Jak si vybrat rošt do postele?

Rošt zajišťuje kvalitní odvětrávání matrace a zabraňuje tak tvorbě plísní a množení roztočů. Hlavně od matrací vysokých méně jak 7 cm přebírá zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. U vyšších matrací není jeho úloha tolik potřebná, protože většinu váhy dokáží rozprostřít samy. Při koupi roštu je ideální vyzkoušet si rošt rovnou s matrací, která bude na roštu položena. Matrace a rošt tvoří nedílný komplet, kdy kvalita jednoho prvku ovlivňuje kvalitu toho druhého.

Základní dělení

Rošty do postele se vyrábí ve dvou typech, laťkové a lamelové. Výběr záleží především na typu koupené matrace. Laťkový rošt je vhodný pod pružinové matrace a tužší pěnové matrace s vyšším jádrem. Lamelové rošty se pak hodí pod matrace pěnové. Pokud máte rádi tvrdší podklad a vybíráte záměrně středně až více tuhou matraci, pak si pořiďte laťkový rošt.

Co zohlednit při výběru roštu

  • Vaši hmotnost – rošty mají různou nosnost
  • Peníze, které jste ochotni investovat
  • Typ matrace – každá matrace vyžaduje určitý typ roštu
  • Zdravotní stav – zejména starším lidem a osobám po operaci usnadní pobyt na lůžku elektrický polohovací rošt

Rozměry

Rošty se většinou vyrábí ve všech standardních rozměrech s možností prodloužené délky. Bývají o 1 cm užší a o 4 – 5 cm kratší (rošt 90 x 200 cm má skutečný rozměr zhruba 89 x 196 cm). Výrobci totiž počítají s postelovým kováním, které bývá umístěno na vnitřní straně postranic a čel postele.

Rošt je tedy většinou o trochu menší než vnitřní prostor postele, takže ho do ní vložíte lehce a bez použití síly. Některé firmy nabízí výrobu roštů v atypických rozměrech, takže je seženete i na postel vyrobenou sobě na míru. Na dvojlůžko širší než 140 centimetrů budete potřebovat dva rošty.

Laťkové rošty

Laťkové rošty se nejčastěji vyrábí ze smrkového nebo březového dřeva. Laťky bývají spojeny popruhem, ale najdete i rošty s pevným rámem. Laťkové rošty se vyrábí také jako polohovací, a to jak manuálně, tak elektricky. Laťkové polohovací rošty jsou vhodné jen pro určité pěnové matrace. Pružinové matrace na ně nepatří.

Při koupi laťkového roštu se zaměřte především na počet latěk, jejich šířku a tloušťku a mezeru mezi jednotlivými laťkami. Tyto parametry totiž významně ovlivňují nosnost celého roštu. Mezery mezi latěmi nesmí být větší jak 4 – 6 centimetrů, jinak by jimi mohla matrace propadat a deformovat se. Dejte si pozor také na to, aby na jednotlivých laťkách nebyly velké a uvolněné suky nebo trhliny. Taková místa jsou náchylnější k prasknutí.

Lamelové rošty

Lamelové rošty se vyrábí pevné, polohovací i elektrické. Kvalitní rošt má mít alespoň 28 lamel, u levnějších se setkáte se 14 – 18 lamelami. Čím vyšší počet lamel je, tím lépe většinou dokáže rošt reagovat a přizpůsobovat se zátěži. Lamely se vyrábí ze smrkového nebo bukového dřeva, případně ze syntetických materiálů. Uchycují se do pevných, nebo výkyvných (pružných) plastových či kaučukových pouzder.

Díky plastovým a kaučukovým pouzdrům reagují lamely lépe na zatížení. Vyrovnávají tak matraci, čímž prodlužují její životnost. Navíc se snáze přizpůsobí tvaru těla. Rošty s výkyvnými pouzdry jsou dražší, ale investice do nich se vyplatí. Některé lamelové rošty se kombinují s umělohmotnými talířky různého tvaru, díky kterým se lépe přizpůsobí tvaru těla.

Některé lamelové rošty mají na nejvíce namáhaných místech, například v oblasti bederní páteře, zdvojené lamely. Ty jsou vybaveny posuvnými jezdci, pomocí kterých se mění jejich tuhost. Čím více jezdců má, tím je přesnější nastavení tuhosti.

Speciální rošty

Polohovací lamelové rošty ovládané manuálně i pomocí elektromotorku usnadní ležení seniorům, lidem s problémy se zády a různě deformovanou páteří a nemocným, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Jestli jste zdraví a v posteli si ani rádi nečtete, pak polohovací rošt zřejmě nevyužijete a nevyplatí se vám ho kupovat.

Polohovací rošty mívají různý stupeň možností nastavení. Zpravidla se jedná o sklon v oblasti zad, u některých roštů také sklon nohou. Nejlepší elektrické rošty mají pojistku, která vrátí rošt do standardní polohy při výpadku proudu. Na polohovací rošt dejte latexovou matraci bez desky z kokosových vláken, nebo matraci ze studené či líné pěny, která je dostatečně ohebná a dobře se přizpůsobí tvaru lidského těla.

Pro postele s vestavěným úložným prostorem se vyrábí výklopné rošty. Pokud máte k posteli přístup z obou bočních stran, vyberte rošt s bočním výklopem. Vyklápění i ukládání věcí je jednodušší a pohodlnější. Jestli boční přístup nemáte, pořiďte si rošt s čelním výklopem. Počítejte však s horším přístupem k úložnému prostoru. Některé postele mají výklopný rošt zabudovaný, takže máte o starost méně.

Kde dobře koupit online?

Obydlíčko
Logo