Vybíráte novou obývací stěnu? V jednoduchosti je síla a půvab

Oslovují vás jednoduché linie a tvary, máte rádi čisté materiály a jasná pravidla? Pokud nyní hledáte inspiraci k zařizování obývacího pokoje, bude vám vyhovovat praktický a funkční minimalistický interiér. Tento styl bydlení je redukcí nepodstatného. Pořiďte si moderní nábytek a získáte doma vzdušný prostor s čistými liniemi a střídmými materiály.

Mohutné solitérní stěny na celou zeď už nejsou v kurzu

Možností je nepřeberně. Pryč už jsou veliké souvislé stěny, které zabíraly celou zeď odshora až dolů a měly zasklené police s vyhrazeným prostorem pro skleničky, porcelán a suvenýry z dovolených. Pamatujte, že ke světlejší podlaze a malbě se hodí spíše tmavší nábytek. Stěny z tmavých matných materiálů opticky přibližují a světlých lesklých zase rozšiřují.

Příliš dlouhou stěnu vizuálně zkraťte několika vertikálními nábytkovými prvky. Promyslete jejich rozmístění a konečnou velikost úložných prostor, abyste nemuseli některé věci nechat na zemi. Nezapomeňte také na orientaci celé místnosti ke světovým stranám. V případě jihu nebo jihozápadu doplňte vybavení bytu o příslušné zastiňovací prvky.

Obývací pokoj s minimem kvalitního nábytku v jednoduchých tvarech

Skříňku na televizi nahraďte v obýváku jednoduchým soklem a zavěste jej na zeď. Ukládání věcí vyřešíte menšími zavěšenými skříňkami, případně samostatnými masivními policemi. Vyhněte se klasickým skříním a nábytku s ozdobami. Pokud vám to prostor dovoluje, bude ideální vybudovat samostatnou komoru a šatnu.

Rozhodujete se o materiálu? Můžete si vybrat přírodní masiv, který krásně vypadá, ale musíte mu dát určitou péči i v budoucnu. Stále oblíbenější je i lamino v řadě barevných provedení a stupních lesku, včetně dezénu dřeva. Laminovaná dřevotříska je barvou i tvarem stálá a velmi jednoduchá na údržbu. Nečistoty stačí otřít suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem.

Jak na interiér v minimalistickém stylu

  • Ideální jsou geometrické tvary
  • Vyhněte se nadbytečným ozdobám a doplňkům
  • Jednoduchost a čistota
  • Použijte vysoce kvalitní materiály
  • Hodí se dřevo, sklo, kov, kůže i plast
  • Maximum volného prostoru

Minimalismus charakterizuje nejen absence zbytečností, ale i zajímavé kombinace materiálů. Kov, dřevo, sklo i plast dají vašemu bytu jednoznačnost a přehlednost. Máte rádi pokojové květiny? Rozhodně se jich nebojte a s citlivě zvolenými doplňky vytvoříte harmonické bydlení, kde se obrníte před stresem a nervozitou.

Základní barvou minimalistického interiéru byla a zůstává bílá. Postupně se k ní přidávají také béžová nebo tmavošedá. Při výběru barev zvolte jednu výraznou, kterou použijete třeba na obraze nebo sedačce. Oblíbená je například výrazně hnědá nebo červená. Obecně platí, že chaos není žádoucí, proto použijte maximálně tři barvy.

Minimalistický styl je střídmý, čistý a jednoduchý

V minimalistickém interiéru nemají místo ani zdobné garnýže nebo dekorativní okna. Určitě sem ale patří i zajímavé nábytkové kousky nebo umělecké práce. Pokud vám to místo dovolí, pořiďte si do předsíně, ale třeba i do koupelny, vestavěné skříně. Jejich dveře pak sladíte s interiérem. Orientujte se na jednoduché tvary, vynechte ornamenty, květinové vzory, proužky.

Minimalistický styl se určitě nehodí pro každého a ani do všech interiérů. Přesto jej můžete alespoň částečně uplatnit i jako fanoušci odlišných stylů. Třeba redukcí všeho nepodstatného. Naučte se věci schovávat a vystavujte jen ty nejhezčí. Jednoduchost, eleganci a kvalitu interiéru oceníte nejen vy, ale budou ji obdivovat i všichni vaši přátelé a návštěvy.

Líbí se vám minimalistický styl bydlení nebo máte raději plnější a útulnější místnosti? Napište nám své názory do komentáře pod článkem.

Obydlíčko
Logo