Pořizujete postel do dětského pokoje? Podívejte se, jaké jsou trendy na trhu

Málokterá věc je tak důležitá a do takové míry ovlivňuje celodenní náladu i všeobecné rozpoložení jako kvalitní spánek. Stonásobně víc to platí u dětí. Máte doma jedináčka nebo vám dělá radost už víc dětí různého věku? Určitě se jim snažíte vytvořit ke spaní tak klidné místo, že budou mít jenom krásné sny a nadcházející den bude pro ně v úplné pohodě. Děti už vyrostly z malých postýlek a zasloužily by si více místa ke spaní. Pokud se o tom rozhodujete právě teď, poradíme vám s orientací na trhu.

Ideální pro dítě či děti je samostatný pokoj. Ty tam jsou naštěstí doby, kdy spalo více generací v jedné místnosti a sourozenci společně. Při pořizování dětské postele si rozmyslete, jak bude nový kus nábytku ladit s dosavadním interiérem a jak zaplní celou místnost. Ani v děcáku proto nezapomeňte na prostorovou vzdušnost. Výsledek nesmí působit tísnivým dojmem.

Masiv je sice robustní, lamino ale zase odolnější

Ujasněte si, jakému materiálu dáte přednost. Přírodní masivní dřevo vypadá skvěle, nábytek je robustní a snese i trochu toho předpokládaného dětského řádění. Smiřte se ale s tím, že vyžaduje více starostí s údržbou. Naproti tomu laminovaná dřevotříska má výrazně větší škálu barev, děti ji mohou třeba i polít a po vás požaduje při úklidu vlastně jen občasné přetření prachovkou.

Při výběru typů postele máte k dispozici nepřebernou nabídku. Obzvlášť malí závodníci uvítají ležení ve tvaru závodního auta formule 1 a budou se do něj určitě každý večer těšit. Vybírat můžete z několika barev a provedení. Populární jsou také „patrovky“ z masivu. Mohou mít úložný prostor, ale existuje i patrová postel bez spodní části, kam se vejde bez potíží dětský stůl nebo polička.

S úložným prostorem získáte skvělou schovávačku

Bojujete trochu v dětském pokojíčku s místem? Od těchto starostí vám pomohou postele s úložným prostorem. Místo tu najdou třeba lůžkoviny, sezónní oblečení, nepotřebné či překážející hračky. Velký zájem u dětí vzbudí určitě rozkládací postele, rozložitelné na dvě lůžka. Přistýlka je v podobě výsuvného šuplíku a zpravidla se o ni mezi sourozenci svádí líté boje.

Bezpečný spánek zajistíte svým dětem pořízením postele s pevnou zábranou. Nemusíte mít tak strach, že po divokých snech nebo převalovacím „cestování“ skončí váš potomek na zemi s úrazem. Zábrany bývají i variabilní a můžete je nakoupit v kombinacích barev a několika odstínů. Vždy ale dbejte na samostatné lůžko pro každé dítě. Normy architektů počítají asi se 14 m2 na jedno.

Dítě potřebuje na spaní vždy samostatné lůžko

Samostatné lůžko pořiďte dítěti poté, co už může spát samo a postupně vyroste z postýlky. Jeho délka má vždy alespoň o 15 centimetrů přesahovat výšku dítěte při standardní šířce 80 centimetrů. Zejména v malých pokojích to půjde možná ztěžka, ale zdravé spaní vašich potomků je důležité.
Využijte i širokou nabídku postelí s úložnými prostory, kam se ale vejdou i lůžkoviny.

Kvalitní a do malých dětských pokojů jako dělané jsou dnes válendy s úložným prostorem. Při výběru volte takovou, která má matraci uloženou na klasickém roštu, viditelném po otevření postele. Tím zajistíte její dostatečné odvětrávání. V obchodě si vyzkoušejte mechanismus otevírání, protože postel musí zvládnout otevřít i malé dítě a kvůli bezpečnosti by se neměla sama zavírat.

Nad postel nevěšte poličky a pohyblivé hračky

Nezapomeňte, že základem dobrého dětského spánku je správné umístění postele. Podle čínského učení feng-shui byste měli její čelo přisunout k plné zdi a mimo přímou linii mezi oknem a dveřmi.  Nad postelí nevěšte poličky a nenechávejte tam ani pohyblivé hračky, které by mohly narušovat klidný spánek. Potřebnou harmonii zajistí zatažené závěsy či rolety, a na noc zavřené dveře.

Ať už svým ratolestem pořídíte postele z masivu, lamina nebo patrové, věnujte jejich nákupu dostatečnou pozornost. V posteli trávíme všichni v průměru třetinu života a děti si určitě zaslouží, aby se ráno budily stejně jako vy. Tedy svěží, odpočaté a plné energie.

Pořídili jste svým ratolestem novou postel do dětského pokoje? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Obydlíčko
Logo