Hledej
Hledej

Jak mít doma svěží vzduch

Chybí vám doma svěží vzduch? Poradíme, jak jej provonět.

Málo žádaná situace pro každou hospodyňku. Za sebou máte téměř generální úklid a domácnosti stále něco chybí. Znáte také podobný pocit? Mož­ná bude problém v těžko definovatelném pachu, který se nepříjemně rozlézá ve vašem vymydleném bytě. Čich má vliv na vaše emoce, nezapomeňte proto zajistit doma pro pocit spokojenosti příjem­nou vůni.

Domácnost je velkým lapačem pachů, vezměte si na pomoc chemii

Nejrůznější pachy v do­mácnosti vznikají téměř ze všeho. Jako první vás určitě napadne od­padkový koš, který sa­mozřejmě pravidelně vynášejte. Čas od času vymyjte vnitřek nádoby horkou vodou s malým přídavkem Sava pro domácí dezinfekci. Přípravek má sice specifický odér, ale má­lokterý je tak účinný proti choroboplodným zárodkům.

Chemii podobného typu uplatníte i na dalších zdrojích potenciálního zápachu, tedy na toaletě nebo v koupelně. Populární jsou v těchto přípa­dech nejrůznější vonné gely, osvěžovače vzduchu nebo deodoranty do splachované vody. Příčinu tím ale nezlikvidujete, jenom zakryjete a vytvoříte si tím časovanou bombu, schopnou výbuchu v nej­nevhodnější dobu.

Větrat, větrat a zase větrat. Odstraňte hlavně příčiny nelibých vůní

Při začátku vašeho tažení proti domácím pachům začněte ideálně s několika kroky současně. Dobře a vydatně větrejte, současně vyperte doma všech­ny záclony, potahy i závěsy. Máte doma speciální vysavač pro mokré vysávání? Pusťte se do koberců nebo sedaček, případně si objednejte úklidovou firmu s profesionální technikou.

Nezapomeňte pravidelně čistit bydlení vašich čtyřnohých mazlíčků

Obtížně se vám bude pach likvidovat v kuřácké do­mácnosti. K mírnému okamžitému zlepšení pomů­že zapálená vonná svíčka nebo osvěžovač vzduchu do zásuvky. Jinak nezbývá než často a opakovaně prát veškerý textil. Chováte doma čtyřnohé mazlíč­ky? Pravidelný úklid, praní pelíšků, výměna náplní v kočičích záchodcích a časté větrání je také v tom­to případě nezbytné.

Přichází Likvidátor… Likvidátor pachu

Komplexní řešení v boji s nelibými vů­němi nabízí ostravská společnost A.L.P. eco­logy. Pod příznačným názvem Likvidátor pachu dodává na trh soubor ekologických prostředků k vyčiště­ní vzduchu se širokým záběrem použití. V domácnosti jejich sílu oceníte na toaletách, při vaření, péči o obuv i oděvy a při mnoha dalších každodenních příležitostech.

Jedinečné přírodní pohlcovače pachu ovšem na­jdou uplatnění i ve zdravotnictví, gastronomii, prů­myslové výrobě nebo v kulturních a sportovních zařízeních. Takže prakticky všude. Spolehlivě od­straňují z prostoru stopy po kouření, puchy z odpa­dů i výpary chemických sloučenin.

„Neutralizace zápachu probíhá rozkladem pacho­vých složek. Na rozdíl od běžných prostředků proti zápachu neobsahují žádné zdraví škodlivé chemic­ké látky. Jejich použití je zcela bezpečné jak pro lidi, tak pro zvířata“, představuje výhody Likvidáto­ru prachu Jiří Pail ze společnosti A.L.P. ecology. Jak doplnil, přípravky jsou testované a schválené Stát­ním zdravotním ústavem.

V současné době je v prodeji 6 druhů Likvidátoru pachu, vyladěných podle nejtypičtějšího složení pachových látek v místech jejich použití. Mohou obsahovat jednu ze 7 doplňkových vůní: citron, australská borovice, vanilka, len, talc, květy nebo levandule.

