Jak na extra rychlý úklid domácnosti

Jak na extra rychlý úklid domácnosti

Ukliďte si domácnost pohodlně a rychle! Víme, jak na to

Úklid vaší domácnosti nebo kanceláře nemusí být jen dlouho odkládaným strašákem. Pravidelnost je sice základem čistoty a zdravého prostředí, ale ani v případě, kdy už není vyhnutí, netřeba procházet mučením v kombinaci s bezradností. Zásadou je dát nepopulární, ale nutné činnosti alespoň nějaký řád a strategii.

Uklízet začněte tam, kde chodíte nejméně

Angažmá úklidové fir­my by vás starostí zba­vilo, ale bývá zpravidla tou mnohem dražší variantou. Pokud tedy nechcete strávit při domácím úklidu zby­tečně moc času, za­čněte v pokojích, které používáte nejméně. Patří sem ložnice nebo domácí pracovna. Budete mít rychle za sebou alespoň část práce a můžete se věnovat místnostem, kde je to více potřeba.

Další na řadu přijde obývací a případně dětský po­koj, kuchyně a nakonec si nechte toaletu a koupel­nu. Přes tyto místnosti se totiž při úklidu pohybu­jete nejčastěji a většinou zde také skladujete čisticí prostředky a úklidové pomůcky. Nehledě na to, že budete potřebovat vodu a výlevku. Dobré je mít po ruce pytle na odpadky a zbytečné věci hned třídit na vyhození.

Základní vybavení a potřeby pro domácí úklid:

 • hadry na podlahu
 • utěrky z mikrovlákna
 • mop s držákem a výsuvnou tyčí
 • kbelík
 • stěrky na podlahu a okna
 • sáčky na odpad
 • čistící prostředky

S domácím úklidem začněte odshora a od věcí v dosahu očí. Výborným pomocníkem na prach je utěrka z mikrovlákna nebo mírně vlhký hadřík. Ne­zapomeňte ani na pavučiny, které mohou zůstat v rozích. Stáhněte horní plochy nábytku, police a níže uložené věci. Na závěr pak přijde podlaha. Opačným postupem se donutíte k práci legendár­ního Sisyfa, takže vaše uklízení nebude brát konce.

Při čištění nábytku šetřete s vodou

Při čištění a údržbě nábytku rozhod­ně neplatí známá věta z časů povinné vojenské služby, že „co je mokré, to je čisté“. Nábytku z oblíbeného lamina, k jehož přednostem patří dlouhodo­bá barevná i tvarová stálost, stačí vlh­ký hadr na občasné utření prachu i na případné odstranění zaschlých nečistot po jídle nebo nápojích.

Víc práce budete mít s dřevěným nábytkem z masi­vu, který se s vlhkem a tekutinami nemá rád vůbec. Na máčení vodou zapomeňte také u nábytku leš­těného, lakovaného nebo voskovaného. Vynechte i drátěnky, kartáče nebo rozpouštědla, místo vyčiš­tění byste si mohli nábytek z masivu také nenávrat­ně zničit.

Prach odstraňujte suchým měkkým hadrem a dá­vejte přitom pozor na škrábance. Před prachem můžete nábytek bránit speciálními antistatickými přípravky a zkuste také okamžitě odstraňovat pří­padné skvrny.

Původní barvy dřevěného nábytku zachováme s pomocí speciálních přípravků nebo vosků. Není na škodu dodržovat návod od výrobce a zjistit si předem, který je určený k čištění konkrétního typu. Pokud to u vás doma půjde, zkuste promyslet pře­dem rozestavění nábytku a izolovat jej před dlou­hodobým osluněním a „šisovacím“, čili zesvětlova­cím působením UV záření.

Několik tipů při péči o nábytek:

 • prach z dřevěných částí odstraňujeme měkkou, čistou a suchou prachovkou
 • chraňte nábytek před dlouhodobým působením slunečního záření
 • nepoužívejte agresivní čisticí prostředky
 • na nábytku z lamina nesmí zůstat po čištění voda
 • skvrny z čalouněného nábytku odstraníte teplou mýdlovou vodou
 • čalounění nevyklepávejte, ale pravidelně luxujte

Matné i lesklé povrchy můžete ošetřit speciálními spreji, které na povrchu udělají pěnu. Hadrem ji rozleštíte, vyčistíte a oživíte i jeho přírodní vzhled. Dlouhodobou ochranu a konzervaci zajistíte tra­diční leštěnkou se včelím voskem. Po zaschnutí ji nezapomeňte ještě přeleštit. Lakovaný nábytek pak snese i leštěnky se silikonem.

I okna a podlaha chtějí svoje

Úklid je často dob­rodružné objevování dávno zapomenutých věcí, které jsme už oželeli. Podle klasiků je nejrozumnější mít doma „malý přehled­ný nepořádek“. Nej­lepší prevencí proti hromadění věcí tam, kde nemají co dělat, je ale pořízení úložných pro­stor, komod nebo policových regálů.

Jedním z úskalí domácího úklidu je i mytí oken. Nej­lepší je pustit se do nich při zatažené obloze. Vedro znamená rychlejší vysychání čisticích prostředků a šmouhy se dělají stále dokola. Začněte nejdříve s rámy a parapety, pak pokračujte se skly. Pokud se vám podařilo na okna delší dobu zapomenout, budete muset použít dvojí lázeň. První se saponá­tem, druhou s čistou vodou. Na čištění žaluziových lamel se osvědčil obyčejný líh.

