Jak čistit a udržovat matrace a potahy

Výběrem správné matrace si zajistíte kvalitní a zdravý spánek. Ani sebelepší matrace vám však k dobrému spánku nepomůže, pokud se o ni nebudete dobře starat. Každý člověk se totiž během spánku potí a teplo a vlhko jsou ideálním prostředím pro rozvoj roztočů. Jejich výtrusy pak dráždí sliznice a vyvolávají alergie, a to především u citlivějších jedinců. Správnou údržbou tomu částečně zabráníte, i tak byste ale měli matraci podle odborníků vyměnit po každých zhruba 5 – 8 letech používání.

Použijte:

  • vysavač
  • čisticí prostředek na matrace či čalounění
  • roztok vody a mýdla s neutrálním pH
  • peroxid vodíku
  • enzymatický čistič (třeba EnzyClean za 100 Kč)
  • čerstvý vzduch

Nepoužívejte:

  • žíravé prostředky
  • lepivé emulze
  • velké množství vody
  • tekutá čistidla

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.

Jak matraci vyčistit

Každá matrace i potah jsou jiné, proto je dobré si pozorně přečíst návod od výrobce. V něm najdete doporučení, jak se o konkrétní materiál vhodně starat a jak ho čistit. Většinou se zde dozvíte také rady, jak z povlaku odstranit skvrny, aniž by se rozpily nebo dostaly dovnitř matrace. Přehozem ochráníte matraci před skvrnami, ale použijte ho až po dostatečném odvětrání matrace. S ohledem na dostatečné odvětrávání matrace je lepší ho nepoužívat vůbec.   

Matrace by měla mít snadno snímatelný a pratelný potah, případně i matracový chránič. Obojí musí být pratelné alespoň na 50 °C. Perte minimálně jednou za půl roku a po praní potah důkladně vysušte. Při převlékání postele matraci vysajte. Při větrání ložnice alespoň jednou za týden sundejte lůžkoviny, aby se matrace dobře vyvětrala.

Hlavně pěnové matrace jsou hodně citlivé na chemické prostředky. Dávejte pozor na žíravé prostředky a lepivé emulze, které by mohly pěnu narušit, nebo s ní nějakým způsobem reagovat. Matraci může poškodit vlhkost, takže je vhodné suché čištění. Potahy, které nelze prát, čistěte pomocí vysavače.

Pokud potřebujete odstranit odolnější skvrnu, použijte roztok čisticího prostředku nebo neutrálního mýdla a vody a jen povrchově vyčistěte matraci houbou. Skvrny od krve a moči vyčistíte třeba peroxidem vodíku.

Jak prodloužit životnost matrace

Matraci pravidelně větrejte a otáčejte (měňte strany matrace a zaměňujte i polohu nohou a hlavy). Otočení proveďte jednou za měsíc, a to především během prvních 6 měsíců používání). Matraci občas postavte, aby se stabilizovala náplň. U kvalitních matrací není otáčení potřeba, naopak jím můžete matraci poškodit. Jiná situace je u matrací, u kterých má každá strana jiné ortopedické nebo tepelné vlastnosti.

Matraci umístěte na rošt, který umožňuje její správné odvětrávání. Pružinové matrace nelze použít na polohovací rošt, protože v ohybu kladou odpor. Pěnové matrace kombinujte s rošty lamelovými, protože podpoří jejich vlastnosti. Do rekreačních zařízení použijte pružinové matrace. Jsou totiž odvětrávané lépe než matrace pěnové.

Na matraci neodkládejte na delší dobu těžší a ostré věci, které by mohli matraci na daném místě promáčknout či propíchnout. Hlídejte si i přehýbání matrace, třeba při převlékání lůžkovin. Mohli byste ji trvale poškodit. Matraci chraňte před dlouhodobým vlivem vysoké teploty, třeba od topení.

Obydlíčko
Logo