Skvělým pomocníkem proti usazeným nečistotám je vodní pára

Vydatným zdrojem různých nepříjemných aroma jsou špína a mastnoty, usazené v digestoři nebo na jiných kuchyňských spotřebičích. Ovzduší v bytě ni­jak nevylepší ani usazené plísně v koupelně. Výbor­ným pomocníkem k odstranění „zažrané“ špíny je vodní pára, která pronikne i do těch nejméně přístup­ných míst a výborně desinfikuje.

Proti zápachům z le­tité špíny v textiliích vám pomůže takzvaný extraktor. Je to vodní vysavač, který nejdříve žene vodu s čistícím přípravkem ven. Voda působí hluboko ve vláknech a poté ji se všemi nečistotami nasajete zpět. Čisticí prostředek navíc koberce i čalounění příjemně provoní.

Na odstranění pachů jsou mistry ocet, hřebíček, káva nebo citron.

I na pachy v domácnosti fungují recepty z kuchyně našich babiček

Jednoduchým receptem na zlepšení domácího ovzduší v zimě je pomerančová nebo citrónová kůra na topení. Podobně poslouží hřebíček, za­píchaný do rozkrojeného citrónu nebo povařená voda s citronovou šťávou. Máte pocit, že se vám z kuchyňského odpadu line něco nepěkného? Sta­čí pár lžic sody, které nasypete do odpadu, zalijete octem a po chvíli spláchněte horkou vodou.

Jedlá soda v kombinaci s octem také výborně vydrh­ne zapáchající usazeniny v kuchyňské troubě. Volně nasypaná soda je vysloveně lapač pachů, například v ledničce nebo myčce a pomůže vám i se zapáchají­cím prkénkem na krájení. Ocet v misce vás také zbaví pachů z lednic, ale dokáže také absorbovat zápach z cigaretových dýchánků.

Káva, citron nebo prášek do pečiva

Káva nejenom vzpru­ží, ale je i výborným absorbentem pachů. Ostatně proto se má skladovat v dobře uza­vřených nádobách. Nasypaná na misce dokáže pohltit nežá­doucí pach z lednice a v popelníku i cigare­tový dým. Stejně funguje i kávová sedlina, kterou nasypete přes noc do nevonících plastových dóz a misek.

Obyčejný citron je mistr na odstranění zápachu rybiny. Veškeré kuchyňské náčiní i prkénka potře­te šťávou, nechte chvíli působit a po nepříjemném pachu nebude ani památky. Kypřicí prášek do peči­va uplatníte nejen v domácím moučníku, ale nasy­paný na misce dokáže odstranit jinak hodně vytr­valý pach v ledničce.

Myslete na to, že pokud budou váš domov trápit nejrůznější pachy, nebudete se v něm cítit nijak pří­jemně. Promyslete si veškeré možné zdroje potíží a jeden po druhém je likvidujte. Odmění vás nejen svěžest a vůně, ale stejně tak i pocit spokojenosti.

Protipachové prádlo zaujalo i Jana Krause

Na českém trhu se před pár dny dokonce objevilo i spodní prádlo, které dokáže filtrovat tělesné pa­chy. Senzančí novinkou se ve své srpnové talkshow zabýval i herec a moderátor Jan Kraus a docela ho pobavila. Jak uvádí dovozce takzvaného deodo­račního prádla, díky aktivnímu uhlí v látce dokáží dámské kalhotky a pánské boxerky přefiltrovat zá­pach z nadýmání, inkontinence nebo potu na čistý vzduch.

Prádlo má vydržet funkční až 200 vyprání a zatím je k dostání pouze v černé barvě. Pokud o ně bude mezi Čechy zájem, nabídka barev se rozšíří. Takže každý může bez problémů vyrazit do společnosti, i když třeba trpí plynatostí. A nikdo nic nepozná. Ovšem jak oblíbený komik ve svém pořadu trefně poznamenal: „A co ty zvuky?“

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu