Zahradní nábytek ze dřeva – jak ho udržet jako nový?

Zahradní nábytek ze dřeva je krásný, ale oproti plastovému nábytku bývá dražší a náročnější na údržbu. Většinou je potřeba ho na zimu a během nepříznivého počasí přemístit do krytého a větraného prostoru. Údržba pak záleží především na tom, z jakého dřeva je vyrobený. Nábytek z domácích dřevin bývá levnější, ale oproti nábytku z exotických dřevin vyžaduje více péče.

Použijte:

  • ochranný nátěr s fungicidními složkami
  • včelí vosk
  • teakový olej
  • lněnou fermež
  • terpentýnový olej
  • tenkovrstvou lazuru

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.

Nábytek z domácích dřevin

Nábytek z akátu, modřínu, borovice či smrku není tak odolný, jako je nábytek z exotických dřevin. Ochranný nátěr nábytku od výrobce vydrží maximálně jednu sezónu. Poté byste měli nábytek znovu ošetřit ochranným nátěrem s fungicidními složkami proti plísním a dřevokaznému hmyzu.

Nábytek z měkkého dřeva vždy před a po zahradní sezóně ošetřete. Dřevo má sklon k vysychání, takže ho občas natřete olejovým nátěrem. Ten udrží dřevo pružné a vláčné. Pokud se objeví praskliny nebo dřevo zašedne, obruste ho a vytmelte. Po vybroušení ho očistěte od prachu a natřete penetračním nátěrem. Nátěr má za úkol ochránit dřevěný nábytek před dřevokazným hmyzem a plísněmi.

Zahradní nábytek umístěný trvale na kryté terase můžete ošetřit i tenkovrstvou lazurou nebo včelím voskem. Dodáte mu tak příjemný sametově lesklý vzhled. Vosk naneste měkkým hadříkem v rovnoměrné vrstvě mezi vlákna, a to na čistý a suchý povrch. Včelí vosk seženete za 190 Kč. Na zahradní nábytek z tvrdého dřeva (buk, dub) je vhodný přípravek Xyladekor Gel za 80 Kč, který chrání nábytek proti nepřízni počasí, zašednutí a UV záření. Navíc dokáže odpuzovat nečistoty i vodu.

Exotické dřeviny

Na ošetření exotických dřevin použijte nejlépe teakový olej. Dřevo ochráníte před vysoušením a deformacemi, ale přitom neuzavřete póry, takže omezíte jeho praskání. Olej aplikujte vždy, když povrch nábytku zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu a začne se vpíjet do dřeva.

Mimo teakový olej, který rychle zasychá a vytváří trvanlivější ochrannou vrstvu, můžete nábytek ošetřit lněnou fermeží. Ta je vhodná pro obnovení vzhledu opotřebovaného zahradního nábytku, který jste během používání nechránili před povětrnostními vlivy. Lněnou fermež pořídíte za cenu kolem 120 Kč.

Nábytek naimpregnujte dvakrát do roka. Díky tomu zůstane vzhledově pěkný a udrží si dlouhou životnost. Nábytek z exotického dřeva mívá sklon k barevným změnám. Ty bývají o to výraznější, čím více necháváte nábytek vystavený rozmarům počasí. Tato barevná změna však nemá žádný vliv na jeho odolnost.

Pokud chcete vzniku patiny zabránit, ošetřete nábytek teakovým olejem nebo fermeží smíchanou s terpentýnovým olejem. Teakový olej koupíte za 115 Kč, terpentýnový olej za 90 Kč a napouštěcí fermež za 55 Kč. Ochranný prostředek Teak Protector na vodní bázi zaplňuje póry a chrání nábytek proti povětrnostním vlivům, UV paprskům a plísni, zabraňuje vzniku šedé patiny a usnadňuje čištění běžných nečistot. Stojí 1300 Kč.

Tipy pro prodloužení životnosti

Zahradní nábytek schovávejte na noc a před deštěm pod nábytkovou krycí plachtu.  V žádném případě nábytek nezakrývejte plastovými a jinými fóliemi, přes které by dřevo nemohlo dýchat. Nábytek by totiž mohl začít plesnivět. Vlivem působení deště a slunečních paprsků nábytek rychleji stárne. Účinnou ochranou proti vlhkosti a slunečním paprskům je třeba speciální olej.

Dřevo, které má přímý kontakt se zemí nebo trávníkem, ošetřete impregnačním prostředkem, který zabraňuje hnilobě a napadání dřeva plísněmi a dřevokazným hmyzem. Drobné nečistoty a prach omyjte jemným kartáčem s vodou. Zmoklý nábytek vysušte obyčejným hadrem.

Zahradní nábytek chraňte před mrazem a na zimu jej schovejte do vhodných prostor. Ideální je garáž, půda, větraný sklep nebo přístřešek se zabezpečeným prouděním vzduchu. Pokud je nábytek vyrobený z kvalitního dřeva a má dobře dotažené všechny šrouby, může zůstat přes zimu venku. Raději se však poraďte s prodejcem nebo výrobcem.

Obydlíčko
Logo