Ložnici vymalujte nejlíp barvami s uklidňujícím účinkem

Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v bytě. V posteli totiž člověk stráví průměrně třetinu života a měli byste dbát na to, aby byla po všech stránkách dokonalá. Ještě před nákupem nábytku se rozhodněte, zda si pořídíte koberec, čím budete svítit a nakupte si vhodné doplňky i dekorace. Ale hlavně si zvolte barvu, kterou místnost vymalujete.

Výrazná červená je do ložnice nevhodná, rozrušuje

Barvy totiž dokáží v ložnici ovlivňovat pohodu. Odborníci doporučují oblíbené světlé odstíny béžové, modré nebo fialové. Máte v oblibě spíše teplejší odstíny? V tom případě zvolte tlumené odstíny oranžové či žluté. Výrazná červená nebo jiné zářivé barvy vás mohou dost nepříjemně rozrušovat. Teplými pastelovými barvami doplňte dříve velice oblíbenou bílou.

V ložnici najdou uplatnění matné odstíny modré barvy, dále šedá, béžová a jiné neutrální barvy, které mají uklidňující účinky a podporují spánek. Hodí se sem i některé odstíny hnědé, jako kávová nebo skořicová, také písková, vínová, broskvová, ale ne ve výrazných odstínech. Černá a šedá patří k neutrálním až negativním barvám a používají se proto spíše v kombinaci s veselejšími barvami.

Dobré zakrytí nábytku vám usnadní budoucí úklid

Nejdříve zakryjte nábytek a svítidla malířskými fóliemi, oblepte parapety, okenní rámy a také elektrické zásuvky. Výrazně si usnadníte uvedení místností do původního stavu. A dvojnásobně to platí v případě, kdy se rozhodnete původní vícevrstvou malbu nejdříve oškrábat špachtlí. Pokud to uděláte, musíte zkontrolovat a zarovnat nerovnosti, nejlépe speciálním tmelem na zdivo.

První nátěr stěny nechte několik hodin zaschnout a poté přidejte další vrstvu. Barvu přinesenou z obchodu budete ještě ředit vodou, řiďte se přitom podle pokynů výrobce na obalu. Obvykle se první vrstva dělá řidší a druhá hustější. Nejlépe s pomocí válečku na tyči malujte vždy nejprve strop, po něm rohy a jejich spoje a nakonec celé plochy stěn. Postupujte přitom od oken ke dveřím.

Pár tipů, které vám usnadní malování

  • Váleček i štětky před použitím ponořte na chvíli do vody, změknou a budou lépe sát barvu.
  • Více než čtyřikrát přetíranou malbu je lepší oškrábat.
  • Srovnávejte zdi takovým tmelem, který je možné přemalovat.
  • Maluje se od stropu a směrem od oken ke dveřím.
  • Po skončené práci nezapomeňte odmočit použité nástroje ve vodě.

Pokud máte velkou ložnici, můžete vyzkoušet i kontrasty tmavých barev se světlými. Čím je ale menší, tím byste měli více používat jemnější odstíny a jejich kombinace. Teplé barvy místnost oživí a opticky rozšiřují. Studené barvy navozují pocit čistoty, svěžesti a klidu. Dojem zvýšení místnosti zajistí kolmo pruhovaná stěna, horizontálně vedené pruhy ji jakoby prodlouží.

Do ložnice, kde převažuje bílá barva, se hodí výrazný detail, například fototapeta. Některou z použitých barev opakujte třeba i na jiném bytovém doplňku. V prosvětlení tmavé místnosti vám pomohou i podlahy. Zvolte takový materiál podlahoviny, která odráží světlo, tedy bílou nebo světlé odstíny dřeva či jejich imitace. Přirozený hedvábný lesk nabízí třeba javor.

V ložnici dostatečně větrejte a pečujte o postel. Člověk se za noc otočí v průměru 45 x a vypotí cca 1,5 l potu. Podle statistik s vámi přitom sdílejí lůžko až dva miliony roztočů, kteří milují vlhko.

Ložnice má být nejpříjemnější a nejpohodlnější místností, proto výběr barev a také nábytku do ní rozhodně nepodceňujte. Shodnete-li se navíc při nákupu i se svým partnerem, máte vyhráno. Bůh Hypnos vám pak ve své říši spánku dopřeje klidný a osvěžující každodenní pobyt.

Vymalovali jste si ložnici úplně sami nebo jste se obrátili na odbornou firmu? Napište do komentáře pod článkem, jak jste s výsledkem spojeni a poraďte ostatním čtenářům.

Obydlíčko
Logo