LED žárovka podle typu místnosti. Víte, kam se která hodí?

Světlo umí s naším životem divy. Příjemné osvětlení navodí romantickou atmosféru. Při práci zase oceníte intenzivní světlo, které nebodá do očí. Nepodceňujte výběr žárovky. Poradíme vám, jaké LED osvětlení zvolit do všech místnosti v bytě – od kuchyně až po ložnici.

Pravidla výběru LED žárovky

Při výběru LED žárovek je důležitý výkon a svítivost – takzvané lumeny. Zatímco do lampičky na noční stolek u postele stačí žárovka s výkonem kolem 5W a se závitem E14, do obývacího pokoje potřebujete větší výkon, ideálně mezi 10 až 15W. Případně můžete zvolit více bodových světel, která vytvoří dostatečně intenzivní osvětlení.

Výkon ovšem není jediný parametr, který byste měli sledovat. Zaměřte se také na barvu světla. Obecně platí, že teplé barvy patří do místností, kde odpočíváte, relaxujete a čtete si – například do obývacího pokoje. Do pracoven nebo do kuchyní se lépe hodí barvy denního světla, které podporují bdělost a soustředění. Barva světla se udává v kelvinech. Například teplá bílá žárovka bude označena jako 2700 K, zatímco denní bílá jako 4000 K.

Tip: Poradíme, jak vybrat LED žárovku!

Při výběru LED žárovky pátrejte také po počtu lumenů (lm), které ukazují intenzitu osvětlení. Rozhodující je typ místnosti nebo činnost, kterou v ní vykonáváte.

V potaz vezměte také parametry místnosti. Do tmavších pokojů je třeba intenzivnější osvětlení a naopak. Důležité je, zda bude žárovka v přímém nebo nepřímém svítidle a jak vysoko bude nad podlahou. Výběr světla ovlivňují také následující ukazatele:

  • Rozložení a počet oken i prosklených dveří.
  • Barva stěn a odstín podlahy.
  • Barva nábytku a jeho rozestavění.
  • Záclony nebo závěsy.

Pro více podrobností máme článek jak vybrat LED žárovku. A teď pojďme na výběr podle místností.

LED žárovka podle místnosti

Výběr žárovky uzpůsobte funkci místnosti. Už víte, že v obytných místnostech je lepší zvolit teplejší barvu světla, zatímco v pracovnách raději studenou bílou. Důležitá je také kombinace centrální svítidla a doplňkových světel.

Obývací pokoj – zvolte větší výkon

Zvolte větší výkon svítidla, optimálně 10 až 15W se závitem E27. Řešením je také více bodových LED svítidel zabudovaných do podhledu. Centrální světlo můžete doplnit nástěnnými svítidly s nižším výkonem, například u čtecí lampičky si vystačíte s nižším výkonem a závitem E14.

V kuchyni mějte dostatečné a přirozené světlo

Osvětlení pod kuchyňskou linkou musí být dostatečně intenzivní. Optimální je LED osvětlení s bílou barvou světla, které vám zaručí přirozené světlo. Vhodné jsou LED žárovky o minimálním výkonu 10W nebo LED pásky 12W/m.

Koupelnu osviťte dle velikosti

Pro menší koupelny bude dostačující osvětlení o výkonu 10 až 15W. Do větších koupelen zvolte LED žárovku o výkonu 20 až 25W. Pro osvětlení zrcadla můžete použít LED pásky nebo LED bodová světla.

Do ložnice s malým jasem

Do místnosti, kde spíte, vyberte svítidla s velkou plochou a malým jasem o výkonu 10 až 15W W. Doplňte je nástěnnými svítidly nebo lampičkami. Pro lampu na noční stolek stačí LED žárovka o výkonu 5W. Do šatny použijte bodové osvětlení nebo LED pásky.

V dětském pokoji zkombinujte svítidla

Zde je důležitá kombinace několika svítidel. Hlavní osvětlení by mělo být dostatečně výkonné, zdroj volte v teple bílé barvě a dostatečné intenzitě. Vhodné jsou výkonnější LED žárovky od 12 W výše. Použít můžete také přisazené LED panely. Na psací stůl zvolte dostatečně intenzivní světlo, pro práci se hodí denní bílá. Zde můžete také díky častému svícení očekávat velkou úsporu.

Chodba a předsíň – zajistěte bezpečnost

V těchto místnostech si vystačíte s LED žárovkou o výkonu cca 5W. K osvětlení můžete použít také LED pásky. Ty jsou vhodné i na schodiště, kde je třeba zvýšené bezpečnosti.

Článek jsme připravili společně se specialisty na LED žárovky z LEDSolution.cz.

Zdroje obrázků:

  • http://www.tiptopmashable.com.au
  • http://www.hgtv.com

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo