Rady pro výběr úložného boxu

Udržovat pořádek v bytě, dílně, nebo na zahradě není vůbec snadné, ale úložné boxy a krabice vám práci usnadní. Využijete je k uložení všeho možného od kancelářských potřeb přes nářadí a potraviny až po hračky a oblečení. V obchodech seženete boxy různých tvarů, velikostí, barev i konstrukce, dokonce si můžete koupit boxy s kolečky a víkem.

Design

Tvar boxů nemusí být nutně obdélník s rovnými stěnami. Boxy mohou mít také čtvercový nebo kruhový půdorys, případně i netradiční. Od tvaru půdorysu a sklonu stěn se odvíjí jejich možnost stohování zasunutím do sebe. Většina boxů se dá stohovat, ale najdou se i boxy s kolmými stěnami, u kterých to možné není.

Rozměry

Rozměry úložných boxů jsou velmi rozdílné. Nejmenší boxy mají na délku i pod 20 cm, největší boxy mají délku až 80 cm a objem 100 litrů. Krabice můžete vybírat i podle jejich výšky. Nízké boxy jsou třeba ideální k uložení věcí pod postel.

Materiály

Úložné boxy se nejčastěji vyrábí z plastu (většinou polypropylenu) nebo plechu, ale mohou být vyrobeny i z lamina, MDF či masivu. Mohou být jednobarevné, s barevným potiskem či v imitaci jiných materiálů. Běžný hladký polypropylen může být průhledný nebo neprůhledný s různými odstíny barev. Úložné boxy se vyrábí také jako dekorativní, a to třeba z umělého nebo přírodního ratanu, papíru, látky či proutí.

Materiál vybírejte hlavně podle toho, kde budete box používat. Třeba do koupelny nebo na zahradu nemůžete kvůli vlhkosti použít papírovou krabici, kterou používáte v pracovně na dokumenty. Na zahradu jsou ideální boxy z lehkého plastu, který odolá slunci, dešti i mrazu.

Konstrukce

Důležitým parametrem při výběru úložného kontejneru je volba systému uzavírání. Na některých místech, jako jsou zásuvky, jsou praktičtější boxy bez víka, jinde se však kvůli prašnosti a bezpečnosti bez víka neobejdete. Boxy mohou mít běžné nacvakávací víko, pantové víko, nacvakávací víko s pojistkami (klipy), dvoudílné víko, rozpůlené víko nebo víko nasouvací (to bývá především u plechových boxů). Pokud bude víko velké a těžké, budete vděční za pneumatické otevírání.

Pokud budete boxy často přesouvat, je vhodné vybírat modely s kolečky. Počítejte s tím, že úložné boxy jsou konstruovány spíše na lehčí předměty a osička koleček bývá plastová, takže si hlídejte jejich nosnost. V dílně, ve sklepě, nebo v garáži jsou kvůli praktičnosti ideální bytelné boxy na kolečkách nebo extra odolné boxy s uzávěrem.Obydlíčko
Logo