Jak pečovat o nábytek z olejovaného masivu

Olejovaný povrch je příjemný na omak a olej neobsahuje zdraví škodlivé látky. Olejování zvýrazňuje strukturu a barevné rozdíly dřeva. Oproti voskovanému nábytku je olejovaný nábytek krátkodobě odolný proti působení vody a jiných tekutin (zhruba 1 minutu). Neodolává však páře.

Nábytek z masivu chraňte před vlhkostí (polití tekutinou, třeba při zalévání květin), přímým teplem (umístění v blízkosti radiátorů a krbových kamen) a mechanickým poškozením (různé poškrábání povrchu a zatěžování). Každé dřevo stárnutím tmavne, ale nejedná se o žádnou vadu.

Použijte:

  • slabou mýdlovou vodu
  • prachovku, mikrovláknovou nebo papírovou utěrku
  • voskovo – olejovou polituru (stojí zhruba 650 Kč)
  • sadu na údržbu olejovaného nábytku

Nepoužívejte:

  • abrazivní prostředky (brusné a leštící pasty, prášky)
  • koncentrované čisticí prostředky
  • drátěnky

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.

Běžné čištění

Na odstranění prachu použijte měkkou čistou a suchou prachovku z materiálu, který nepouští vlákna (bavlna, len, flís). Rozlité tekutiny ihned odsajte pomocí textilní nebo papírové utěrky tak, abyste tekutinu nerozmazávali po povrchu. Poté povrch otřete ve směru vláken dřeva dobře vyždímaným hadříkem, a poté ho ihned vytřete dosucha.

Větší znečištění nenechávejte zaschnout a hned ho odstraňte suchým nebo lehce namočeným hadříkem ve velmi slabé mýdlové vodě. Nakonec povrch vysušte. Můžete použít i tekuté mýdlo (zhruba 3 kapky na šálek vody). Speciální přípravky na nábytek nemusíte vůbec používat. Pro důkladnější čištění však můžete použít speciální mýdlo (kokosový a sójový olej), které na povrchu vytváří ochrannou vrstvu.

Odstranění drobných rýh a škrábanců

Skvrny a rýhy (ale i stopy po fixech) opravíte obroušením daného místa až na dřevo a nanesením nové vrstvy oleje a šelaku. K obroušení použijte speciální brusnou houbičku ze sady na údržbu olejovaného nábytku.

Drobné důlky bez přetržených dřevních vláken opravíte mírným a opakovaným napařením povrchu žehličkou. Promáčklé dřevo se tak vrátí do původní podoby. Opravené místo nakonec ošetřete olejem. Hluboké škrábance či rýhy do hloubky 4 mm opravíte pomocí speciální brusné houbičky. Tyto větší opravy však raději přenechejte odborníkovi (truhlářské firmě).

Pravidelná údržba

Nábytek pravidelně kontrolujte a v případě potřeby povrch ošetřete novým nánosem oleje. Samotný olej totiž přirozeně vysychá. Každé tři měsíce byste měli ošetřit nábytek čistým hadříkem nasátým v oleji. Díky opětovnému natření olejem nejsou skvrny a škrábance tolik vidět.

Pro oživení a ošetření opotřebených ploch nábytku použijte voskovo-olejovou polituru, kterou naneste v tenké vrstvě hadříkem. Po několika minutách vsakování (podle návodu) přebytek setřete suchým flanelovým hadříkem, dokud nedosáhnete rovnoměrně matné plochy.

Nábytek z masivu nevystavujte dlouhodobému působení vody a vodních par, sálavému teplu ani UV záření. Také ho nestavte blízko ke klimatizaci. Vlivem přímých slunečních paprsků a UV záření se mohou objevit vlasové trhliny, barvy mohou blednout, bílé povrchy žloutnout  a může se ztrácet lesk. Pro oživení a ošetření opotřebených ploch použijte voskovou polituru.

Abyste zachovali původní vzhled nábytku, tak na jeho povrch nepokládejte vlhké (mokré) ani horké předměty a v případě potřísnění tekutinou ho ihned utřete do sucha. Delší životnost zajistíte občasnou kontrolou a dotažením všech šroubů a vrutů. Pokud vlastníte historický kousek nábytku, pak raději čištění přenechte odborníkovi.

Obydlíčko
Logo