Jak si vybrat zahradní křeslo

Koktejl, sluníčko, pohoda… Chcete si užít relax na zahradě ještě víc? Pořiďte si zahradní křeslo. Při výběru však zvažte, kde ho budete nejčastěji používat. Je totiž rozdíl, jestli ho postavíte na krytou terasu, do polozakryté pergoly nebo do volného prostoru bez střechy. Nábytek, na který bude často pršet, musí být z mnohem odolnějšího materiálu.

Rozměry

Rozměry křesla jsou podobné jako u běžných křesel do interiéru. Pokud jej budete používat v rámci setu s odkládacím stolkem, měla by výška sedu odpovídat zhruba výšce stolku. Jestliže budete křeslo využívat jako solitér k odpočinku, mělo by být mohutnější a větší.

Sedák relaxačního křesla bývá ve výšce 43 – 47 centimetrů a mírně nakloněný směrem dozadu (v úhlu asi 4 – 7°). Hloubka sedáku by měla být taková, abyste se mohli celými zády pohodlně opřít o opěradlo, šířka pak závisí především na vaší postavě. Opěradlo má se sedákem svírat úhel větší než devadesát stupňů, někteří výrobci doporučují „záklon“ až 135 stupňů.

Materiály

Křeslo, které bude stát pod střechou, může být vyrobené z přírodních materiálů, jako je ratan, banánové listy, vodní hyacint či méně odolné druhy dřev. Na otevřená místa je vhodný umělý ratan, plast, hliník, nerez či kvalitní dřevo, jako je třeba meranti, akát nebo teak. U nábytku z umělého ratanu je ideální konstrukce z hliníku.Pokud se rozhodnete pro křeslo z plastu, nekupujte to nejlevnější. Nemuselo by vám dlouho vydržet. Dřevo je odolné, ale musíte se o něj více starat, takže ho volte jen v případě, že vám to nevadí.

Kov je na údržbu snadný, ale studí, takže je vhodné použít volné polštáře, případně čalounění ze síťoviny. Jestliže bude křeslo čalouněné, volte nejlépe volné polštáře, které při špatném počasí snadno schováte. Čalounění by mělo být vyrobené z rychle schnoucí pěny a potah by měl být z látky, která je odolná proti vodě i slunečnímu záření, je stálobarevná a snadno čistitelná. Pro snadnější údržbu se vám bude hodit snímatelný potah.

Konstrukce

Křeslo na zahradu by mělo mít pohodlné područky, a to v takové výšce, aby odlehčily položené ruce. Opěradlo by mělo být natolik vysoké, abyste si o něj mohli opřít hlavu. Pokud si sezení v křesle chcete opravdu užít, volte takové, které bude polohovací a bude mít podpěrku nohou. Opěradlo by se mělo dát sklopit alespoň do polosedu a polohování by mělo být co nejsnadnější.

Volbu nábytku ovlivní i podlahová krytina, na které bude stát. Na dlažbu se širokými spárami se nehodí křeslo s drobnými nožkami, protože by mohly zapadnout do mezer. Těžké kovové podnoží může poškrábat choulostivější dřevěnou podlahu, kovový nábytek postavený na trávníku se zase většinou nepříjemně bortí.

 

Obydlíčko
Logo