Hledej
Hledej

Jak si vybrat kancelářskou židli

Při dlouhodobém sezení se u člověka mohou projevit různé zdravotní obtíže, protože sezení pro něj není přirozené. Výběrem správné pracovní židle můžete tyto nepříjemné vlivy na zdraví částečně omezit. Čím více času budete v židli trávit, tím kvalitnější a dražší model si pořiďte.

Výběr podle doby používání denně

Pro občasné využití v domácnosti stačí židle s cenou do 5 000 Kč a nezáleží moc na zvolené mechanice. Lidé se zdravotními problémy by však měli raději volit židli se synchronní či jinou speciální mechanikou.

Pro běžnou pracovní dobu 8 hodin už by měla být židle vybavena výškově nastavitelným opěradlem, nastavitelnou bederní opěrkou, područkami a houpacím či synchronním mechanismem. Cena takových židlí se pohybuje od 4 000 Kč a výše. Při ještě delším sezení investujte do špičkové ergonomické židle s cenou alespoň kolem 8 000 Kč.

Při nákupu online se zaměřte na materiály, ze kterých je židle vyrobená, možnosti nastavení a mechanismy, kterými je vybavená. Také si zkontrolujte rozměry a nosnost židle. V kamenném obchodě se do židle posaďte a vyzkoušejte si veškeré možnosti nastavení. Pokud můžete židli přizpůsobit přesně vašemu tvaru a výšce těla a sedí se vám v ní pohodlně, pak máte vybráno.

Co musí mít kvalitní pracovní židle?

  • Pohodlný sedák
  • Vhodná kolečka a kvalitní pětiramenný kříž podnože
  • Nastavitelné opěrky rukou
  • Anatomické opěradlo
  • Synchronní či houpací mechanismus
  • Bederní podpěru

Ergonomická židle by měla podporovat zdravé dynamické sezení tím, že se přizpůsobí vašim pohybům a bude vždy podepírat důležité partie. Při správném sezení musí být záda ve stálém kontaktu s opěradlem, které na ně vyvíjí nepřetržitý tlak, chodidla se musí celou plochou dotýkat země, kolena by měla zůstat v pravém úhlu a sedák nesmí tlačit do podkolenních jamek. Mezi přední hranou sedáku a podkolenní jamkou by měla být mezera 5 – 10 cm. Výška sezení je většinou kolem 42 cm.

Sedák

Sedák má být spíše tvrdší, anatomicky tvarovaný a zaoblený, aby nepřetěžoval jednu skupinu svalů a netlačil na končetiny. Také by měl být přiměřeně široký a výškové nastavitelný, abyste si mohli nastavit správnou výšku sezení. Případné výškové rozdíly můžete vyrovnat podložkou pod nohy. Lidé s dlouhýma nohama by měli zvážit židli s funkcí posunu sedáku.

Tvar opěradla

Opěradlo by mělo být anatomicky tvarované a vybavené bederní opěrkou. U kvalitních židlí můžete bederní opěrku nastavit přesně podle tvaru zad, čímž zajistíte přirozenou a zdravou oporu pro páteř. Opěradlo musí být výškově nastavitelné, aby jeho prohnutí odpovídalo výšce postavy sedícího. Také musí být dostatečně velké, aby poskytlo oporu celé ploše zad. Výškově nastavitelné opěradlo potřebují především osoby vyšší jak 175 cm, které by jinak mohli mít být problém se správným umístěním bederní opěrky.

Materiály

Pohodlné a bezpečné sezení zajistí stabilní a pevná základna židle. Stabilitu a plynulý pohyb do všech směrů zajistí běžný pětiramenný kříž základny. Plastový kříž (třeba z polypropylénu) časem nejrychleji ze všech materiálů křehne a praská. Navíc se může zvětšovat otvor pro píst, který tak klesá až na zem. Svařovaný ocelový kříž je náchylný k prasknutí ve svárech. Hliníkový kříž je k prasknutí náchylný méně, ale snad nejpevnější je kříž nylonový. Sedák bývá nejčastěji změkčen PUR pěnou, některé však obsahují i taštičkové pružiny.

