Postel – vaše nejintimnější království. Vylaďte si barvy pro harmonickou ložnici

Vaše postel pomalu dosloužila. Máte provizorní lůžko, které vás provázelo ještě z dob studií? Nebo levný model, kterému došel dech, nese nelibé šrámy nebo rovnou přestalo sloužit? Vybírat novou postel je z čeho. Obyčejně máte představu, jaký styl se vám líbí, a když vás extrémně nelimitují finance, vrhněte se do průzkumu nabídky na trhu.

Postel nebo celou místnost?

Jste v jedné ze dvou situací. Buď máte v úmyslu vyměnit jen postel v již zařízeném pokoji, nebo plánujete kompletní řešení „od podlahy“.  V prvním případě vás omezuje dosavadní styl místnosti a její vybavení. Barva zdí, materiál a odstín podlahy, skříní, oken a nábytku vám dávají mantinely se kterými musíte počítat.

Pokud máte na programu kompletní zařizování ložnice v novostavbě nebo její celkovou rekonstrukci, najděte si chvilku klidu.Porozhlédněte se pro inspiraci po internetu, v prodejnách nábytku i u známých a příbuzných. Rozmyslete si, jaký styl chcete vy, jaký se do místnosti hodí (vzhledem k rozměrům, oknům a celkovému osvitu) a jaké barvy vás oslovují. Respektujte také vkus svého partnera. Pokud žijete sami, vaše ložnice může vypadat jako budoár z  Moulin Rouge nebo pánské doupě hi-tech v lesklé černé, připomínající luxusní pohřební ústav. Ve vašem druhovi však nemusí vyvolávat stejné nadšení, myslete na to.

Vaše volba barvy

Výběr barev do ložnice je čistě individuální záležitost. Vyhnout byste se měli jen extrémně energetizujícím odstínům, mohly by vám rušit večerní zklidnění a usínání. Všeobecně tmavší tóny,tedy různé odstíny hnědé, bordó, olivově zelená a podobně, navozují pocit bezpečí a lépe se s nimi usíná. Výrazné pastelové barvy jako žlutá, oranžová, trávově zelená, někdy se jim říká i barvy aktivity,zase pomohou těm, kdo se ráno hůře probouzejí.

Obecným trendem je kombinace neutrálních světlých tónů s jednou centrální,výraznější kontrastní barvou. Myslete ale dopředu na textilní doplňky jako je koberec, závěsy a vaše oblíbené povlečení. Příliš mnoho barev tříští harmonický dojem. Visí vám nad postelí umělecké dílo? Ať nezapadne v záplavě dekorací.

Postele s čalouněným čelem nabízí možnost sladit jejich čalounění se závěsy, kobercem a dalšími textiliemi. Držte se zvolené barevné palety s maximálně několika tónovými kontrasty na menších předmětech. Pro ještě větší zútulnění zkuste postel s nebesy. Jemný voál zavěšený nad lůžkem přinese romantiku tak nějak automaticky.

Malé ložnice

Jedno ze základních doporučení zní:  Do malých prostorů raději světlé barvy a subtilní tvary. V místnosti kolem 10 m2 prostě rozložité a opulentní lůžko nevynikne. Nic nepokazíte moderním minimalistickým modelem.

Pokud máte rádi lehce romantický styl, zkuste kovový rám postele v bílé barvě. Fanouškům rustikálního stylu se bude nejvíce líbit tradiční postel z masivu, s vysokým čelem v přírodním odstínu. Čelo v nohách postele sice bráni průvanu na nohy, případně padání peřiny, v malém prostoru však bude spíše překážet.

Dřevo ano, ale pozor

Dávejte si pozor na druhy dřeva a dekoru nábytku v ložnici, příliš mnoho odstínů nepůsobí harmonicky. Podlaha, dveře, parapety a nábytek spolu souvisí. Dřevo sice evokuje útulnost a pohodu, je ale také hutné a vizuálně zaplňuje prostor. Všechny druhy dřeva svou barvou spolu neladí.

Obydlíčko
Logo