Jak si vybrat houpací síť?

Houpací síť (hamaku) využijí děti i dospělí. Relaxovat v ní můžete sami i ve více osobách. Můžete ji pověsit do exteriéru i interiéru, více se však hodí ven, kde je větší prostor. Pověsíte ji třeba mezi stromy nebo na stojan. Jaký je rozdíl mezi závěsným křeslem a sítí? Síť slouží k ležení a musíte ji upevnit ve dvou bodech, křeslo slouží k sezení a ke kotvení potřebuje jen jeden bod.

Při výběru sítě se zamyslete nad tím, zda máte místo, kam houpací síť zavěsit (třeba dva stromy ve správné vzdálenosti). Pokud ne, budete si muset pořídit i stojan k jejímu zavěšení. Dalšími kritérii pro výběr sítě je její maximální nosnost, materiál, ze kterého je vyrobená a zda je určená pro jednoho či více lidí. K téměř každé houpací síti musíte zvlášť dokoupit prvky k uchycení, u některých jsou již v ceně.

Vzhled

Houpací sítě můžete dělit podle toho, zda mají či nemají po stranách zabudované příčné dřevěné lišty. Síť s dřevěnými lištami působí elegantněji a po celou dobu drží svůj daný tvar. Není vhodná pro malé děti, protože je stále napnutá a méně stabilní. Je tedy určena spíše pro dospělé. Výhodou sítí bez výztuh je, že do nich malé děti “zapadnou” a bez nebezpečí vypadnutí se v ní mohou vyřádit. Dají se zavěsit téměř kdekoliv a pro spánek či polehávání jsou daleko stabilnější. Design stojanu bývá různý, ale vždy je přizpůsobený ke snadnému pověšení sítě.

Materiály

Síť by měla být vyrobená z materiálů odolných vůči UV záření a povětrnostním podmínkám. Většina sítí se vyrábí ze 100% bavlny, někdy i ze 100% nylonu. Bavlna je pevná, příjemná na dotek a můžete ji prát. Někdy se kombinuje bavlna a polyester. Sítě z přírodního materiálu jsou stylovější, ale musíte je schovávat před deštěm. U sítí, které budete často přenášet, volte síť s obalem a popruhem na nošení. Stojan většinou bývá vyrobený ze dřeva či kovu.

Sítě z polypropylenu a polyesteru mají podobné vlastnosti, takže výběr záleží spíše na tom, jakou požadujete barvu. Jsou to umělé materiály, takže vydrží i venku na dešti. Oba materiály jsou poměrně dobře stálobarevné na slunci. Maximální komfort zajistí měkké a pružné tkané vlákno. Na cesty kupte outdoorovou nebo turistickou houpací síť z lehkého a odolného materiálu, nejlépe ze 100% nylonu nebo padákového hedvábí. Většinou váží do půl kila, snadno je sbalíte a rychle schnou. Počítejte však s nosností zhruba do 100 kg.

Konstrukce

Síť má mít větší nosnost než kolik váží osoba, která do ní uléhá, jinak by mohla být nestabilní. Vyšší nosnost mívá síť s extra silnými šňůrami, které jsou spojené páskem tak, aby se vyrovnalo vysoké bodové zatížení. Pro více osob volte síť s větší lehací plochou, počítejte však i s větším prostorem, který potřebujete pro její umístění. Stojan musí být stabilní a pevný. Pokud je výškově i délkově nastavitelný, můžete ho snadno přizpůsobit vlastním potřebám.

Nosnost houpacích sítí pro jednu osobu se pohybuje v rozmezí zhruba od 100 kg do 120 kg, pro dvě osoby pak do 160 kg. Existují i sítě s velikostí XXL (sítě family), které mají nosnost až 200 kg. Pokud máte problémy se zády, vyberte si síť, ve které můžete ležet našikmo. Taková síť je navíc stabilnější, takže v ní může bezpečně ležet i dítě.

 

Obydlíčko
Logo