Nábytek do dětského pokoje nepořizujete navždy, počítejte s tím

Zařizování pokoje pro nejmenší je v tuzemských podmínkách práce na etapy. Dětský pokoj totiž přechází postupně v místnost pro předškoláka, školáka a případně ještě později pro studenta. Se zvyšujícím se věkem vašich potomků počítejte s tím, že si do vybavení a barevnosti nechají mluvit čím dál tím méně. Stále se ale jedná vlastně o ložnici pro děti.

Stále je ale třeba myslet na to, že dítě stále roste a mění se jeho zájmy, i postava. Známe to i s oblečením, než se nadějeme, dítě nám z nového oblečení rychle vyroste a je na čase pořizovat další. Stejné to bylo i s nábytkem a postelemi. Díky systémovému nábytku a možnosti jeho vlastní přestavby vás už tento fakt trápit nemusí. 

V malém pokoji pomohou úložná místa pod postelí

Máte pro dítě nebo děti pouze omezený prostor malého pokojíku? Musíte dobře promyslet, jak vybavit místnost ke spaní, hrám na zemi a k učení u pracovního stolu. Počítejte i s místem pro ukládání bobtnajících hromad hraček a oblečení. Určitě vám pomohou úložné prostory pod postelí, nebo police a regály bezpečně připevněné na zdi.

Foto: sekce dětské postele od Nábytek ATAN

U nejmenších dětí a nutnosti vstávání je praktickým zvykem počáteční spaní dítěte s rodiči. Proto pořiďte postýlku pro pohodlí maminky při jejích často „vzpěračských“ výkonech spíše vyšší. Doplňte ji o skříňky nebo police na oblečení, dětskou kosmetiku a pleny. Zejména u této věkové kategorie se zajímejte o zdravotní nezávadnost a certifikaci použitých materiálů.

Poté, co dítě už může spát samo a postupně vyroste z postýlky, pořiďte mu samostatné lůžko. Jeho délka má vždy alespoň o 15 centimetrů přesahovat výšku dítěte při standardní šířce 80 centimetrů. Zejména v malých pokojích to půjde možná ztěžka, ale zdravé spaní vašich potomků je důležité.

V dětském pokoji je potřeba také pamatovat na místo pro kamarády, kteří se někdy zdrží až do večera a měli by zde mít možnost také přespat. Dětské postýlky s přistýlkou jsou proto ideálním řešením.

Patrové postele ušetří v dětském pokoji vzácný prostor

Dětský pokoj je také ideální místo i pro návštěvy kamarádů, přestože vaše představy a představy vašich potomků o té nejlepší a prima zábavě se často budou velice lišit. Eldorádo jim zajistí patrové postele, které uspoří hodně místa. Místo ušetří i zvýšená patrová postel s pracovním stolem, který je spolu se židlí a skříňkami ve volném prostoru pod ní.

Foto: patrové postele od Nábytek ATAN

Ideální příležitost k protažení těla dávají v dětském pokoji lanové žebříky a úložný prostor zajistí zvýšená postel. 

Pokud můžete, pamatujte na alespoň nějakou volnou hrací plochu uprostřed místnosti. Doplňte ji o úložné boxy, skříňky pro oblečení a ostatní nezbytné poklady. Kouzlem je rostoucí nábytek, kdy se dá stůl stejně jako židle s věkem zvyšovat a skříňky postupně stohujete.

Tip: Podívejte se, jak vybrat postel.

Striktní pravidlo pro barevnost dětského pokoje vlastně není

Barevné řešení dětského pokoje má jedno pravidlo, že vlastně žádné striktní není. K pokojíčkům pro mrňata patří veselé a živé barvy včetně pestrých vzorů. Určitě nic nepokazíte světle modrou, světle zelenou nebo krémovou barvou, doplněnou světlým dřevem. V pozdějším školním věku už vaši nejmilejší začnou do výběru barev promlouvat o poznání razantněji.

Dětské pokoje plní najednou více účelů. I do malé místnosti pořiďte alespoň police na knihy, i když současná mladá generace údajně stále více nečte. Při návštěvách děti ocení oblíbené sedací polštáře nebo pytle. Pokud máte přece jen více, vejde se sem i malá sedačka, nebo praktické křeslo.

Je zřejmé, že nábytek do dětského pokoje nepořizujete jednou provždy. Počítejte s jeho obměnou alespoň jednou do osamostatnění vašeho potomka. Kromě postele tedy počítejte s koupí pracovního stolu, ideálně v rozměru 120 x 70 centimetrů. Dále židli a skříň nebo skříňku na oblečení.

Naštěstí máte k dispozici obrovskou nabídku nábytku, textilií i doplňků, s nimiž můžete podle vlastní chuti kouzlit. Pro dítě, které už pracuje doma na školních úkolech, nezapomeňte zajistit dobré osvětlení pracovního stolu a polohovatelnou židli.

Dětský pokoje se dá zařídit různě, vždy je ale možné kombinovat jednotlivé kusy nábytku a sestavit si tak pokoj dle svých představ. Takovým případem je systémový nábytek.

Dítě potřebuje na spaní vždy samostatné lůžko

I když normy architektů počítají zhruba se 14 m2 na jedno dítě, málokdo se na tuto hodnotu zřejmě dostane. Vždy byste ale měli dbát na samostatné lůžko pro každé dítě, stejně jako na individuální pracovní plochu.

Dětské postele je potřeba vybírat s ohledem na vkus a styl dítěte, ale také s přihlédnutím k jeho zdraví a kvalitnímu spánku. Zvažte tedy zdravotní matraci, a provedení postele.

Tip: Doporučujeme ke sledování recenze dětského zboží na Radimradi.cz.

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo