Centrálním středobodem bytu je obývací pokoj. Jakou si do něj vybrat nejlepší stěnu?

Obývací pokoj je v bytech i rodinných domcích tradičním centrem všeho dění a místem ke společnému setkávání. Do místnosti se zpravidla dostanou také všechny návštěvy, přátelé a známí. Jak nejlépe vybavit obývák, aby byl reprezentativní a současně praktický? Pusťte se do výběru obývací stěny tak, aby byla užitečná a nebyla jen pracholapkou.

Snažte se při výběru myslet na to, aby jednotlivé prvky vaší vysněné obývací stěny interiér příliš nezahltily a výsledek nebyl moc těžký. Důležitý je samozřejmě i rozměr pokoje a sladění vybraných barev s celkovou barevností interiéru. Platí přitom, že ke světlejší podlaze a malbě se hodí spíše tmavší nábytek. Máte netradiční rozměry svého pokoje? Obývací stěna z tmavých matných materiálů opticky přibližuje a světlých lesklých zase rozšiřuje.

Mohutné solitérní stěny na celou zeď už nejsou v kurzu

Možností je nepřeberně, ať už chcete stěnu luxusní, levnou, v retro stylu nebo rustikální. Pryč jsou už veliké souvislé stěny, které zabíraly celou zeď odshora až dolů a měly zasklené police s vyhrazeným prostorem pro skleničky, porcelán a suvenýry z dovolených. Trendem je hlavně vzdušný a variabilní nábytek, který sestavíte podle vašeho nápadu a potřeb. Navíc jej můžete i výrazně lehčeji přestavit, když se vám po nějaké době „okouká“.

Příliš dlouhou stěnu dokážete vizuálně i zkrátit několika vertikálními nábytkovými prvky. Dobře promyslete jejich rozmístění a konečnou velikost úložných prostor, abyste nemuseli některé věci nechat na zemi. Do celkového návrhu promluví určitě i úhlopříčka vaší televize. Nezapomeňte také na orientaci celé místnosti ke světovým stranám a v případě jihu nebo jihozápadu doplňte vybavení bytu o příslušné zastiňovací prvky!

Při zařizování obývacího pokoje nezapomeňte:

  • Vzájemně související prostory mají být blízko u sebe
  • Jídelní kout má být co nejblíže kuchyni a případnému letnímu stolování
  • Sledování televize vyžaduje dostatek sedacího nábytku
  • Pro návštěvy mějte v pohotovosti několik menších sedacích prvků
  • Sedačkou do L můžete využít roh a uspořit místo
  • Příliš měkké sedáky vám znepříjemní vstávání, volte kompromis

Rozhodujete se o materiálu? Můžete si vybrat přírodní masiv, který krásně vypadá, ale musíte mu dát určitou péči i v budoucnu. Stále více v oblibě je i lamino, vyráběné v mnoha barevných provedeních a stupních lesku, včetně dezénu dřeva. Laminovaná dřevotříska je barvou i tvarem stálá a velmi jednoduchá na údržbu. Nečistoty stačí otřít suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem, na odolnější skvrny pak s trochou saponátu a setřením do sucha.

Variabilní řešení pro váš obývací pokoj představují stěny rozdělené na nízkou skříňkovou sestavu a nástěnnou část, individuální police nebo televizní stolky. Obdobné řešení je dobré pro menší pokoje s viditelnou světlou zdí za nábytkem. Potřebujete více úložného prostoru? Pak zvolte rozumný kompromis mezi uzavřenými skříněmi a otevřenými policemi.

Opusťte velké úložné prostory, obývák není skladiště

Podle architektů nikdo výměru obývacích pokojů nenařizuje. Přesto by měla být nejméně 14 metrů čtverečních a dalších zhruba šest přičtěte, pokud tu bude jídelní stůl pro čtyři osoby. Pro pohodnou šířku k procházení počítejte asi se 70 centimetry. Nejlépe se vám bude nábytek vybírat do půdorysného tvaru obdélníka v poměru asi 3:4. V ideálním případě nebude přes obývák přístupná další obytná místnost.

I když je obývací pokoj víceúčelovým prostorem, neudělejte z něj skladiště, kde se nebudete moci vzájemně vyhnout. Podle dnešních trendů obecně zkuste opustit velké úložné prostory a spíše uvažujte nad jednotlivými zónami, například pro sledování televize nebo společné jídlo. Vymezíte je třeba lehkou příčkou nebo pokojovými rostlinami.

Trendem jsou variabilní sestavy, ke kterým dokoupíte další kusy

Obývací stěny vyplňují tuzemské pokoje už řadu let a nedá se říci, že jejich doba úplně pominula. Naopak se dostávají opět do módy a vzhledem k obrovské nabídce si můžete vybrat jak luxusní, tak levné výrobky. Na rozdíl od mohutných stěn ze 70. let minulého století se ale dnes orientujte spíše na několik skříněk, komod a prosklených vitrín. Zajistíte si tím vzdušnou místnost.

Stálým trendem je možnost variability. Můžete si tedy měnit složení sestavy, případně dokupovat podle vlastní chuti a potřeb další kusy. Řada obchodů vám nabídne i designově shodný konferenční stolek. Pořiďte si skříňky s velkým počtem polic a uzavřených i otevřených úložných prostor. Váš obývák tak nepřeplníte volně loženými věcmi a získá punc čistého stylu a originality.

Lamino se snadno udržuje, masiv vydrží téměř vše

Moderní obývací stěny jsou nyní méně robustní a odlehčené. Rozhodujete se mezi masivem a laminem? Lamino je levnější, ale při výběru vycházejte ze stylu pokoje a dalších navazujících místností v bytě. Zvlášť to bude patrné, pokud máte obývák spojený s kuchyní, vytvořenou třeba v rustikálním stylu. Výsledný dojem by neměl působit rušivě.

Rozhodli jste se pro lamino? Zkontrolujte si oblepení hran, které musí „sedět“. Nečistoty stačí otřít suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem. Obývací stěna z masivního dřeva zase vydrží téměř nemožné a její povrch se neloupe. Ochranná vrstva proti UV záření pak zajistí, aby jednotlivé kusy neměnily na světle barvu.

Kde koupit online

Nákup online může ušetřit hodně času i prostředků. Kliknutím na odkazy níže se dostanete k nabídce XY u ověřených e-shopů:
Obydlíčko
Logo