Co nesmí chybět v žádné předsíni? Inspirujte se

Také vás zaručeně na první dobrou rozčílí rozházené boty nebo dlouhé hledání klíčů, když zrovna pospícháte? Nechcete mít zkaženou náladu hned po příchodu domů? První dojem je vždycky jen jeden. Jak budete vy nebo hosté vnímat váš domov se tak rozhoduje už v předsíni. Bystré oko škarohlídů poté neobměkčí ani sebeelegantnější obývák. Aby vás návštěvy nepomluvily a především, abyste se těšili domů ještě více než jindy, nechte se inspirovat několika tipy a přečtěte si, co by ve vaší předsíni rozhodně nemělo chybět.

Botník zkrotí obuv celé rodiny

Co vás při vstupu do chodby praští do očí jako první? No dobře, do očí možná ne, ale po zakopnutí o rozházené boty budete mít chuť praštit toho, kdo přišel domů už před vámi a neuklidil po sobě. Praktickým pomocníkem při uspořádání obuvi je botník, který navíc pomyslně rozdělí předsíň na část, kde se zujete, a odkud už půjdete v čistých pantoflích, případně v méně čistých ponožkách. Volba jeho velikosti a typu se odvíjí od prostorových možností předsíně a počtu bot. Do menších předsíní se hodí závěsné botníky na zeď či na dveře, případně se můžete spokojit s malou přihrádkou či přízemní poličkou, kde budou boty dobře odvětrávané. Prostor ušetří svým šikovným otvíráním i výklopné botníky. Kozačky nebo jiné vyšší boty se vám však vejdou snáze do dvířkových. Myslete i na snadné obouvání a pořiďte si botník, na který se můžete posadit nebo si na něj aspoň přibijte háček na pověšení lžíce.

Každý fešák potřebuje věšák (a skříň)

Projít celým bytem v zimní bundě, abyste ji pak stejně přehodili v kuchyni přes židli? To snad ne. Aktuálně nejpoužívanější svrchníky si odložte na věšák, který umístěte ideálně hned za dveře. Máte malinkatou chodbičku a potřebujete v ní mít alespoň minimální místo na průchod, nedej bože třeba na přenášení čehokoli rozměrného? Zvolte nástěnný věšák s dostatečným počtem háčků, aby měl každý člen domácnosti vyhrazen jeden, ideálně dva jen pro sebe. Pokud máte prostor na designové výstřelky, můžete sáhnout po stojanovém věšáku v libovolném stylu.

Dali jste při výběru bytu přednost větší předsíni před samostatnou šatnou? Pak by vám na chodbě mohl zbýt prostor a na účtu peníze na šatní skříň. Naplánujete-li si vestavěnou šatní skříň na míru, využijete prostor do posledního centimetru, navíc si její vnitřní uspořádání navrhnete přesně podle svých potřeb a velkoleposti vašeho šatníku. Zvolíte klasiku se šatní tyčí a policemi nebo přidáte i šuplíky, drátěné koše či třeba velkou přihrádku na vysavač, hadry a kýble? Druhou a levnější variantou je klasická skříň s posuvnými dveřmi. S tou sice nevyužijete stoprocentně celý prostor, jelikož vám u stropu či u zdí určitě zbyde kus místa, ale když vyberete dobře a zvolíte i šikovné vnitřní uspořádání, budete spokojeni a skříň si s sebou zvládnete přestěhovat i do jiného bytu.

Zrcadlo, zrcadlo, můžu takhle vůbec vyjít na ulici?

Každý se před odchodem z domu potřebuje přesvědčit, že nevypadá jako strašák do zelí. Zrcadlo v předsíni je proto nezbytností, i přestože se nepočítáte mezi nenapravitelné narcise. A kam s pravdomluvným kontrolorem vašeho vzhledu? Možnosti jsou dvě. Buď zvolíte klasické nástěnné zrcadlo, které napasujete třeba vedle věšákové stěny, anebo si pořídíte skříň se zrcadlem na posuvných dveřích. Kromě toho, že zrcadlo nedopustí, abyste odešli z domu neupravení, je jeho devízou i optické zvětšení prostoru, zvláště když zabírá třeba celé jedno křídlo skříňových dveří.

5 maličkostí, které vám zpříjemní příchody i odchody z domu

  • Odkapávač na boty – už nehrozí, že se boty usychající na společné chodbě stanou kořistí zlodějíčka, budou schnout doma a nenadělají nepořádek
  • Věšák nebo závěsná přihrádka na klíče – od domu, od auta, vždycky budete vědět, kde je máte
  • Stojan na deštníky – vaši kamarádi do deště vždy po ruce
  • Štokrle, taburet, lavička – pokud nemáte sedací botník, uleví vám při obouvání
  • Polička, obrázek, vzkazovník – uvítací atmosféru zpříjemní kytička, dekorace i vlastnoručně napsaná zpráva
Obydlíčko
Logo