Hledej
Hledej

Jak se starat o nábytek z masivu

Nábytek z masivu je příjemný na dotek, krásně vypadá a hezky voní. Je odolný a hodí se do téměř jakéhokoliv interiéru i na zahradu. Dřevo se povrchově dokončuje, protože bez povrchové úpravy snadno pohlcuje vlhkost, která může nábytek trvale poškodit. Ani lakovaný nábytek však nesnese zbytečné promáčení, takže platí, že čím méně vody při čištění použijete, tím lépe. Díky povrchové úpravě se nábytek i snáze čistí. Záleží však na tom, jaký lak se použije. Každé dřevo stárnutím přirozeně tmavne, ale nejedná se o žádnou vadu. I změnu barvy však můžete správnou péčí o dřevo omezit.

Interiérový nábytek a typy povrchových úprav

Způsob údržby nábytku z masivu záleží hlavně na tom, zda má či nemá povrchovou úpravu a pokud má, tak jakou. Snad nejjednodušším na údržbu je klasický vodouředitelný lak, případně jiné syntetické nátěry. Lakovaný nábytek se však nedá při poškození lokálně opravit. Nábytek lakovaný na vysoký lesk vypadá efektně, ale je náročnější na údržbu. Snáze se na něm totiž zachytávají otisky a povrch je náchylnější k poškrábání.

Olejovaný a voskovaný nábytek je na údržbu náročnější, ale povrchová vrstva je ekologická a neobsahuje žádné škodlivé látky. Voskovaný nábytek je náchylný k poškození, a to zejména vylitými tekutinami. I obyčejná voda zanechá na jeho povrchu po několika vteřinách skvrny. Voskovaný povrch má antistatické vlastnosti a zabraňuje usedání prachu. Nábytek dokončený olejem má oproti voskovanému nábytku povrch krátkodobě odolný proti působení vody a jiných tekutin (cca. 1 minutu), neodolává však páře.

Jak se starat o interiérový nábytek z masivu

Nábytek z masivu chraňte před vlhkostí (polití tekutinou, třeba při zalévání květin), přímým teplem (umístění v blízkosti radiátorů a krbových kamen) a mechanickým poškozením (různé poškrábání povrchu a zatěžování). Nevystavujte ho dlouhodobému působení vody ani vodních par, sálavého a přímého slunečního tepla a UV záření. Neměl by být postavený ani blízko klimatizace. Vlivem přímých slunečních paprsků a UV záření mohou blednout barvy, může se ztrácet lesk a mohou se objevit vlasové trhliny. Také se může urychlit přirozené žloutnutí bílých povrchů.

Pro zachování původního vzhledu nábytku na něj nepokládejte vlhké (mokré) ani horké předměty a v případě potřísnění tekutinou ho ihned utřete do sucha. Delší životnost nábytku zajistíte občasnou kontrolou a dotažením všech šroubů a vrutů. Pokud vlastníte historický kousek nábytku, pak raději čištění přenechte odborníkovi, a to především tehdy, když je dokončený šelakovou politurou.

Olejovaný nábytek pravidelně kontrolujte a v případě potřeby ošetřete novým nánosem oleje. Samotný olej totiž přirozeně vysychá. Díky pravidelnému olejování nebudou skvrny a škrábance tolik vidět a dřevo bývá tvrdší a odolnější. Pro oživení a ošetření opotřebených ploch nábytku použijte voskovo-olejovou polituru. Abyste zabránili odbarvení nebo rozpuštění vrstvy vosku, nepokládejte na nábytek teplé nebo mokré předměty. V případě potřísnění tekutinou ho ihned utřete do sucha.

Jak se starat o zahradní nábytek

U zahradního nábytku záleží především na tom, z jakého dřeva je vyroben. Nábytek z domácích dřevin bývá levnější, ale vyžaduje více péče. Ochranný nátěr nábytku od výrobce vydrží maximálně jednu sezónu, pak byste měli nábytek znovu ošetřit ochranným nátěrem s fungicidními složkami proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Jestliže koupíte zahradní nábytek bez povrchové úpravy, tak jej před prvním použitím ošetřete ochrannou vrstvou.

Nábytek z měkkého dřeva vždy před a po zahradní sezóně ošetřete. Dřevo má sklon k vysychání, takže ho občas natřete olejovým nátěrem. Zahradní nábytek umístěný trvale na kryté terase můžete ošetřit i tenkovrstvou lazurou nebo včelím voskem. Nábytek z exotického dřeva mívá sklon k barevným změnám. Ty bývají o to více výraznější, čím více necháváte nábytek vystavený rozmarům počasí. Tato barevná změna nemá žádný vliv na jeho odolnost.

Na ošetření exotických dřevin použijte teakový olej. Aplikujte ho vždy, když povrch nábytku zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu a začne se vpíjet do dřeva. Mimo teakový olej, který rychle zasychá a vytváří trvanlivější ochrannou vrstvu, můžete nábytek ošetřit lněnou fermeží. Nábytek impregnujte nejlépe dvakrát do roka. Díky tomu zůstane vzhledově pěkný a udrží si dlouhou životnost. Pokud chcete zabránit vzniku patiny, ošetřete nábytek teakovým olejem nebo fermeží smíchanou s terpentýnovým olejem.

Nábytek z ThermoWoodu můžete v exteriéru využívat i bez povrchové úpravy, a to bez výrazného snížení jeho minimální životnosti. Počítejte však se změnou odstínu způsobeného UV zářením a povětrnostními vlivy (šednutí a vznik patiny). Pro ošetření Thermowoodu existují speciální přípravky, na vyčištění vám pak stačí jemný čisticí prostředek či mýdlový roztok.

Jak prodloužit životnost zahradního nábytku

Zahradní nábytek schovávejte na noc a před deštěm pod zakrývací nábytkovou plachtu. Vlivem působení deště a slunečních paprsků totiž nábytek rychleji stárne. Účinnou ochranou proti vlhkosti a slunečním paprskům je třeba speciální olej. Dřevo, které má přímý kontakt se zemí nebo trávníkem, ošetřete impregnačním prostředkem, který zabraňuje hnilobě a napadání dřeva plísněmi a dřevokazným hmyzem.

Drobné nečistoty a prach omyjte jemným kartáčem a vodou. Zmoklý nábytek okamžitě vysušte obyčejným hadrem. Zahradní nábytek chraňte před mrazem a na zimu jej schovejte do vhodných prostor. Ideální je garáž, půda, větraný sklep nebo přístřešek se zabezpečeným prouděním vzduchu. Nábytek z ThermoWoodu by měl být v zimních měsících přikrytý netransparentní nábytkovou fólií nebo uskladněný v místě, kde bude krytý před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Pokud je nábytek vyrobený z kvalitního dřeva a má dobře dotažené všechny šrouby, může zůstat přes zimu venku. Raději se však poraďte s prodejcem nebo výrobcem. V žádném případě nábytek nezakrývejte plastovými a jinými fóliemi, přes které by dřevo nemohlo dýchat. Nábytek by totiž mohl začít plesnivět.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu