Oblečte svůj obývák tím správným hávem. Které barvy jsou trendy?

Obývací pokoj je srdcem domova. Setkávají se zde všichni členové rodiny, přátelé, příbuzní, známí i návštěvy. Prozradí o vás, jaký máte vkus a záliby, jestli máte děti nebo cestujete a napoví o vaší povaze stejně jako oblečení. Barevné trendy v interiéru naštěstí nepodléhají tak rychlým změnám jako v oděvním průmyslu a jeho fast-fashion. Na výsluní je několik trendů, ze kterých si lehce vyberete ten svůj. Vybírejte ale tak, aby se v obýváku cítili příjemně všichni obyvatelé bytu. Kromě designu nezapomínejte i na další faktory, jako jsou světelné podmínky, orientace vůči světovým stranám, velikost místnosti a její případné propojení s dalšími prostory.

Všeobecně platí, že tmavé a chladné prostory je lepší ladit do teplých barev, jako je žlutá, červená, oranžová, hnědá a jejich odstíny. Naopak pokoje se spoustou denního světla a přímým sluncem, kterým hrozí v letních měsících přehřívání a přehlcení slunečním světlem, je lepší ladit do studených odstínů modré, zelené nebo fialové, případně do neutrální bílé či tlumenější šedé.

Bílá a její lomené odstíny

O bílé si můžete myslet, co chcete, ale je to prostě základ. Poskytuje totiž prostor pro rozehrání jakékoliv barevné a stylové partie nábytku, textilu a doplňků. Je nezbytná nejen pro milovníky skandinávského designu, ale i ve chvíli, kdy se chcete pochlubit veškerým hi-tec vybavením či originální sbírkou umění. Kromě standardní zářivě bílé se v současnosti využívají i její lomené odstíny (off-white), a to buďto našedlé či namodralé chladné odstíny evokující přímořský chládek, nebo teplé odstíny smetany, slonoviny, perleti, či vaječných skořápek.

Trendům vévodí pastelové odstíny

Již několik let se drží v centru zájmu něžné pastely, jako jsou odstíny lososové, dětské růžové, mátově zelené a šedé. Může se zdát, že jsou to barvy určené primárně do dětských pokojíčků, ale hodí se i k moderním obývákům v minimalistickém stylu zařízeným jednoduchým geometrickým nábytkem a grafikou. Pastelové odstíny ladí také s retro stylem 50. –  60. let i s ladnými tvary řezbovaných rustikálních kousků.

Jižanský temperament

Syté zářivé odstíny, jaké vídáte v jihoamerických telenovelách, jsou nabité energií, ale v našich mírných končinách vás spíše unaví. Generaci dozadu byly v oblibě zdi v tónech oranžové, žluté, a zelené, a pořád se s nimi v interiérech potkáte. Místnost vymalovaná příliš výraznou barvou však bráni relaxaci a citlivější jedince může přímo iritovat. Barvy takové intenzity je lepší použít jen na menších plochách, případně na bytových doplňcích. Pokud jste se však ve výrazném stylu našli, zkombinujte jej s odpovídajícím designem nábytku z exotických krajin, ve kterém se promítá ratan, koloniální styl, mexická fiesta nebo bohémská pestrost cikánských kočovníků.

Tmavé syté odstíny

Tmavé odstíny na zdech navozují atmosféru luxusní elegance pánských kluboven či dámských budoárů. V bytech však vyžadují velkorysé prostory nebo střídmé použití jen na vybrané zdi. Komplet výmalba menší místnosti vyvolá spíše pocit stísněnosti a ponurosti. Trendy odstíny jsou letos petrolejová, „řecká“ modrá, sytě zelená, antracitová a další odstíny šedé spolu s nadčasovou a zemitou paletou hnědé. K těmto odstínům se skvěle hodí nábytek v bílé nebo ve světlejších barvách s dekorem dřeva. K němu zvolte doplňky v odstínech zlaté, měděné či starého stříbra, které interiéru propůjčí lesk. Celé to pak završte sametovými závěsy, měkoučkými přehozy, spoustou polštářků a kobercem jako z perských pohádek.

Zkuste i něco jiného

Kromě klasických tmavých odstínů můžete využít i tabulovou popisovatelnou barvu. Nebojte se ji použít ve velkém formátu. Tabule jsou oblíbeným interiérovým prvkem již řadu let a někdy jsou i magnetické. Dekorací se pak stanou vaše vlastní poznámky, kresby a vzkazy připevněné či napsané na tabulovou plochu.

Při zařizování obýváku se do popředí dostávají kromě barev i textury, vzory a různé efekty, jako je lesk, mat nebo efektní gradace zvoleného odstínu technikou ombré. Digitální tisk poskytuje nepřeberné množství vzorů a námětů, třeba dokonalé zvětšené repliky obrazů.

Pokud při zařizování a ladění interiéru stále váháte, tak se zkuste podívat na www.design-seeds.com a ponořte se do databáze fotografií i připravených barevných palet. Ty, které vás zaujmou, si vytiskněte a zkonzultujte je s dalšími členy domácnosti. Určitě si vyberete.

Obydlíčko
Logo