papírovou páskou, tak nejspíš dlouho nevydrží. Lepší je, pokud je použitá odolnější plastová ABS hrana. Životnost hran závisí i  na lepidle, které bylo při olepování použité. Bohužel ho na první pohled nepoznáte, takže se musíte spolehnout na informace od výrobce. Vysokou tepelnou odolnost mají například polyuretanová tavná lepidla (PUR). Etylenvinylacetátovému lepidlu (EVA) se raději vyhněte, protože má nízkou odolnost proti teplotě i malou voděodolnost.

Masiv se nehodí všude

Masiv je sice krásný na pohled, ale je náchylný na prudké změny teplot a zvýšenou vlhkost, takže se musí při výrobě dobře zpracovat a nalakovat, aby tyto náročné podmínky vydržel. I proto se používá při výrobě spárovka, která je díky správnému lepení tvarově stálá a dobře odolává kuchyňskému prostředí. Masiv vypadá stylově, ale nehodí se do všech interiérů. Největší nevýhodou masivu je vysoká cena, takže se častěji setkáte s dýhovanými kuchyňskými linkami, které jsou na omak i pohled dřevěné, ale přitom vyrobené z tvarově stálejšího materiálu, jako je MDF, dřevotříska nebo překližka.

Dýha bývá barevně nestálá, náchylná na mechanické poškození a mívá malou odolnost vůči vodě, takže je důležité ji dokončit kvalitním lakem, který tyto nevýhody částečně eliminuje. Hrany dýhovaných desek jsou pak dokončené dýhovou páskou nebo lakovanými dřevěnými nákližky. U masivu (a hlavně pak dýhovaných materiálů) počítejte s náročnější údržbou, kdy musíte používat různé leštěnky a vosky. Kvalitní masivní nábytek se vám však za správnou péči odmění dlouhou životností.

Máte doma kuchyňskou linku z lamina, nebo z masivu? Pište do komentáře pod článkem.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu