Jak vybrat matraci

Po těžkém a namáhavém dni v práci si vaše tělo i mysl zaslouží pořádný a ničím nerušený spánek. K tomu přispěje i kvalitní matrace. Je těžké říct konkrétně, která to je, protože každému vyhovuje jiná tvrdost i materiály. Proto si matraci před nákupem pořádně otestujte. Zkuste na ní alespoň 15 minut ležet v poloze, ve které nejraději usínáte a nejčastěji spíte. V obchodě si také nechte ukázat průřez matrací a nechte si vysvětlit funkci jednotlivých vrstev.

Co musí matrace splňovat

  • Použití hygienicky nezávadných materiálů
  • Pružnost plochy s rezervou pružení
  • Správná podpora těla
  • Podpora svalové funkce při otáčení
  • Prodyšnost v celém průřezu matrace
  • Podpora samovolné termoregulace organismu

Rozměry matrace

Rozměry matrace volte podle velikosti postele. Vše se vyrábí ve standardizovaných rozměrech, takže se nestane, že by se do ní nevešla. Pokud máte postel vyrobenou v atypických rozměrech na zakázku, je možné si na míru nechat vyrobit také matraci.

Obecně se dá říci, že čím vyšší matrace bude, tím bude ležení komfortnější. U příliš tenké matrace by vás například mohl tlačit rošt. Na druhou stranu jsou však zbytečné i příliš vysoké matrace složené z více pružících vrstev. Nevyužily by se totiž veškeré vlastnosti jednotlivých materiálů.

U délky se držte pravidla, že by matrace měla být cca o 20 až 25 cm delší, než je vaše výška.

Typy matrací

V základu se matrace se dělí na pružinové a pěnové.

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou obecně tvrdší a nepatří na polohovací ani lamelový rošt. Díky dobrému odvádění vlhkosti se však hodí do rekreačních zařízení.

Pružinová kostra je tvořena jednotlivými soudkovými pružinami, které jsou balené v taštičkách (většinou z netkané textilie). Výhodou oproti Bonellově kostře je možnost lokálního pružení, protože pružiny nejsou vázány do jednoho celku. Tvorba zónové tuhosti probíhá použitím rozdílných typů tlačných soudkových pružin (průměr drátu, rádius závitů, počet závitů). Tento typ matrací je mnohem měkkčí než typ Bonell.

 

Matrace s bonellovými pružinami

Matrace s bonellovými pružinami je na rozdíl od matrace s taštičkovými pružinami tvrdší a nemá lokální pružení.

Vyrábí se z dvoukuželových pružin sestavených do řad a spojených válcovými pružinkami. Celá kostra má výztužný obvodový rám. Výška koster je 80 – 150 mm, ale vyrábí se i kostry Minibonell, kde je výška 65 – 100 mm. Pružinovou kostru je možné vytvořit v jakémkoliv tvaru. Pružiny jsou vyráběny z taženého drátu různé tloušťky. Zónovou tuhost (tzn. změnu tuhosti v ploše) lze vytvořit účelným rozmístěním a hustotou pružin, změnou tloušťky drátů nebo různým počtem závitů pružiny. Nelze však docílit lokálního pružení, protože jednotlivé pružiny jsou spojeny do jednoho celku.

Pěnové matrace (PUR)

Pěnové matrace patří na lamelový rošt a využijete je i u roštů polohovacích. Tvrdší vysoké matrace můžete zkombinovat i s laťkovým roštem. Mezi pěnovými matracemi patří k nejlepším matrace z latexu. Zde si však ověřte množství přírodní složky. Čím více přírodního latexu matrace obsahuje, tím je kvalitnější, ale také dražší. Matrace z PUR pěny patří k nejlevnějším a mají poměrně dobré vlastnosti, ale hůře odvádí vlhkost.

U matrací lze docílit zónování tuhosti, ať už použitím různých typů PUR pěny, tak i různým profilováním PUR desek. Profilování se provádí řezáním, frézováním nebo tlakovým kontinuálním profilováním.

 

Matrace ze studené pěny

Pokud chcete komfortnější ležení, volte matraci ze studené nebo viskoelastické pěny. Matrace ze studené pěny má lepší elasticitu a prodyšnost. Název je odvozen od technologie výroby, kdy je použita nižší teplota, než u zpracování PUR pěn.

Matrace z viskoelastické pěny (líná alias lazyfoam)

Viskoelastická pěna je známá také jako líná či paměťová. Jedná se o určitý druh polyuretanové pěny. Dobře odvádí vlhkost, je antibakteriální, antistatická, a má termoizolační vlastnosti.

Její tvrdost se mění podle působící teploty a při kontaktu s tělem měkne. Díky efektu „pomalého vracení“ pak omezuje protitlak a brání proleženinám. V místech, kde nepůsobí lidské teplo, zůstává pěna tvrdá, a tak člověk hůře obrací.

Latexové matrace

Latexová pěna je komfortní, trvanlivá a má velmi vysokou elasticitu. Je flexibilní a tvarově stálá i po mnoha letech užívání. Po stlačení se velmi rychle vrací do původního tvaru. Obecně se dá říci, že čím vyšší bude obsah přírodního latexu, tím bude matrace kvalitnější. Latex je navíc odolný proti plísním a bakteriím. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Sendvičové matrace

Vždy se jedná o kombinaci několika materiálů tak, aby bylo dosaženo co nejvyššího komfortu matrace. Použitím rozdílných materiálů se může docílit tzv. zónování matrace, kdy její jednotlivé části mají rozdílnou tvrdost. Díky tomu se matrace lépe přizpůsobí tvaru lidského těla. Kombinace materiálů a jejich různé profilování také zvyšuje pevnost matrace a její provzdušnění.

Tvrdost matrace

Mladým a zdravým lidem bude vyhovovat spíše tvrdší matrace. Mladí totiž mají vyšší bazální teplo, které je potřeba odvádět. Pokud leží na boku na tvrdší matraci, tak se tělo přirozeně podepírá ramenem, kyčlí a koleny, takže ho matrace neobepíná a zbytečně nezahřívá. V měkké matraci může být odvod tepla nedostatečný.

Stupně tvrdosti matrace

  • Tvrdost 1 –  extrémně měkké matrace pro osoby s nižší hmotností
  • Tvrdost 2: – vysoce elastické,  přizpůsobují se dobře tvaru těla a udržují páteř správně v rovině
  • Tvrdost 3  vhodné pro vyšší váhové kategorie
  • Tvrdost 4-  opět vyšší váhové kategorie

Senioři mají sice bazální teplo nižší, ale stejně jako mladí potřebují matraci tvrdší, protože jim nebrání v pohybech na lůžku, umožňuje jim využít opěrné body skeletu a neklade odpor při otáčení. Dospělí si mohou své tělo hýčkat a dopřát si matraci měkčí. Výběr tvrdosti pak záleží především na jejich hmotnosti. Tvrdost matrace však volte především podle vlastních preferencí.

Zónování matrace

Matrace vhodně zkombinovaná s roštem rozloží dokonale hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytuje páteři dostatečnou oporu a uvolnění zádovým svalům. Kvalitní matrace mají zónování tuhosti, tedy různou tvrdost v různých místech. Snáze se tak přizpůsobí tvaru lidského těla a lépe ho podepřou.

Komfortní matrace mají až 7 zón, které se vytvoří použitím různých materiálů, jejich profilováním nebo třeba použitím pružin o rozdílné tloušťce drátu. Zónování využijí spíše lidé, kteří mají zdravotní problémy se zády. Pokud zónování vyžadujete, měla by matrace umožnit změnu zónování tak, abyste ho přizpůsobili svému tělu.

Další tipy

Vyberte vhodný rošť

Nezapomeňte vhodně zkombinovat matraci s roštem. Na laťky patří pružiny, na lamely pěny. Na polohovací rošt nepatří pružinové matrace. Zde jsou vhodné matrace ze studené nebo líné pěny, případně z latexu bez vložené desky z kokosových vláken. Ty jsou totiž dobře ohebné a snadno se přizpůsobí tvaru lidského těla.

Letní a zimní matrace

Letní a zimní strana matrace slouží k tomu, aby v létě matrace chladila a v zimě hřála. To přispívá k lepší termoregulaci a brání nadměrnému pocení. Zimní strana je většinou tvořena vrstvou ovčího rouna, které je antibakteriální, hypoalergenní, dobře odvádí pot a má termoregulační vlastnosti. Letní strana pak bývá z kokosového vlákna nebo jemných druhů bavlny. Tyto materiály totiž nekumulují teplo a většinou jsou hydrofobní.

Údržba matrace

Matrace by vždy měla být umístěna na roštu, který umožní její odvětrávání. Pružinové matrace a pěnové matrace s vyšším jádrem je doporučeno kombinovat s laťkovým roštem. U pružinových matrací je nutné si uvědomit, že je nelze použít na polohovací rošt. Pěnové matrace je vhodné kombinovat s rošty lamelovými, které podpoří jejich vlastnosti. Do rekreačních zařízení by se vždy měla použít pružinová matrace.

Z důvodu lidského pocení během nočního spánku by se měla vybírat matrace se snadno snímatelným a pratelným potahem. Ve většině případů je také dobré opatřit matraci matracovým chráničem, se kterým se během čištění bude jistě zacházet snáze než s celým potahem. A i když výrobci udávají vysokou životnost matrace, podle odborníků by se měla vyměnit po každých cca. 5 – 8 letech užívání.

Video

Kde koupit

Nákup online může ušetřit hodně času i prostředků. Kliknutím na odkazy níže se dostanete k nabídce XY u ověřených e-shopů:

Další rady pro výběr

S výběrem vám poradí nebezpečně podrobný srovnávací test matrací na Arecenze.cz. Také doporučujeme tento článek.

Obydlíčko
Logo