Postele z lamina, kovu či masivu. Na které se vám bude dobře spát a se kterou prožijete více roků?

Postele se vyrábí z masivu, lamina i kovu. Použitý materiál ovlivní nejen cenu a kvalitu postele, ale i její design. Postel z lamina se hodí prakticky kamkoliv, ale záleží na tom, jaký si vyberete dekor či barvu, u postele z masivu už musíte být obezřetnější. Rozdíl jednotlivých materiálů hledejte především v jejich vlastnostech, protože cenu ovlivní jen minimálně. Dražší jsou pouze postele vyrobené na zakázku, lůžka z exotických dřevin a kované postele od uměleckých kovářů.

Postele z masivu

Postele z masivu jsou kvalitnější a na rozdíl od lamina a kovu nevržou, pokud jsou dobře vyrobené. Ve dřevě totiž lépe drží spojovací materiál, díky čemuž se spoje tolik nepovolují. Výhodou masivu je i zdravotní nezávadnost, přírodní původ a příjemnost na dotek.

Postele z měkčího dřeva, jako je smrk či borovice, jsou levnější, ale také náchylnější k poškrábání a tvorbě otlaků. Smrk je oproti borovici lepší, protože na slunci tolik nemění barvu, obsahuje méně pryskyřice a má méně suků. Borovice je křehčí, takže vybírejte postel, která má bočnice s větší tloušťkou. Postele z tvrdšího dřeva, jako je buk, bříza nebo dub, jsou dražší, ale také déle vydrží.

Lůžka z lamina

Postele z lamina nebývají tak kvalitní jako postele z masivu. Nejvíce trpí ve spojích (čela a bočnice), kdy se spoje po čase vyviklají a nejdou již dotáhnout. To pak způsobuje vrzání postele. Další nevýhodou mohou být nalepené hrany, především ty na vrchní straně postranic. Jsou totiž nejvíce namáhané a po čase se mohou začít odlupovat. Lepší jsou ABS hrany, které jsou odolnější. Postele z MDF jsou oproti laminu kvalitnější, ale také dražší.

Dýhované postele a lůžka z kovu

Dýhované postele jsou většinou vyrobené z dřevotřísky dokončené dýhou. Oproti lůžkům z masivu jsou levnější a napohled je od nich nerozeznáte, mají však nižší pevnost ve spojích. Oproti laminu jsou dražší, ale rám je o něco pevnější.

Postele mohou být vyrobené také z kovu, levné typy však nemívají velkou stabilitu a vržou. Kvalitní kovové postele nevržou, takže se vyplatí si připlatit. Nevýhodou kovu je chladný povrch, který není příliš příjemný na dotek.

Jakou postel byste si vybrali vy? Z masivu, lamina nebo kovu?

Obydlíčko
Logo