Jinou péči samozřejmě vyžadují okenní rámy ze dřeva, z plastu, případně z hliníku. Při jejich čištění postupujte vždy podle pokynů výrobce vašich oken.

Koberec na podlaze vysajete nejlépe proti směru vlasu. Umož­ní vám to dostat se nejhlouběji, jak je to možné. V opačném případě zmizí jenom nečistoty z povrchu. Na zažranou špínu v koberci vyzkoušejte obyčejnou vlhkou sůl, kterou nechte po rozsypání hodinku působit a pak vyluxujte.

Čištění podlahových krytin pak závisí na materiá­lu, ze kterého jsou vyrobené. Jiné prostředky a po­stupy je nutné použít na plovoucí podlahu, jiné na dřevo, dlažbu, korek, linoleum, marmoleum a další typy podlah. Je nutné řídit se pokyny výrobce, pří­padně prodejce či firmy, která vám podlahu dělala. Máme na mysli samozřejmě důkladnější čištění, na otření drobných čerstvých skvrn postačí v každém případě hadr.

Přírodní prostředky jsou levné a účinné

K čištění a ošetřování předmětů v domác­nosti se používaly od časů našich babiček snadno dostupné přírodní prostředky a suroviny. Jsou levné a účinné. Mezi hlav­ní zbraně patří jedlá soda, ocet a citronová šťáva. Roztok jedlé sody v teplé vodě vám pomůže třeba od zaschlé špíny na sporácích nebo od zápa­chu v lednici. Můžete jím čistit téměř všechny povr­chy i sklo a keramiku.

Řadu receptů ale uplatníte i při čištění nábytku. Od známého včelaře získáte nastrouhaný vosk, který rozpustíte v horké vodě a přidáte terpentýnový olej. Provoníte trochu esenciálním olejem a máte leštěnku na nábytek i podlahy. Od skvrn na nábyt­ku, dveřích i podlahách pomůže studený černý čaj, nanesený v tenké vrstvě a vyleštěný suchou utěr­kou.

Na mořený nábytek použijeme oživující polituru z tří deci lněného oleje a lžičky soli. Mahagon má zase rád měkký kartáč s mýdlovou vodou a pak vy­tření do sucha.

Jádra z vlašských ořechů jsou dobrá na posílení nervů, ale rozpůlená odstraňují rýhy na nábytku z ořechového dřeva. Silné vrstvě prachu pak dáme co proto otřením jablečným octem.

„Odpuzovač“ prachu připravíme ze směsi litru vody, dvou lžiček octa a lžičky glycerinu.

Pokud máte doma proutěný nebo bambusový ná­bytek, pomůže vám při čištění roztok ze tří deci vody, lžíce soli a půl lžičky citronové šťávy. Nanese­me měkkým kartáčkem a otřeme měkkým hadrem napuštěným lněným olejem. Zhruba po dvou hodi­nách vyleštíme čistým hadříkem.

Nepříjemné skvrny od vody na dřevě odstraníte zubní pastou s trochou jedlé sody. Ošetřená místa pak vyleštíme. Odstraňovač skvrn si můžeme poří­dit ze směsi stejných dílů lněného oleje, lihu a ter­pentýnu. Po setření skvrn místa otřete suchou pa­pírovou utěrkou.

Přípravky od babiček pomáhají i při běžném úklidu

Ocet je opravdu univerzál­ní úklidový bojovník. Očistí­te s ním a zbavíte plísní spáry mezi dlaždičkami. Je také zná­mým likvidátorem vodního ka­mene z varných konvic a dá se použít i k čištění odpadů. Stačí do výlevky nasypat sodu se solí a zalít octem. Bouřlivá rekce propláchne všechny nečistoty, které zalejeme proudem vody.

Ocet dokáže projasnit i barvy na koberci, ale s teplou vodou je skvělý na mytí zrcadel. Voda s octem také spo­lehlivě dostane po dvaceti minutách ve vyhřáté troubě připáleninu z pekáče. Mastnota v mikrovln­né troubě půjde líp dolů, když do ní vložíte misku s octovou vodou a necháte ji chvíli zapnutou na plný výkon. Uvolněný tuk pak stačí jen setřít hadří­kem.

Zajímavé je použití kypřicího prášku do pečiva, kte­rý dokáže odstraňovat skvrny z plastového nádo­bí. Po vydrhnutí a opláchnutí octovou vodou zů­stanou jako nové. Obyčejná školní křída vám pak pomůže od mastných skvrn za sporákem. Kašička z jedlé sody a vody pak zbaví umyvadlo zbytků mý­dla i usazenin vodního kamene. Můžete ji použít i na grilovací rošt.

Na vyčištění a oživení kožené sedačky existuje recept z vaječného bílku. Dosucha setřenou kůži ošetříme jemným hadříkem s tuhým vyšlehaným bílkem. Po zaschnutí se jen vyleští a je hotovo!

Účinným pomocníkem je i cibule, která dobře od­straní zaschlou špínu na oknech. Cibulovou šťávou můžeme vyčistit i troubu nebo varnou desku.

Obydlíčko
Logo