Jak pečovat o nábytek z voskovaného masivu

Nábytek ze dřeva napuštěného voskem vyniká svým přírodním vzhledem. Vosk je ekologický a neobsahuje zdraví škodlivé látky. Dřevo má díky voskované úpravě povrchu antistatické vlastnosti a zabraňuje usedání prachu, ale je náchylné k poškození, a to zejména vylitými tekutinami. I obyčejná voda totiž zanechá na voskovaném povrchu po několika vteřinách skvrny.

Nábytek z masivu chraňte před vlhkostí (polití tekutinou, třeba při zalévání květin), přímým teplem (umístění v blízkosti radiátorů a krbových kamen) a mechanickým poškozením (různé poškrábání povrchu a zatěžování). Každé dřevo stárnutím tmavne, ale nejedná se o žádnou vadu.

Použijte:

  • čisticí prostředky určené na voskované povrchy
  • voskové mořidlo či polituru
  • měkký bavlněný hadřík

Nepoužívejte:

  • abrazivní prostředky (brusné a leštící pasty, prášky)
  • chemická rozpouštědla (aceton, benzín)
  • agresivní chemické čisticí prostředky, např. kuchyňské čističe
  • mokrý hadřík

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.    

Běžné čištění

Voskovaný nábytek čistěte pouze suchým bavlněným hadříkem (výjimečně jemně vlhkým). Pokud na povrchu zůstanou skvrny nebo rýhy, musíte poškozená místa vybrousit až na dřevo a znovu napustit voskovým mořidlem či voskovou politurou. Čisticí prostředek na voskovaný nábytek nenanášejte na nábytek, ale na hadřík.

Pevně ulpělé nečistoty odstraňte bavlněnou utěrkou jemně namočenou v čisté vodě. Do vody můžete občas podle míry znečištění přidat čisticí prostředek nebo tekuté mýdlo s vysokým obsahem tuku. V žádném případě nepoužívejte ocelovou drátěnku. Mohli byste poškrábat povrch a do dřeva by pak vnikala vlhkost, špína a prach.

Pravidelná údržba

Nábytek z masivu nevystavujte dlouhodobému působení vody a vodních par, sálavému teplu ani UV záření. Také ho nestavte blízko ke klimatizaci. Vlivem přímých slunečních paprsků a UV záření se mohou objevit vlasové trhliny, barvy mohou blednout, bílé povrchy žloutnout  a může se ztrácet lesk. Pro oživení a ošetření opotřebených ploch použijte voskovou polituru.

Abyste zabránili odbarvení nebo rozpuštění vrstvy vosku, nepokládejte na nábytek teplé nebo mokré předměty. V případě potřísnění tekutinou povrch ihned utřete do sucha. Delší životnost nábytku zajistíte občasnou kontrolou a dotažením všech šroubů a vrutů. Pokud vlastníte historický kousek nábytku, pak raději čištění přenechte odborníkovi.

Obydlíčko
Logo