Židle se musí plynule a snadno otáčet, kolečka nesmí drhnout a musí ji udržet na požadovaném místě. To nejlépe splní kolečka samobrzdící. Kolečka musí být dostatečně velká, kvalitní a vybraná podle povrchu, na kterém budete židli používat. Tvrdá kolečka jsou na měkké povrchy (hlavně koberec), měkká zase na tvrdé (třeba dlažbu, plovoucí podlahu či lino). Univerzální kolečka můžete použít na všechny typy povrchu. Mají tvrdý okraj a měkký střed.

Potahový materiál by měl být dostatečně odolný proti oděru, snadno čistitelný a příjemný na dotek. Barvu a vzor volte podle ostatního vybavení místnosti. Vybrat si můžete z textilie, kůže, ekokůže či síťoviny. Síťovina zajistí dobré odvětrávání, někomu však může vadit snížený tepelný komfort v chladnějším období. Síťovaný sedák ocení lidé trpící hemeroidy.

Standardní čalounění doporučují odborníci pro sezení do 12 hodin denně. Jeho výhodou je izolační schopnost, takže je vhodnější na chladnější místa. Čalounění z pravé kůže je stylové a poměrně nenáročné na čištění. Musíte se o něj ale pravidelně starat. Syntetická kůže je levnější, mívá však nižší životnost. Kožené potahy nejsou vhodné pro celodenní sezení.

Jakými mechanismy může být vybavena ergonomická židle?

Pro delší sezení a práci s počítačem by židle měla mít podpěrky rukou, nejlépe s nastavitelnou výškou. V ideálním případě poskytují rukám oporu v pravém úhlu. Poté mohou poskytovat úlevu nejen pažím, ale v návaznosti také šíji a ramenům. U dražších židlí můžete nastavit také vzdálenost područek od těla či jejich úhel. Komfortnější jsou pak čalouněné a měkčené područky.

Větší pohodlí zajistí také hlavová opěrka. Ta je důležitá pro občasnou úlevu především hlavě a krční páteři při krátkodobém odpočinku. Pomáhá totiž nést váhu hlavy. Většina pracovních židlí má plynový píst. Ten umožňuje plynulé nastavení výšky sedu a navíc tlumí náraz při dosedu. Každá židle má specifickou nosnost. Většinou se pohybuje od 70 do 180 kg. Kancelářské židle mohou mít některý z následujících mechanismů:

  • CP mechanismus (permanentní kontakt) – opěrák je v neustálém kontaktu se zády sedícího. Ovlivníte pouze náklon opěráku proti sedáku. Většinou nastavíte i výšku opěráku a výšku sezení. Výhodou je nízká pořizovací cena. Jiný mechanismus nastavení výšky opěradla dovoluje automatické zaaretování v požadované pozici.
  • Houpací mechanismus – umožňuje plynulou změnu úhlu sezení s nastavením odporu houpání. Některé mechanismy umožňují také fixaci v daném úhlu. Úhel opěráku a sedáku se nemění. Můžete nastavit i sílu odporu a zajistit náklon křesla v několika pozicích. Výšku nastavíte plynovým pístem. Mezi sedákem a opěrákem je pevný úhel, takže se páteř nemůže prakticky pohybovat.
  • Synchronní mechanismus – jsou jím vybaveny nejlepší pracovní židle. Dovoluje současný pohyb opěradla a sedáku a tvar židle se tak přizpůsobuje vašim pohybům na židli. Záda jsou tlačena k opěradlu a jejich spodní část zůstává neustále v jedné poloze. Vaše páteř zůstává přirozeně narovnaná a napnutá a tlak opěradla vyvolává přiměřenou práci zádových svalů. Svaly jsou namáhány rovnoměrně a nedochází k jednostrannému přetažení nebo namožení jedné skupiny zádových svalů.
  • Asynchronní mechanismus – nastavíte sklon opěráku a sedáku nezávisle na sobě, a to ve všech pozicích. Ovládáte ho většinou pomocí tří pák. Jednou nastavujete sklon opěráku, druhou sklon sedáku a třetí výšku sedu.

Kde dobře koupit online

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu