Hledej
Hledej

Malé domácí osvětlení? Zvládne to skoro každý a sám [DIY návod]

Každého někdy z nás napadlo, že by potřeboval nějaké malé osvětlení, ať už třeba do skříně, na schodiště nebo do auta. Já Vám dám příklad a poradím Vám, jak na to.

Osvětlení u starého auta, ať už třeba v kufru nebo v přehrádce, je vždy problémové, a když už je tak svítí slabě. S napájením v autě není nikdy problém, většina drátů co jsou v autě, vedou cca 12 voltů. Osvětlení ve skříňce, nebo na schodišti je už trochu horší, když se nám nechce vysekávat kus zdi, abychom se dostali k drátu, kde je navíc 230 V a to je pro nás moc. Proto mám tady jednoduché řešení.

Osvětlení v botníku

Chci udělat osvětlení v botníku, který má dveře, a tak, aby mi to tam nesvítilo pořád. Je to v celku jednoduché, stačí zainvestovat cca 150 Kč a trošku volného času.

Tip: Poradíme, jak vybrat LED žárovku!

Co k tomu budu potřebovat

  • Pájku a cín
  • Nějaké dráty (v obchodě se součástkami se dají koupit levně)
  • Vypínač, který při zavření dvířek odpojí obvod – cca 8 Kč
  • Zdroj (9V baterie je úplně postačující) – od 25 Kč
  • Napájecí konektor na 9V baterku – cca 5 Kč
  • Osvětlení (já sám hodně používám LED pásky, jsou v různých barvách a ustřihnou je Vám přesně na míru) – je to asi 10 Kč na 10 cm pásku
  • Nějaká ta zručnost a malé základy elektrotechniky (dá se to naučit i na internetu)

Všechno se dělá bez připojené elektřiny, ať už je to malé napětí nebo velké!

Postup

  1. Nejdřív si naměřím pásek, kde ho chci mít nalepený. Mohu ho už tam nalepit teď, ale pak bude trošku složitější práce při spojování a pájení drátků.
  2. Promyslím si, kde budu mít ten vypínač, tak aby při zavření se zmáčknul a odpojil obvod. Vypínač se dá i šikovně schovat aby nebyl tolik vidět, když se chceme s tím víc vyhrát.
  3. Promyslím si, kam schovám baterku, aby nebyla vidět, ale aby se dala vyměňovat.
  4. Když mám vše promyšlené a vím, jak dlouhé drátky potřebuji mezi jednotlivými součástkami, začnu je k sobě pájet. K tomu nám poslouží ty naše malé základy elektrotechniky.
  5. Když to mám spojené dohromady, začnu všechno přidělávat na svoje místa.
  6. Stačí zapojit baterku do konektoru a můžeme hned vyzkoušet svůj výtvor.

Přímo u tohoto příkladu by se Vám měl LED pásek rozsvítit hned po zapojení baterky a po zavření dvířek by měl zhasnout. Pokud je to opačně, koupili jste spínač a ne vypínač.

Výsledek v obrazech

Doufám, že Vás tento návod namotivoval na vlastní výtvory nebo už Vám pomohl přímo v tomto zapojení. Budu se na Vás těšit i příště.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu