Jak udržovat nábytek z materiálu ThermoWood

ThermoWood je tepelně modifikované dřevo, které má zvýšenou trvanlivost a rozměrovou stabilitu. Jedná se o ekologický a zdravotně nezávadný materiál, který je hygienický, takže vyžaduje jen lehké čištění povrchu. Na to vám stačí jemný čisticí prostředek či mýdlový roztok.

Použijte:

  • přípravek určený pro konzervaci řezných ploch
  • vodou ředitelné pigmentované oleje s UV ochranou na bázi alkydových či akrylových pryskyřic
  • odstraňovač dřevní šedi
  • mýdlový roztok
  • jemný čisticí prostředek

Nepoužívejte:

  • ostré předměty
  • chemická rozpouštědla
  • oleje na přírodní ani syntetické bázi

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.

Jak se starat o Thermowood

Zahradní nábytek z ThermoWoodu můžete v exteriéru využívat i bez povrchové úpravy, a to bez výrazného snížení jeho minimální životnosti. Ta se u tepelně upraveného dřeva uvádí až 30 let. Počítejte však se změnou odstínu způsobeného UV zářením a povětrnostními vlivy, kdy ThermoWood šedne a získává patinu. Povrch zvrásní, začne praskat a mírně se příčně prohne. Tomu zabráníte povrchovou úpravou.

Všechny plochy je nutné ošetřit ochranným nátěrem, zvláště pak koncové řezné plochy (čela). Ty před provedením finální povrchové úpravy ošetřete speciálním přípravkem určeným pro konzervaci řezných ploch (Owatrol PCD 91 za 500 Kč).

Než začnete ThermoWood natírat, tak ho přebruste ve směru vláken smirkovým papírem určeným na dřevo, nejlépe o hrubosti 80. Pro ošetření pak použijte vodou ředitelné pigmentované oleje s UV ochranou na bázi alkydových či akrylových pryskyřic (třeba Owatrol – Aquadecks za 655 Kč). Ty totiž dobře nasytí dřevo, které je tak chráněno mnohem déle. Povrchově upravený ThermoWood se lépe čistí.

Samotné oleje na přírodní ani syntetické bázi nepoužívejte. Složky přírodního oleje se totiž ze dřeva během tepelné úpravy odstraní a vy byste je nátěrem vrátili zpátky. Životnost povrchu ošetřeného syntetickým olejem je krátkodobá a údržba pak musí probíhat ve velice krátkých intervalech, případně musí být prvotní ošetření aplikováno ve více vrstvách, aby se materiál zcela nasytil.

Pokud máte zešedlé dřevo nebo chcete vzhled ThermoWoodu po nějakém čase obnovit, použijte odstraňovač dřevní šedi. Obnovíte přirozenou barvu, odstraníte špínu a mastnotu z povrchu a vrátíte dřevu původní jas. Tento přípravek by neměl obsahovat chlór (použijte třeba Owatrol NET-TROL za 410 Kč).

V zimních měsících by měl být nábytek z ThermoWoodu přikrytý netransparentní nábytkovou fólií nebo uskladněný v místě, kde bude chráněný před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Obydlíčko
Logo