Hledej
Hledej

Plynový krb: když se nechcete trápit se dřevem

Krb je centrem obývací místnosti i celého domu. Plameny nás nikdy nepřestanou uchvacovat svou krásou a neustálou živostí, teplo jdoucí od krbu je během jara a podzimu k nezaplacení. Stačí totiž místo celého vytápění. Jenže krb má i svou odvrácenou podobu: o dřevo do krbu se musíme postarat, topení v krbu je spojenou s velkým množstvím práce, starostí a času. A také si se dřevem nataháme do domu spoustu hmyzu, o který doma fakt nestojíme. Jde to ale i bez dřeva.

Díky plynovým krbům se idylky rodinného ohně vůbec nemusíme vzdávat. Nabízí alternativní zdroj hoření, který je pohodlný a v podstatě pro domácnost čistý. Navíc na první pohled ani nikdo nepozná, že v krbu nehoří dřevo.

Dokonalá iluze krbu na dřevo

Plynové krby sice nejsou podle svého názvu žádnou romantikou, ale pouhý název klame. Kdo se o ně aspoň trochu zajímal, tak ví, že se plynové krby snaží dosáhnout vzhledu krbů na dřevo. Ale přitom dokáží přinést svým uživatelům pouze výhody topení plynem, zároveň odstranit všechny nevýhody dřeva.

Díky čemu vypadá plynový krb jako ten na dřevo? Díky keramickým vložkám, které imitují dřevo natolik dokonale, že ani při pohledu z blízka není na první pohled jasné, zda o dřevo jde nebo ne. Zkušené zálesácké oko samozřejmě pozná, že nehoří dřevo, protože plamen plynu má jinou bravu, intenzitu a pravidelnost, nicméně většina běžných smrtelníků rozdíl jistě neodhalí.

Pohodlí a čistota na prvním místě

V plynových kotlech se spaluje zemní plyn. Základní podmínkou jejich instalace je tedy plynová přípojka. Komín netřeba, spaliny jdou totiž vyvést elegantně přes zeď. Přípojka je tedy jediná možná komplikace spojená s plynovými krby. Vše ostatní už má jen pozitiva. Jaká?

Dálkové ovládání, nastavení výšky plamene, programování až na týden dopředu, žádný popel a ani nepořádek ze dřeva, možnost průběžně měnit výhřevnost, respektive teplotu v místnosti a také v celém bytě, vysoká bezpečnost, ekonomičnost, ale i zklidňující romantika poskakujících plamínků.

Přes zeď, do komína anebo volně stojící?

Podívali jsme se na českého výrobce plynových krbů Karma a.s. Ten nabízí tři základní typy:

  • vestavěné přes zeď – řada Style – mají uzavřenou spalovací komoru a spaliny se odvádí odtahovým systémem ve zdi. I vzduch, který je potřeba pro hoření, je nasáván z venkovního prostředí
  • volně stojící – luxusní kamna s odtahem spalin do komína nebo přes zeď. V nabídce jsou modely Art, Intelligence, Absolute, Decore nebo Sense
  • vestavěné do komína – řada Elegance – tyto krby jsou na první pohled k nerozeznání od krbů klasických, odtah spalin je vyveden do komínu, čehož se dá využít třeba ve starších rodinných domech.

Pro místnosti až do 180 krychlových metrů

Plynové krby dokáží vyhřát i větší místnosti, konkrétně u značky Karma až do velikosti 180 krychlových metrů. Nejvíce výhřevné jsou krby vestavěné do komína. Méně výhřevné mohou být krby vestavěné do zdi, přestože jde o nejširší modely. Ty největší krby mají šíři až 87 centimetrů, a to včetně designového obložení, které je nabízeno také v mnoha stylech a podobách. Nejméně tepla vydají a nejmenší jsou krby volně stojící.

Kolik to stojí?

Malá kamna z řady Sense pořídíte od 55 tisíc korun s daní. Vestavné modely pak stojí i přes sto tisíc korun.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Lenka R.
Diskuse a zkušenosti

x komentováno
  • Pokud byste chtěli ne úplně klasicky krb a uvažujete i nad plynovým, tak určitě doporučuji z HT design.

Menu